İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Çiçek Bakımı
 3. Melisa Çiçek Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken 4 Unsur
Trendlerdeki Yazı

Melisa Çiçek Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken 4 Unsur

Melisa çiçek bakımı

Melisa çiçek bakımı kolay olması ve hoş kokusundan ötürü evlerde en çok tercih edilen çiçeklerdendir. Hem narin görüntüsü hem de limonu andıran ferah kokusu ile çok hoş bir çiçek olan melisa çiçeği kolonya ve kadın parfümü gibi kozmetik ürün yapımında tercih edilmektedir.

Ev Bitkileri Arasında Melisa Çiçeği Bakımı Hakkındaki Püf Noktaları

Melisa çiçek bakımı

Melisa çiçeğinin eski zamanlardan bu yana anlatılan çok güzel bir hikayesi vardır. Hikayeye göre; melisa ağacı tüm zamanını limon ağacının yanında geçirirmiş. Çünkü o zamanlar melisa ağacı hiç kokmayan bir ağaçmış.

Limon ağacı ise tam tersi muhteşem kokusu ile nam salarmış. Limon ağacının kokusuna hayran kalan melisa ağacı onun sürekli yanında kalarak kokusunu koklar hatta dibine kadar yaklaşarak kendisine kokuyu bulaştırırmış.

Çok merhametli ve her derde deva olan limon ağacı ise melisa ağacının kokmamasına çok üzülürmüş. Bu yüzden limon ağacı arkadaşı melisa ağacı ile bir anlaşmaya varmış.” Madem kokumu bu kadar seviyorsun ve sürekli kendine bulaştırmak istiyorsun. O halde bir anlaşma yapalım. Gündüzleri kokuyu ben yayayım, geceleri ise sen.” Melisa ağacı bu fikre o kadar sevinmiş ki hemen kabul etmiş.

Melisa çiçek bakımı yapanlar bilir ki melisa çiçeği gün ışığında çiçeklerini kapatır, akşamüzeri ise çiçeklerini açmaya başlar ve kokusu yayar. Rivayete göre bu tamamen hikaye ile alakalıdır. Peki, melisa çiçeği nedir ve nasıl bakılır? Gelir bir de onu görelim.

Melisa Çiçeği Nedir ve Nasıl Bakılır?

Melisa çiçek bakımı sulama yaparken son derece hassasiyet bekleyen bir bitki bakımıdır. Melisa çiçeği ve melisa bitkisi birbiri ile çok karıştırılır. Çay olarak hazırlanan melisa bitkisi tamamen yapraktan ibarettir. Ancak kolonya ve parfüm yapımında kullanılan ise melisa çiçeğidir.

Melisa çiçek bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Gölgeyi seven bir çiçektir.
 • Direk güneş ışığı altında kalmamasına dikkat edilmelidir.
 • Rüzgarda kalmamasına dikkat edilmelidir.
 • Tropikal bir çiçek olma özelliği taşır ve suyu sever. Toprak nemli kalacak şekilde sulanmalıdır.
 • Deniz ürünleri olan toprak kullanımı melisa çiçeği için faydalıdır.

Melisa çiçeği başka isimlerle de anılabilmektedir. Hoş kokusundan dolayı kolonya çiçeği, limon çiçeği ya da parfüm çiçeği de denilebilmektedir.

Melisa Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Melisa çiçek bakımı güzel yapılır ise güzel sürgün verir. Yani güzel çoğalır. Bu sürgünleri bir süre suda bekleterek filizlendirmeniz gerekmektedir. Daha sonra humuslu ve kumlu toprak kullanarak dikim yapılabilir. Melisa çiçeği dikimi ilkbahar mevsiminde yapılmalıdır. Özsuyunu vererek ve yukarıda bahsedilen bakım aşamalarını tekrarlayarak sağlıklı çiçekler elde edebilirsiniz.

Melisa Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Melisa çiçek bakımı son derece kolay olması sebebi ile evlerde bakmak için ve hediye etmek için oldukça güzel bir tercih olacaktır. Güzel ve hoş kokulu bir bitki olmasının dışında pek çok faydası da bulunmaktadır. Bilinen bazı faydaları şu şekildedir:

 • Şiddetli baş ağrısı ve migren ağrısı ataklarını yatıştırma özelliği bulunmaktadır.
 • Stres ve gergin hissettiğiniz anlarda sinir ve öfke yatıştırmak için kullanılması önerilmektedir.
 • Kadınların regl ve menopoz dönemlerinde yaşadıkları şikayetleri azaltma özelliği taşımaktadır.

Yukarıdaki faydalar melisa çiçeğinin kokusu için tespit edilen faydalardır. Melisa çayı ile karıştırılmamalıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi melisa çiçeğinden çay hazırlanmaz. Melisa otundan çay hazırlayabilirsiniz.

Melisa çiçek bakımı sizi uğraştırmadan ama ihmal de etmeden kolaylık yapılabilir. Güzelliği, kokusu, zahmetsiz bakımı ve faydaları düşünüldüğünde kendinize ve sevdiklerinize bir melisa çiçeği hediye etmek güzel bir fikir olacaktır. Çiçekli günler dileriz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap