İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

KYK Başvurusu Nedir? | KYK Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

KYK Başvurusu Nedir? | KYK Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?
+ - 0

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın yapılmasının ardından sonuçların da açıklanmasıyla birlikte KYK başvuruları merak edilmeye başlanmıştır. Hem KYK yurt için başvuru zamanları hem de burs başvuruları araştırılan konular arasında yer almaktadır. KYK başvuruları nasıl yapılmaktadır bu soruyu sizin için açıklayacağız.

KYK başvuruları nasıl yapılmaktadır

Devlet yurtları, KYK yurtları sayesinde öğrenciler güvenli bir şekilde yurt hayatı geçirebiliyor. KYK burs seçeneği ile de öğrencilere katkı sağlamaya devam ediyor. Yeni dönem 2021-2022 için başlayacak başvuru detayları yazımızda.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

KYK başvuruları nasıl yapılır 2021 sorusuna cevap vereceğiz. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın açıklanmasının ardından KYK başvuru tarihlerinin de açıklanması beklenilmektedir. Tarihler açıklandıktan sonra başlayacak olan başvuruların nasıl yapılacağı da zor bir işlem değildir. E-Devlet kapısı üzerinden başvuru işlemlerinizi istenilen bilgiler doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz. KYK başvuruları nasıl yapılmaktadır?

Başvuru işleminizi gerçekleştirmek için E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Giriş için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizin olması gereklidir. E-Devlet şifresine sahip değilseniz bir an önce temin etmelisiniz. Size en yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi almak istediğinizi söylemelisiniz. E-Devlet şifresini aldıktan sonra artık sisteme girişinin gerçekleştirebilmenizde bir sorun kalmamış olacaktır.

istockphoto 917609832 612x612 1

E-Devlet girişinin başka yolları da vardır. Mobil imza, e-imza, İnternet bankacılığı seçenekleri de bulunmaktadır. Daha önceden okuduğunuz lisans eğitiminizde yurt fırsatından yararlandıysanız öğretim süreniz boyunca tekrardan yararlanma hakkınız vardır. Ekstra bir ücret tahsili de söz konusu değildir.

E-Devlet Burs Başvurusu

2 21 1

KYK başvuruları nasıl yapılmaktadır sorusuna cevabımızı verdikten sonra devam ediyoruz. E-Devlet üzerinden burs başvurusu yapmak istiyorsanız, KYK burs seçeneğini kullanabilirsiniz. KYK yurt başvurusu, KYK burs başvurusu haklarınıza kullanım sağlayabilirsiniz. 2021 dönemi için başvuru tarihi açıklanmamıştır. KYK için ilk kayıt ücreti vardır. Yurda ilk defa kayıt yaptırdıysanız ödemeniz gereken bir ücrettir.

Ödemeniz gereken tutar ATM’lerde gözükecektir. E-ödeme ekranında da tutarınızı görebilirsiniz. İlk kayıt ödemenizi gerçekleştirmenizin ardından e-Devlet burs kayıt işlemleri tarafından onay süreci olmaktadır. Ödemeniz onaylandıktan sonra, sonuç ekranında gerek duyulan belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. İstenilen belgelere ulaştıktan sonra yurt müdürlüğüne ulaştırmanız istenmektedir.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman

istockphoto 1077951632 612x612 1

KYK başvuru nasıl yapılır 2020 yılında, 28 Ekim ve 3 Kasım aralığında yapılmıştır. 2021-2022 senesinde ise ne zaman başlayacağına dair bir paylaşım bulunmamaktadır. KYK başvuruları nasıl yapılmaktadır, başlıklı yazımıza devam etmekteyiz. Yükseköğretim Kurumları Sınav sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Tercih döneminin ardından sonra KYK başvuru tarihlerinin öğrencilere duyurulması beklenmektedir. Başvuru tarihlerinin açıklanmasından sonra, e-Devlet sistemi üzerinden başvuru ekranını açarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Başvurunuz kabul edildikten sonra da ilk kayıt ödeneğinizi yatırarak yurdunuza giriş yapabilirsiniz. Yurt başvuru işleminiz kabul edildikten sonra eğer yurda giriş yapmak istemiyorsanız ödeneği yatırmadığınız süre zarfında başvuru sonucunuz iptal edilecektir.

KYK Ücretsiz Barınma Hakkına Sahip Kişiler

Kişilerin ücretsiz bir şekilde öğrenci yurtlarında barınma hakkına sahip olan kesim kimdir? KYK başvuruları cevabımızın ardından ücretsiz barınma hakkında sahip kesimi listeliyoruz.

  • Şehit çocukları, şehit eşi, bekâr ve çocuğu olmayan şehit kardeşleri kategoriye girmektedir.
  • Gazi çocukları ve gazinin kendisi,
  • Yirmi beş yaşını geçmeyen ve anne babasının vefat ettiği öğrenci grubu,
  • Devletin koruma altına aldığı kişiler,
  • Lise ve okul öğrenim zamanlarını Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı altında gerçekleştiren öğrenciler,

KYK yurtlarında ücret istenmeden barınma hakkına sahiplerdir. KYK yurt başvuru tarihleri açıklandıktan sonra ilgili olan sisteme e-Devlet üzerinden başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Yazımız umarız faydalı olmuştur.

Benzer Haberleri Daha Yakından Takip Etmek için Hemen Kayıt Ol!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap