1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon Nasıl Yapılır?
Meditasyon nasıl yapılır
+ - 0

Meditasyon nasıl yapılır sorusu genel olarak bireyler tarafından farklı cevaplandırılıyor. Çoğu kısım meditasyonu sadece nefese odaklanma tekniği olarak tanımlarken meditasyonun gerçek anlamını bilmiyor.

Genel olarak meditasyon Buddha döneminde yaygınlaşarak, günümüz dünyasına gelmiştir. Fakat o dönemden geriye kalan tek gerçek meditasyonun kendi ismi ve odaklanma kelimeleridir. Bireyin hayatını kapsayan meditasyon, genel olarak her yerde yapılabilir teknikleri barındırıyor.

Meditasyon yapmak için sessiz bir yere geçip, düşüncelerinizden arınmanıza gerek yoktur. Zira arınmaktan ziyade daha çok birliğe ihtiyacınız olacaktır. Meditasyon kendi düşünce ve duygularınızla bütünleşerek uyanış gerçekleştirip, nihai gerçekliğe varmanızı amaçlıyor.

Meditasyon Evde Nasıl Yapılır?

Meditasyon nasıl yapılır
Meditasyon nasıl yapılır

Yukarıda belirtildiği gibi meditasyonu sadece evde değil bulunduğunuz her ortamda yapabilirsiniz. Fakat eğer daha önce hiç meditasyonla karşılaşmadıysanız uygulamanız gereken birkaç teknik olacaktır. Her şeyden önce meditasyon nasıl yapılır konusunu unutup sadece şimdiye odaklanmanız gerekiyor. Bunu hem evin her yerinde hem de herkesin içinde yapabilirsiniz.

Şimdiye odaklandıktan sonra sizi şimdiden ayırmak isteyen düşünceler doğacaktır. Bu düşünceler genel olarak aşağıda belirtilen hususlara benzer şekilde oluşacaktır:

  1. Gelecekte yapabileceğiniz herhangi bir eylem düşüncesi doğabilir.
  2. Neden bu eylemi gerçekleştirdiğinizi düşünebilirsiniz.
  3. Ne zamana kadar bu eylemi sürdüreceksiniz.
  4. Geçmişten herhangi bir hoş anı doğarak sizin düşünceyle tekrar özdeşleşip andan ayrılmanızı sağlayabilir.

Genel olarak yukarıda belirtilen hususlardan daha fazla düşünce sizi andan ayırmak isteyecektir. Fakat her seferinde bu düşüncelerden sıyrılarak ana odaklanmaya devam etmelisiniz. Meditasyon evde nasıl yapılır sorusunun çok kolay cevaplandığını düşünebilirsiniz. Fakat zaman geçtikçe ana odaklanmanın ne kadar zor olduğunu fark edeceksiniz. Zihin her seferinde farklı oyunlarıyla sizi andan çekmeye çalışacaktır.

Meditasyon Çeşitleri Nelerdir?

3 12
Meditasyon nasıl yapılır

Evde ana odaklanarak meditasyona başladıktan sonra meditasyonun gerçek amacının farkına varacaksınız. Zira meditasyon sadece bireyi, zihninde yaşamaktan kurtarıp ana geri döndürmeyi hedefliyor. Belirtilen bilgiler kapsamında sadece siz meditasyon nasıl yapılır çeşitleri nelerdir konusunu belirleyebilirsiniz. Sizden farklı kurumların sunduğu çeşitleri kullanarak sadece teknik gerçekleştirmiş olursunuz.

Aşağıda belirtilen örnekler çerçevesinde siz de yaşam şeklinize göre meditasyonunuzu çeşitlendirebilirsiniz:

  • Şarkı dinlemeyi seven biriyseniz o an sadece şarkıya ve etrafınızda olanlara odaklanmalısınız. İlk başlarda zorlansanız da belirli süre sonra alışıp, kolayca anda kalabileceksiniz.
  • Yürümek vazgeçilmeziniz ise yürümeği normalde yaptığınız gibi otomatiğe alarak vücudunuzun hareketlerini izleyebilirsiniz. Bu durum sizi ana geri getirecektir.

Ayrıca anda kalmaya başladıkça zaman-zaman içinizin derinliklerinden doğan mutluluk duygusunu fark edeceksiniz. Bu mutluluk sizin gerçek benliğinizin varoluş sevinci olarak nitelendirilebilir.

Meditasyon Nasıl Yapılır? | Meditasyon Ne İşe Yarar?

4 12
Meditasyon nasıl yapılır

Meditasyonun ana amacını fark ettikten sonra her yerde mutluluk kapılarınızı açabileceksiniz. Bankada sıra beklerken, trafikte veya sevmediğiniz ortamlarda sadece ana odaklanarak ruh halinizi yükseltebileceksiniz. Unutmamanız gereken tek şey dikkatinizi andan çekmemeniz gerektiğidir. Zira hayatınızdaki tüm olumsuzlukların bu eylemden kaynaklandığını bilmeniz gerekiyor.

Meditasyon nasıl yapılır ne işe yarar sorusunu kısaca gerçek benliğimizin kapılarını açan anahtar olarak cevaplandırabiliriz. Ayrıca gerçek benliğinizin sıra dışı olay olarak düşünülmemesi için nitelikleri hakkında bilgi almanızda fayda vardır. Zaten yaşamınızda gerçek benliğinizi sayısız kez, farkında olmadan deneyimlemişsiniz. Gerçek benliğiniz genel olarak; mutlu, enerji dolu, sevecen ve karizmatik yapıya sahip olur.

Meditasyonunuzun doğru ilerleyip ilerlemediğini bu etkenleri baz alarak değerlendirebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda sizi andan uzaklaştırmak için zihnin oyunlarına maruz kalacaksınız. Hiçbir şey yapmayıp anda kalmaya devam etmeniz, kısa sürede tekrar mutluluk duygunuza kavuşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca küçük zaman diliminde gelişerek tecrübeleriniz kapsamında meditasyon nasıl yapılır sorusunu kendiniz de cevaplayabileceksiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap