1. Ana Sayfa
  2. Teknolevha
  3. 10 Büyük Alman Firması Kuantum Bilgisayar Özelliklerini Test Etmek İçin Bir Araya Geliyor!
Trendlerdeki Yazı

10 Büyük Alman Firması Kuantum Bilgisayar Özelliklerini Test Etmek İçin Bir Araya Geliyor!

mikroçip nedir

Kuantum bilgisayar özellikleri geliştirme aşamasında hız kazanırken, 10 büyük Alman firmasının kuantum bilgisayarlar için bir araya gelecek olması, teknoloji meraklılarını heyecanlandıran bir gelişme oldu. Ayrıca kuantum bilgisayarların yeteneklerini kendi projeleri üzerinde test etme amaçlı bir araya gelen 10 sanayi firması, geleceğin teknolojisine büyük katkı sunacak görünüyor.

Üstelik Kuantum bilgisayar nedir kısaca açıklamak gerekirse geleneksel bilgisayarlar sadece 0 ve 1 sayıları arasında ayrım yaparken, kuantum bilgisayarlar daha fazla parametre üzerinde ve aynı anda işlem gerçekleştirir. Zira Bu durum daha hızlı bilgi işlemenin yanı sıra, daha kolay ve daha hızlı sorun çözme becerisi demektir. Kuantum bilgisayarlar söz konusu beklentiyi karşılarsa, geleneksel bilgisayar sektöründe devrim yapabilir.

QUTAC Kuantum Teknolojisi ve Uygulama Konsorsiyumu Kurucuları

Endüstri SektörüŞirket
Kimya& İlaçBoehringer Ingelheim, BASF, Merck
Otomobil & SanayiBMW, Volkswagen, Bosch
SigortaMünich Re
TeknolojiSAP, İnfineon, Siemens

Kuantum bilgisayar özellikleri test etme projesinde, kimyadan yazılım firmasına, otomobil sektöründen sigorta firmasına kadar birçok sektör yer alıyor. Ancak QUTAC (Kuantum Teknolojisi ve Uygulama Konsorsiyumu ) birliğini oluşturan, 10 Alman sanayi grubunun isimleri şu şekilde: BASF, Bosh, BMW Group, Infineon, Boehringer Ingelheim, Siemens, Merck, SAP, Volkswagen ve Münich RE.

QUTAC Projesinde Kuantum Bilgisayar Kullanım Alanları

kuantum bilgisayar özellikleri

Yeni kurulan QUTAC Konsorsiyumunun amacı, kuantum bilgisayar özelliklerine uygun yazılan uygulamaları geliştirmek ve test etmek. Fakat araştırma sonunda elde edilen veriler paylaşılacak olup, finansman ihtiyacı belirlenecektir. 10 şirketin her biri kendi geliştirme programlarını şimdiden tespit etmiş ve hazırlamış durumda. Ayrıca önümüzdeki aylarda test etme aşamasına başlanması planlanmaktadır.

QUTAC grubunda bulunan Alman sigorta şirketi Münih RE şirketinin basın sözcüsü Walter, kuantum bilgisayarların önemli ölçüde üstün olduğunu belirtiyor ve şöyle diyor: ’’ Sanayi şirketleri er ya da geç bu teknolojiyi yaygın olarak kullanılabilmektedir. Yeni teknolojiler, yeni riskler getirir. Sigorta firmasının bunları tam olarak anlaması çok önemlidir. Sonuçta, büyük sanayi şirketleri zarar görürse, fatura sigorta şirketine kalır. ‘’

QUTAC Bünyesinde Araştırılacak 3 Kuantum Bilgisayar Projesi

Münich RE, 3 proje üzerinde kuantum bilgisayar özellikleri konusunda çalışma yapmak istediğini belirtiyor.  

  • Kriptografi yani şifreleme alanındaki riskleri araştırmak.
  • Yeni rota belirlemek. Kargo gemileri için alternatif rotaları tespit etmek.
  • Endüstriyel pil depolama performansını belirlemek.

Alman hükümeti QUTAC Konsorsiyumunu güçlü bir şekilde destekliyor. Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in ifadeleri şu şekilde : ‘’ Ulaştırma, lojistik, kimya ve finans gibi sektörlerde umut verici uygulamalar var. Bu kadar tanınmış şirketin geleceğin bu önemli alanında Almanya’yı, ilerletmek için bir araya gelmesi beni çok memnun ediyor.’’

Kuantum Bilgisayar Özellikleri Nelerdir?

Kuantum bilgisayar özellikleri klasik bilgisayarlarla kıyaslandığında, üst seviye teknolojiye sahiptir. Bilginin güç olarak kullanıldığı çağımızda; devletler ve özel şirketler kuantum bilgisayarları yoğun bir şekilde geliştirme çabasındadır. Ancak başta Amerika olmak üzere, Çin ve Avrupa da bu konudaki çalışmalarını hız kesmeden yürütmektedirler.

1- Bit yerine Kubit (Qubit) Kullanımı

Hali hazırda kullandığımız tüm bilgisayarların işlem mantığı, bilgisayarın en küçük birimi olan, bit üzerine kuruludur. 0 ve 1 sayılarından oluşan 1 bit, ‘’ Evet- Hayır / Var-Yok’’ mantığını taşır. Bu mantıkla tüm olasılıklar sırasıyla ve tek tek işlenmektedir. Kubit(Qubit) ise aynı anda tüm olasılıkları paralel işleme sokar.

2- Üst Seviye Hızlılık

Kuantum bilgisayar özellikleri arasında hız, açık ara üst seviyededir. İki teknolojiyi kıyaslamak gerekirse, yürüyüş ile roket hızını karşılaştırmak gibi bir durum ortaya çıkar. Ayrıca Science dergisinde yayınlanan bilgiye göre; Çin’in ürettiği kuantum bilgisayarı; Jiuzhang, Google’ın sahibi olduğu Sycamore kuantum bilgisayarından 10 milyar kat daha hızlı olduğu belirtiliyor.

Jiuzhang’ın, Japon süper bilgisayarı Fugaku’dan ( klasik bilgisayar yapısında) ise 100 trilyon kat daha hızlı olduğu belirtiliyor. Jiuzhang sistemi, makine öğrenimi ve kuantum kimyası gibi alanlarda şu ana kadar ki en yüksek performansı elde edebiliyor. Araştırmacılara göre, bu yönde bir hesaplama Jiuzhang için 200 sn. sürerken, Fugaku’nun bunu yapmasının 2,5 milyar yıl süreceği şeklindedir.

3- Elektrik Akımı Yok

Kuantum bilgisayar özellikleri arasında bir diğer fark da bu bilgisayarların elektrik akımına bağlı olmamasıdır. Zira kuantum bilgisayarlar atom altı parçacıkların işleme girmesi ile çalışır. Elektronların çalıştırılmasına yetecek kadar, son derece az enerji kullanımı yeterlidir.

4- Yüksek Veri Depolama Alanı

Kuantum bilgisayarlar parçacık boyutundaki, atomdan küçük işlemcilerle çalışır. Verilerin depolaması kubit kullanılarak yapıldığı için yüksek veri depolama alanına sahiptir. Ayrıca klasik bilgisayarlarla kıyaslanamaz derecede yüksek veri saklama kapasitesine sahiptir.

5- Sıfırın Altı – 273 Derecede Çalışır

Kuantum bilgisayar özellikleri arasında dikkat çeken önemli bir diğer husus, yüksek soğukluk ortamında çalışıyor olmasıdır. Kuantum mekanizması, dış ortam ısı ve etkilerinden tamamen yalıtılmış bir alanda ancak çalışabilmektedir. Isının varlığı havada daha fazla hareket eden moleküller demektir. Bu sebeple tamamen ısıdan izole bir ortamda, -273,15 Celsius soğuklukta kuantum işlemci aktif çalışabilmektedir.

Kuantum Bilgisayar Fiyatı Ne Kadardır?

Kuantum bilgisayar satışı olmadığı için fiyatı da henüz belirlenmiş değildir. Devletler ve özel şirketler nezdinde dünyada sayılı yerlerde bulunan bu bilgisayarlar özel oluşturulmuş dev projelerdir. Yüksek soğuklukta çalıştırılabilen bu bilgisayarların fonksiyonları, henüz geliştirme aşamasında olduğu için sadece araştırma laboratuvarlarında bulunmaktadır. Almanya 2020 yılında kuantum bilgisayar kurulumu için 650 milyon Euro bütçe ayırdığını bildirmiştir. 

Türkiye’de Kuantum Bilgisayar Var Mı?

Kuantum bilgisayar özellikleri henüz tamamlanmamış olup, dünyanın birçok ülkesinde kuantum bilgisayar bulunmamaktadır. Türkiye’de kuantum bilgisayarlar üzerine henüz herhangi bir çalışma ise henüz başlatılmamıştır. Amerika’da Google, IBM, NASA ve Microsoft şirketleri kuantum teknolojisini geliştirmek için yoğun bütçe harcamaktadırlar. Aynı şekilde Almanya ve Çin de kendi kuantum bilgisayarlarını geliştirme çalışmaları yürütmektedirler.

Almanya İçin IBM Kuantum Bilgisayar Üretti

‘’IBM Quantum System One‘‘ ismindeki son teknoloji kuantum bilgisayar, IBM tarafından Avrupa’da ilk olarak Almanya için üretilmiştir.2021 yılı Nisan ayında hazır olan kuantum bilgisayarın geliştirilmesini başta Merkel olmak üzere, tüm Alman hükümeti çok önemsiyor. Ayrıca Almanya Başbakanı Angela Merkel’in fizik ve kimya dallarında eğitim alması ve kuantum kimyası üzerine yazdığı doktora tezi de göz önüne alındığında kuantum makineler ile çok yakından ilgilendiği biliniyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap