1. Ana Sayfa
 2. Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Meraklıları İçin Evde Basit Teraryum Yapımı

Meraklıları İçin Evde Basit Teraryum Yapımı
Evde basit teraryum yapımı
+ - 0

Evde basit teraryum yapımı, özellikle çiçek bakımında zorluk çekenler ama yine de evde bir oksijen isteyenlerin en çok tercih ettiği çözümdür. Hem görsel olarak hem de sağlık açısından son derece doğru bir tercih olan teraryum hazırlayabilirsiniz. Böylelikle ister evinizi güzelleştirebilir, isterseniz de sevdiklerinize hediye edip mutlu edebilirsiniz.

Çiçekler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Çiçek Bakımı yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Haydi gelin evde yapay teraryum yapımı ile ilgili ayrıntıları birlikte inceleyelim.

Kendi Teraryumunuzu Yapmaya Hazır Mısınız?

Evde basit teraryum yapımı
Evde basit teraryum yapımı

Teraryum ilk gördüğünüzde biraz karmaşık gelebilir. Bu kadar malzemeyi nereden bulacağım, yaparken her yer kirlenecek korkusu yaşamanız çok normal. Ancak sizler için hazırladığımız evde basit teraryum yapımı kılavuzu ile ne kadar kolay ve eğlenceli bir aktivite olduğunu siz de göreceksiniz.

Teraryum Nedir?

3 17
Evde basit teraryum yapımı

Aslında baktığınızda bir akvaryumun içinde toprağa ekilmiş bitkiler görmekteyiz değil mi? Tam anlamıyla görüntüyü anlatan ismiyle teraryum; terra: toprak ve aquarium: akvaryum kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır.

Kökenine indiğimizde esasında bitkileri korumak amaçlı geliştirilen bu yöntem, zamanla botanik bir sanat olarak evlerimizde ve iş yerlerimizde mini bir bahçe görüntüsü halini almıştır. Evde basit teraryum yapımı ile kendinize günlük hayatın stresini atmak için bir iyilik yapabilirsiniz ya da çocuklarınızda verimli vakit geçirmek için yapabilirsiniz.

Evde kolay teraryum yapımı aktivitesi oluşturabilirsiniz. Toprağa ve bitkilere dokunmak hem çocuklarınıza hem de size iyi gelecektir. Peki bu aktivite için hangi malzemeler gerekmektedir?

Teraryum Malzemeleri Nelerdir?

5 18
Evde basit teraryum yapımı

Evde basit teraryum yapımı için gerekli malzemeler şu şekildedir:

 • Zevkinize göre bir teraryum fanusu satın alabileceğiniz gibi, evinizde kullanmadığınız cam malzemeden oluşan; kavanoz, sürahi, bardak, borcam gibi kullanmadığınız malzemelerden de faydalanabilirsiniz.
 • Çakıl taşları çok güzel bir hava katmaktadır.
 • Kaktüs, skulent, arapsaçı türünden benzeri teraryum bitkileri almayı unutmayın.
 • Teraryum için üretilen özel toprak,
 • Teraryum yosunu,
 • Süslemek için mini objeler,
 • Sulamak için sprey şişesi,
 • Yerleştirmekte kolaylık sağlamak için maşa ve cımbız,
 • Son olarak aktif karbon.

Malzemelerimiz hazırlandıktan sonra teraryum yapımına başlayabiliriz.

Teraryum Yapımı

6 12
Evde basit teraryum yapımı

Tüm malzemeleriniz hazırsa, evde basit teraryum yapımı için hazırsınız demektir. Sırasıyla yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • Öncelikle teraryum fanusunuza karar vein.
 • İkinci olarak fanusun tabanına çakıl taşlarını yerleştirin ve çakıl taşlarına aktif karbonu uygulayın.
 • Teraryum için özel üretilen toprağı çakıl taşlarının üzerine kaplayın.
 • Toprağın içinde ufak ufak çukurlar açın ve bitkilerinizi özenle yerleştirin.
 • Bitkilerinizin ilk cansuyunu sprey şişe yardımı ile verin.
 • Son olarak zevkinize göre seçtiğiniz süsleme malzemelerinizi de yerleştirin.
 • Ayrıca, evde teraryum su jeli yapımı tarifi ile de teraryumlarınızda; su, göl, deniz efekti yaratmanız da mümkündür.

İşte bu kadar! Teraryumunuz hazır. Lütfen gerekli ilgiyi ihmal etmeyin.

Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir tür saksı yapımı olan teraryumların da aslında birer canlı olduğunu öncelikle farkına varmamız gerekir. Onların da düzenli bakım ve dikkate ihtiyaçları vardır. Çok fazla güneşe maruz bırakmaktan lütfen kaçının. Bu bitkilerinize zarar verecektir. Yeteri kadar ışık alan bir ortamda olmaları yeterlidir. Eğer kaktüs ektinizse ayda bir, diğer bitkilerden hazırlandıysa haftada bir sulamakta fayda vardır.

7 11
Evde basit teraryum yapımı

Toprak değişimi bakımından çok fazla özene gerek duymayan teraryumların toprağını iki yılda bir değiştirmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca düzenli olarak temizlemekte ve çürüyen bitkileri almakta fayda vardır.

Çiçek satan dükkanlarda bin bir çeşit malzeme ile hazırlanmış harika görüntüdeki teraryumların çeşitli fiyatlarda olduğunu siz de görmüşsünüzdür. Fiyat belirlemede; büyüklük, kullanılan malzeme çeşitliliği gibi birçok etmen vardır. Sizler de malzemelerinizi toplu alarak daha ekonomik bir hale getirebilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap