İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? | Sürekli Yorgunluk Hissi

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? | Sürekli Yorgunluk Hissi
+ - 0

Kronik yorgunluk sendromu, aslında birçok kişinin başına gelen ancak farkında olamadığı hastalıkların başında geliyor. Hayat düzeni içerisinde hemen herkes telaşlı bir yaşam süreci geçirmekte ve bunun sonunda yorgunluk oluşmaktadır.

Bu yorgunluk hissinin normal standartlarda dinlenince ve yeterli uyuyunca geçmesi beklenmektedir. Ancak bu hissin geçmemesi hatta artarak devam etmesi, vücudun bu hastalığın sinyallerini verdiği anlamını taşımaktadır. Yazımızda sürekli yorgunluk hissi neden olur gibi soruların tamamına yanıt vereceğiz.

Kronik Yorgunluk Sendromu Ne Demek?

2 5

Öncelikle kronik yorgunluk sendromu ne demek sorusuna yanıt vererek başlayalım. Kronik yorgunluk adından da anlaşılacağı üzere uzun süreli olarak geçmeyen yorgunluk hissi olarak tanımlanır. Bu sendromu yaşayan bireylerde yoğun yorgunluk hissi yanı sıra bazı belirtilere rastlanır. 

Bu belirtilerin varlığı sonucunda ise bireyler günlük yaşam rutinini yerine getirmekte ciddi sorunlar yaşar. Kronik yorgunluk tedavi edilmediği takdirde kişilerde psikolojik rahatsızlıklar dahi baş göstermektedir.

1- Sürekli Yorgunluk ve Uyku Hali Hissetmek Normal mi?

3 6

Sürekli yorgunluk ve uyku hali hissetmek elbette ki normal değildir. Yaşamın rutin hareketliliğinde yorgunluk hissi ile karşılaşmak olağandır. Ancak yorgunluk dinlenildiğinde azalan ve uyunduğunda ortadan kaldırılabilen bir semptomdur.

Bu semptomun devamlılık kazanması halinde birey rutin işlerini bile yerine getiremez. Bunun yanı sıra bireyde bireysel sorumluluklarını yerine getirememeye bağlı yetersizlik hissi de ortaya çıkabilir.

2- Yorgunluk Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kronik yorgunluk sendromu belirtileri arasında ilki elbette ki yoğun yorgunluk hissidir. Bu yorgunluk hissi bireylerde enerji azlığının görülmesine ve uyku halinin ortaya çıkmasına neden olur. Kronik yorgunluk sendromu sırasında ortaya çıkan diğer belirtiler ise şu şekildedir;

 • Kas ve eklem ağrıları,
 • Mide bulantısı ve kusma hissi,
 • Karın ağrısı,
 • Unutkanlık ve odaklanamama,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları ( ishal- kabızlık)
 • Huzursuzluk,
 • Depresyon,
 • Olumsuz düşüncelerin varlığı

3- Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

4 3

Kronik yorgunluk sendromu için aslında birçok hastane birimine başvurmak mümkündür. Dahiliye ya da Enfeksiyon hastalıkları birimine gidildiğinde alanında uzman doktorlar sizden gerekli olan tahlilleri talep edeceklerdir. Bu hastalığın tanısında ağırlıklı olarak kronik yorgunluk sendromu testi uygulanır.

Test ve tahlillerin sonuçları doğrultusunda ise hastalığın kesin tanısı konur. Kimi zaman kronik yorgunluk fiziksel etmenler yüzünden değil psikolojik durumlar sebebiyle ortaya çıkar. Bu durumda ise psikoloğa gidilmesi daha doğru bir yöntem olacaktır.

4- Yorgunluk Sendromu Nasıl Geçer?

5 4

Gelelim kronik yorgunluk sendromu nasıl geçer konusuna. Hastalığın kesin tanısının konulması sonrasında bir tedavi planı oluşturulur. Ancak tedavi süreci kadar önemli bir diğer kriter yeterli ve dengeli beslenmektir.

Bireyler sağlıklı beslenemediği takdirde protein alımı kısıtlanacağı için enerji açlığı çeker. Bu durumda bireyin kendisini yorgun ve uykulu hissetmesine neden olur. Beslenmede A,C ve K vitamininden zengin besinlere yer vermek gereklidir. Bu besinler vücudu zinde tutarak, enerji depolanmasını destekler. A, C ve K vitamini içeren besinler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kivi,
 • Havuç,
 • Ceviz,
 • Armut,
 • Maydanoz,
 • Kırmızı et,
 • Yoğurt,
 • Ispanak,
 • Roka,
 • Yeşil çay,
 • Melisa çayı

5- Sendromun Tedavisi Nasıldır?

Kronik yorgunluk sendromu tedavisi genellikle egzersiz ve ilaç kullanımıyla gerçekleşir. Tedavinin planlanabilmesi için öncelikle bu yorgunluğa neden olan durumlar araştırılır. Örneğin hastanın kansızlığının var ise kronik yorgunluk sendromuyla karşılaşma riskini artmaktadır. Kişinin yorgunluğunun azaltılması ve enerji kaybını giderebilmesi nedeniyle egzersiz yapması önerilir. Haftada 3-4 kez yapılan bir yürüyüş ya da spor, bireyin bu sendromdan kurtulmasını sağlar.

6 5

Kronik yorgunluğun ortadan kaldırılabilmesi için bireyin stresinin azaltılması da şarttır. Bu kapsamda iş hayatında ya da özel hayatında stresi azaltmaya yönelik girişimlerde bulunulmalıdır. Hekim tarafından gerekli görülmesi durumunda kronik yorgunluğun neden olduğu semptomları azaltan ilaçların kullanımı benimsenebilir. Ayrıca vitamin ve diğer takviye gıdaların kullanımı da yorgunluk hissini ortadan kaldırabilir.

6- Sendromun İlaçları Yan Etki Yapar mı?

9 2

Kronik yorgunluk sendromu ilaçları yan etki yapabilir ya da yapmayabilir. İlaç içeriği bir hayli fazla olduğu için yan etki konusunda net bir yanıt vermek doğru olmaz. Ayrıca size verilen ilaç içeriğinin prospektüsünü inceleyebilirsiniz. Prospektüsteki olası yan etkiler kısmını inceleyerek, ne tür etkiler yaratabileceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

7- Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kronik yorgunlukta tedavi gerçekleşmediği takdirde kişinin yorgunluk hissi daha yıpratıcı olacaktır. Enerji azlığı ve uyku hali ile karşılaşan bireyler psikolojik açıdan da sorunlar yaşamaya başlar. Aynı zamanda vücut enerji azlığı sebebiyle daha az hareket edecek, kilo problemleri ortaya çıkacaktır. Bu sebeple hastalığın ciddiye alınması ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması önerilmektedir.

8 3

8- Fibromiyalji Arasındaki Bağlantı Nedir?

Merak edilen sorulardan bir tanesi ile kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji arasındaki bağlantıdır. Kronik yorgunluk sendromunun komplikasyonlarından biri fibromiyaljidir. Beyin sisi anlamına gelen bu hastalık; boyun, bel, omuz ve dirsek bölgesinde ciddi ağrılara neden olur. Vücudun belirli bölgelerinde yaşanan yoğun hassasiyetin yanı sıra bilinç bulanıklığı ile karşılaşılması da olasıdır. Fibromiyalji kronik yorgunluğun bir ileri safhası olup, tedavi süreci uzun ve teferruatlıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap