1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Kripto Para Terimleri | 21. YY Para Borsası Ne Anlatmak İstiyor?
Trendlerdeki Yazı

Kripto Para Terimleri | 21. YY Para Borsası Ne Anlatmak İstiyor?

Çingene Tarot falı

Kripto para terimleri, sık kullanılan kripto para piyasası içinde kullanılan terimlerdir. Belki birçoğunu gün içerisinde sıklıkla duyuyor ya da kullanıyoruz. Ama bu kripto para terimleri ne anlama geliyor gerçekten biliyor muyuz?

Son yıllarda Bitcoin ile hayatımızda farklı para piyasalarının oluşturulabileceğini de görmüş olduk. Bu yeni oluşan dijital piyasa da beraberinde hayatımıza ilk kez duyduğumuz birçok terim kattı. Bu terimlerin bazılarını sıkça duysak da her geçen gün aralarına yeni kripto para terimleri ekleniyor. Hazırladığımız bu yazımızda bu terimlerin isimlerinden ve ne anlam ifade ettiklerinden bahsedeceğiz.

Kripto Para Borsası Terimlerini Bilmek Ne İşimize Yarar?

 Kripto para Kodları

Nasıl ki bilinçsizce bir konu hakkında fikir beyan etmek riskliyse kripto para için de aynı şey geçerlidir. Bu piyasada kullanılan terimlerin ne anlama geldiğini bilmeden işlem yapmak anlamsız olacaktır. Kripto para ile ilgili terimler hakkında bilgi edinmek, yapılacak yatırımları ve stratejileri daha anlamlı kılar.

Kripto para terimleri, bir olayı tanımlayabildiği gibi piyasadaki bir işlemi de tanımlayabilir. Yani aslına bakarsanız piyasada olan her olay aslında bir terime karşılık gelmektedir. Bu terimlerin hangi olayı ifade ettiğini öğrenmek piyasayı daha yakından tanımanızda yardımcı olacaktır. Kripto para piyasası içinde olmak istemezseniz de piyasaya yabancı kalmadan sohbete dahil olmanızı sağlayacaktır.

Yazımızda, sıkça duyulan ve kullanılan kripto para terimleri nedir, ne anlama gelir konularına değindik. Bu terimlerin ne anlama geldiklerini ve neyi ifade ettiklerini inceleyebilir. Böylece bilinçli bir kullanıcı olarak kripto parapiyasasında yerinizi alabilirsiniz.

1.Coin

Coin, kripto para ile satın alınan dijital paradır. Kendisine ait blockchain ve ağları vardır.

Örneğin; Ethereum, Colana, Bitcoin, vb.

2.Token

Dijital bir varlık olan token, bir ürünü veya hizmeti satın alırken kullanılır. Coin’e kıyasla kendisine ait blockchain ya da ağı bulunmaz. Coinlere bağımlı olarak kripto para üretilmesini sağlayan bir kripto para terimleri olarak bilinir.

3.Boğa

Bu terim yükselişi temsil eder. Kripto piyasası üzerinde gerçekleşen yükselişler “boğa sezonu” olarak adlandırılmaktadır. Bu sezonun başlangıcının ve bitişinin tahmin edilmesi oldukça zordur. Bu sürecin tahmin edilmesi yüksek kazançlar elde edilmesini sağlar.

Boğa terimi, boğanın saldırı esnasında kafasını aşağıdan yukarıya doğru kaldırmasından almaktadır.

4.Ayı

“Ayı sezonu” olarak adlandırılan dönem, boğa sezonunun sona erdiği anlamına gelir. Bu dönemde yaşanan ani düşüşler fark edilmediği takdirde kullanıcıların yüksek miktarda kayıplar yaşamasına neden olmaktadır.

Bu terim, ismini ayının pençesini yukardan aşağı hareket ettirerek avına zarar vermesinden almaktadır.

5.Pump

Piyasadaki aşırı artışı temsil eder. Aynı coine kısa sürede yapılan yatırımlar bu olayın yaşanmasına yol açar. Bu yükselişler kısa süreli yükselmelerdir. Bu nedenle de riskli yatırım coinleridir.

6.Dump

Kripto para terimleri çeşitlerinde farklılıklar görülebilmektedir. Kripto piyasası üzerindeki aşırı düşüştür. Genellikle her pump ardından dump yaşanma olasılığı ile gerçekleşmektedir.

7.FOMO

Fear Of Missing Out olan FOMO, kaçırma korkusu olarak da bilinmektedir. Yükselen kripto paranın yükselişini kaçırmamak amacıyla atılım yaparak kripto para alınmasını tanımlar. Bu korku, yanlış stratejiler ile yanlış yatırımlar yapılmasına yol açabilir.

8.FUD

Fear Uncertainty and Doubt, korku, belirsizlik ve şüphe kelimelerinin kısaltmasıdır. FUD, kripto para piyasasındaki paraların manipüle edilmesidir. Yapılan karalama ile coinlerin fiyatının düşürülmesi sağlanır. Bu nedenle inanmadan önce haberlerin güvenilir kaynaktan geldiğinden emin olunması gerekir.

9.HODL

HODL, bir kullanıcının hold yerine hodl yazmasıyla orta çıkmış kripto para terimi olarak bilinmektedir. Tutmak anlamına gelen terim, kripto parayı uzun vadeli olacak şekilde saklamaktır. Bu terimde ucuz bir kripto parayı alıp HODL yapmak kullanıcıyı büyük paralara ulaştıracaktır.

10.ATH

ATH, tüm zamanların en yükseği anlamına gelir. Bu terim, kripto para piyasası içerisinde bir kripto paranın ulaştığı en yüksek seviyesini ifade eder.

11.ATL

ATL ise bir kripto paranın en düşük seviyesini ifade eder. ATL ve ATH terimleri aynı grafik üzerinde izlenebilen değerlerdir. Bu seviyelerin analizi ile yapılacak yatırımlarda uygun strateji uygulanmasını sağlayacaktır.

12.Airdrop

Ücretsiz coin veya token kazanılmasını ifade eden terimdir. Bu kripto para terimleri reklam amaçlı olarak kullanıcılara gönderilen değerleri temsil eder. Böylece daha tasarruflu reklamlar ile coinler tanıtılır. Güvenilir kaynaklar ile güvenli Airdrop’lara katılmak risksiz para kazanmanızda yardımcı olacaktır.

13.Arbitraj

Mevcut kripto paranın ucuza satılan borsadan alınıp pahalıya satılan borsadan satışa çıkarılmasıdır. Böylece borsalar arasındaki fiyat farklılıkları kazanç elde edilmesini sağlamaktadır. Arbitraj yapmak ilk dönemlerde ciddi kazançlar sağlasa da günümüzde sık tercih edilmemektedir. Arbitrajda paranın hacmine dikkat edilerek işlem gerçekleştirilmelidir.

14.Bitcoin Dominance

Bitcoin’in kripto para piyasası üzerindeki hakimiyetini ifade eden kripto para terimleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bitcoin’in değeri kripto para piyasasının toplam değerine oranlanarak bulunmaktadır.

15.Coin Burn

Bu terim, belirli miktardaki kripto paranın kullanılmaz hale getirilmesini ifade eden kripto para terimi olarak bilinir. Bu işlem proje ekibi tarafından gerçekleştirilir. Böylece piyasadaki miktarı azalan kripto paranın fiyatının artması sağlanır.

16.FA

Temel analiz anlamına gelen kripto para piyasası terimidir. Bu analizdeki amaç, bir paranın fiyatını belirlemek ve mevcut fiyat ile kıyasını yapmaktır. FA, TA ile paralel yürütülmesi gereken analizlerdir.

17.TA

Teknik analiz olarak bilinen TA, grafik analizi yapılması demektir. Genellikle haberlerin takibi yapılıp gerçekleştirilecek projelerin analizinin yapılmasını kapsar.

18.Fork

Ekip içerisinde oluşan sorun olarak tanımlanan terimdir. Bu durumlarda ortaya farklı kripto para birimleri ortaya çıkmaktadır. Oluşan bu fork kripto para piyasasının dalgalanmasını sağlamaktadır. 

19.NFT

Kripto para piyasası içinde sergilenen dijital sanat eserlerini ve dijital varlıkları temsil eden terimdir. Eşi, benzeri olmayan token olan kripto para terimi günümüzde yükselişte olan bir terimdir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap