1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Kullandığınız SEO Taktikleri ile Geçmişte Kalmayın

Kullandığınız SEO Taktikleri ile Geçmişte Kalmayın
0

SEO taktikleri her web sitesi için altın değerinde bir öneme sahiptir. Peki ama bu taktikler her dönemde aynı değere sahip midir?

İnternetin yaygın kullanımı ile arama motorları ve dolaylı olarak da web sitelerinin önemini artırmaktadır. Kullanıcıların meraklarını gidermesi ve istenilen bilgiye çabuk ulaşılması bu taktiklerin asıl amacıdır.

Son yıllarda hayatımızın genelinde duyulan SEO bu hususta web sitelerine destek sunmaktadır. Web sitelerini ön sıralara taşıyan SEO, arama motorları ile iş birliği içinde çalışmaktadır. Peki ama gerçekten SEO taktikleri bu denli öneme sahip midir?

SEO Nedir, Ne İşe Yarar?

seo taktikleri nedir seo nedir seo ne ise yarar

Search Engine Optimization yani kısaca SEO günümüzde her platformda ön planda olan bir uygulamadır. Bir sitenin kaliteli içeriklerini öne çıkaran bu optimizasyon sanal dünyanın incisidir.

Arama motoru aramalarında sunulan en iyi içerikler arasında olabilmenin en iyi yöntemlerinden birisi olarak da görülmektedir. Doğru yönlendirilen SEO taktikleri de bu aşamada önem kazanmaktadır. Bu nedenle de SEO nedir, ne işe yarar soruları oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen bu teknik arama motorları aracılığı ile yapılan taramaların etkin sonuç vermesini önemsemektedir. Burada amaç kullanıcıların aradıkları içeriğe zaman kaybetmeden ulaşmasını sağlamaktır.

Doğru uygulanan SEO teknikleri ile web sitesi de arama motorları ile uyum içerisinde çalışmaktadır. Böylelikle site ziyaretçilerinin de sayısının artması amaçlanmaktadır. Dolaylı olarak iki tarafında bu alışverişten karlı çıkması sağlanmaktadır.

Yapılacak olan SEO’nun farklı aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Bu aşamaların doğru biçimde yapılması ise istenen sonuçların kaydedilmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle dijitalleşen bir çağda SEO daha da önemli bir konuma gelmektedir.

Web sitelerinin ön sıralarda yer almasını destekleyen SEO için farklı teknikler ve taktikler kullanılmaktadır. Farklı niteliklere sahip olan bu taktikler aynı amaca hizmet etmektelerdir.

Cloud Tag ( Etiket Bulutu )

Cloud tag, web 2.0 ile hayatımıza dahil olmayı başarmıştır. Otomatik olarak hazırlanabilen bu SEO taktiği manuel olarak da hazırlamaya uygundur.

Etiket bulutu site içerisinde yer alan kelimelerin bir bulutu andırmasını ifade etmektedir. Aynı zamanda kelime bulutu olarak da tabir edilmektedir.Günümüzde de tercih edilen bu teknik bloglarda, fotoğraflarda ve forumlarda kullanılmaktadır.

Cloud tag taktiği ile düzenlenen içeriklerde önemli olan kelimelerdir. Aramalarda öne çıkan kelimeler doğru belirlenmelidir. Seçilen bu kelimeler daha büyük font ile yazı içerisinde de öne çıkmaktadır. Bu sayede kullanıcılar arama sonuçlarına daha kolay ulaşabilmektedir.

Hazırlanan içeriklerde kullanılan etiketli kelimeler SEO taktikleri arasında olan bu tekniğin elini kuvvetlendirmektedir. Sınırsız anahtarın kullanılması bir içeriğin birden fazla konu başlığına hitap etmesinde de destekleyicidir. Böylelikle kullanıcıların çeşitli sorularına ortak yanıtın oluşturulması da muhtemeldir.

Toplist ve Hitlistler

Toplist ve hitlist tekniği kimisine göre geçmişte kalmışken kimisine göre etkinliğini koruyan taktikler arasındadır. Bu tekniği diğerlerinden ayıran özelliği ise site sahibi tarafından başvuru yapılmasıdır.

Uygulanan bu teknik ile web siteleri ziyaretçi çekmenin dışına da çıkmaktadır. Site sahipleri ziyaretin yanı sıra sitelerini de tanıtma imkanı bulmaktadır. Böylelikle uygulanan SEO taktikleri iki taraf için de avantajlı olmaktadır.

Eski bir teknik olan Toplist içeriklere backlink eklenmesi imkanı da sunmaktadır. Site sahipleri tarafından başvurulması gerekmektedir. Ardından içerikler sahip oldukları nitelikler göz önünde bulundurularak bir sıralamaya sahip olmaktadır.

Yapılan sıralama sayesinde kullanıcılara doğru sonuçların iletilmesi amaçlanmaktadır. Böylelikle kullanıcılar için zaman tasarrufu sağlanırken web sitelerine ziyaretçi çekilmektedir.

Kullanıcılara sunulacak olan sitelerin sıralama ölçütleri ise bu tekniğin en önemli kısmını oluşturmaktadır. İçeriğini kaliteli ve iyilik standartlarına göre düzenleyen siteler öne çıkmayı başarmaktadır.

Tüm bunlara rağmen ziyaretçi trafiğini beklendiği kadar artırmayı başaramamaktadır. Ancak sitelere backlink verme imkanı sunması toplist ve hitlist için önemli bir özelliktir.

Link Exchange Sistemleri

Link exchange sistemleri farklı seviyelerden oluşan bir SEO taktiği olarak bilinmektedir. Gelişen sistemlere ayak uyduramayan sitelerin öne çıkma ihtiyacı bu tekniği önemli hale getirmektedir.

Arama motorlarının algoritması her geçen gün güncellenmektedir. Ancak önemli ölçütlerden birisi aramalar için oluşturulan sıralamadır. Bu sıralamalarda genellikle yüksek trafiğe sahip siteler üst sıralarda yer alırken diğer siteler alt sıralarda kalmaktadır.

Link değişimi olarak da bilinen bu teknik ile sayfaların üst sıralarda yer alması hedeflenmektedir. Gerçekleştirilen link değişim işlemi de web site sahipleri veya yöneticileri tarafından yapılmaktadır.

Gerçekleştirilen link değiştirme işlemi ile web sitesinin yapılan aramalarda üst sıralarda çıkma olasılığı artırılmaktadır. Böylelikle web siteleri üst sıralarda yer almayı hedeflemektedir. Farklı seviyeye sahip olan bu teknik farklı amaçlar için tercih edilmektedir.

  • Tek yönlü yapılan değişim, bir web sitesinin başka bir sitenin referansını kullanmasıdır. Ancak site bu değişime aynı biçimde karşılık vermemektedir. Bu tercihler bloglarda ve sosyal içerikli sitelerde sıklıkla tercih edilmektedir.
  • İki yönlü yapılan link exchange iki web sitesinin kendi arasındaki karşılıklı değişimi ifade etmektedir. En yaygın kullanıma sahip olan link değişim çeşidi olarak da bilinmektedir.  
  • Üç yönlü değişimler genellikle alt sıralarda yer alan sitelerin kullandığı bir alternatiftir. Alt sırada yer alan web site bu değişim için üst sıralarda yer alan bir siteyi referans almaktadır. Alt sırada yer alan siteye iki üç link yerleştirilmesi sonucunda işlem tamamlanmaktadır.

Bu üç yöntem web 2.0 ile dijital platformların popüler SEO teknikleri arasında yer almıştır. Aynı amaca hizmet eden bu yöntemler bu platformların artması ile popülerliğini de yitirmiştir.

Dijital yaşamın hayatın her alanında yer alması SEO taktikleri için de yenilikleri getirmiştir. Bu nedenle uzun yıllardır kullanılan teknikler etkinliğini yitirmektedir. Bu nedenle güncel yöntemlerin takip edilip kullanılması web sitelerinin üst sıralarda yer alması için gereken unsurlardan birisidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap