İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Kramp Girmesi Neden Olur? | 10 Sebep

Kramp Girmesi Neden Olur? | 10 Sebep
Kramp Girmesi Neden Olur
+ - 0

Aniden giren kramplar;  yaş, kilo, cinsiyet, zaman ve mekan fark etmeksizin her insanın günlük hayatta yaşadığı temel problemlerden biridir. Bu kramplar günlük hayatımızı da zorlaştırmaktadır. Hatta bazı durumlarda tehlikeli bile olabilir.

Kimi insanlar aniden giren kramplar sonucunda panik olurlar. Kimi insanlarda sakin karşılar ve geçmesini beklerler. Kramp girmesi nedir ve kramp girmesi neden olur gelin hep birlikte inceleyelim.

Kramp Girmesi Nedir?

kramp girmesi
Kramp girmesi neden olur

Bir diğer adı Kas spazmı olan kramp, kaslarda ağrı veya kasılmaların istem dışı olarak gerçekleşmesi olayıdır. Kaslarımız hareket sağlamak için önce kasılır ve kasıldıktan sonra gevşer. Eğer kaslar kasıldıktan sonra gevşemezse kramp oluşur. Ani kas kasılmaları vücudun birçok bölgesinde görülmektedir. Bacaklarda, alt bacaklarda, midede, ellerde, kollarda sıklıkla görülebilmektedir.

Çoğunlukla kramp girmesi sporla uğraşanların yaşadığı bir problemdir. Bisikletçi, maraton koşan, yüzücü ve atletler de görülür. Krampın girdiği yerde bir sertlik görmek ve hissetmek mümkündür.

Kramp girdiği anda geçmesi birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişiklik gösterir fakat uzun süreli bir kramp söz konusu olduğunda ciddi bir durum olma ihtimali yüksektir ve bir uzmana başvurulması faydalı olacaktır.

Kramp Girmesi Neden Olur?

kramp girmesi
Kramp girmesi neden olur
 1. Diğer adıyla kas spazmı tek bir nedene bağlamak yanlış olacaktır. Kramp girmesi neden olur sorusuna birden fazla neden sıralanabilir. Bunlardan ilki gün içerisinde çok uzun süre ayakta kalmak olabilir. Özellikle geceleri uyku halindeyken bile genelde bacaklara, bacakların alt kısımlarına giren kramp, kişide stres yaratmaktadır. Bu durum uykudan uyanılmasına sebep olduğundan en çok şikayet edilen noktalardan birisidir.
 2. Kramp girmesi neden olur sorusuna diğer bir yanıt ise adele kramplarıdır. Bu kramp tiroit hastalıklarından kaynaklı olarak meydana gelir. İki türlü tiroit hastalığı vardır. Bunlardan ilki Hipotiroidi’ dir. Diğeri ise Hipertiroidi’dir. Tiroit hormonlarının fazla olması hipertroidi olarak adlandırılır. Hipotiroidi ise tiroit hormonlarının az olması durumudur. Bu iki hastalıklar sebebiyle adele kramplar yaşanmaktadır.
 3. Birçok hastalığın ve rahatsızlığın temel kaynağı olan aşırı stres ve heyecan gibi durumlarda kramp girmesi nedenlerinden birisidir. Bu gibi sinir, stres durumlarında kaslarda yaşanan kas spazmları aniden ve istemsizce meydana gelmektedir.
 4. Vitamin eksikliği olan kişilerde de kas spazmları sıkça yaşanmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudu ayakta tutan en önemli etken vitaminlerdir. Vitamin düşüklüğü de her türlü hastalığın habercisi olabileceği gibi kramplara da neden olmaktadır. Kasların gevşemeden tekrar kasılmasına sebep olan etkenlerden birisi de vücudun vitaminsiz kalmış olmasıdır.
 5. Hamilelikte de kramp girmesi çok sık yaşanan bir durumdur. Bunun sebebi hamilelik dönemlerinde vücudun dengesinin bozulmasıdır. Vücudun dengesinin bozulmasının nedeni ise hamilelikte alınan kilolar sebebiyle hareketlerin kısıtlanmasıdır. Kramp özellikle hamile kişilerin bacaklarında meydana gelmektedir.
 6. Kramp girmesi neden olur sorusuna bir diğer cevap Diyabet’ tir. Diyabet rahatsızlığı yaşayan insanların ayaklarının alt kısımları yanar. Ayrıca çok sık idrara çıkma gibi durumlar yaşarlar. Bu durumlar Diyabet belirtileridir.
Kramp girmesi tehlikeli bir durum mudur
Kramp girmesi neden olur

Kas kasılmaları da kan şekerine bağlı yaşanan bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Ve bu gibi durumlarda kramp atıkları meydana gelebilir.

 • Birçoğumuza tuhaf gelebilir fakat ergenlik dönemi de kramp girmesi neden olur sorusuna bir diğer cevaptır. Aslına bakılırsa ergenlik dönemi kramp için gayet olası bir durumdur çünkü bu dönem büyüme ve gelişme dönemidir. Ergenlik dönemindeki kişilerde ani kilo alma kilo verme, düzensiz uyku, dengesiz beslenme gibi düzensiz yaşam görülmektedir. Bu düzensiz yaşam da vücudun dengesini bozan başlıca etkendir. Bu da kramp girmesine neden olmaktadır.
 • Aniden yapılan hareketler kas spazmına neden olmaktadır. Ani yapılan hareketler genellikle kollarda veya bacaklardaki kasların kasılmasına neden olmaktadır. Kaslar önce kasılıp daha sonra gevşer demiştik. Ani yapılan harekette beyne, kasların kasıldıktan sonra gevşeme sinyali göndermesinin gecikmesi durumunda kramp girmesi gerçekleşmektedir.
 • Alkol kullanımı da kas spazmlarına etki eden bir durumdur. Alkol tüketen insanlarda sıkça görülen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Kramp girmesi neden olur sorusuna son olarak sıvı eksikliği cevabını verebiliriz. Eğer vücudumuz yeterince sıvı almıyorsa bu durumda kas spazmı gerçekleşmektedir. Bu durumu önlemek isteyenler yeterli miktarda sıvı tüketmelidirler.

Kramp Nasıl Geçer?

Kramp nasıl geçer
Kramp girmesi neden olur

Kramp nasıl geçer sorusuna en etkili cevap olarak düzenli egzersizler yapmak diyebiliriz. Yapılan egzersizler ve açma germe hareketleri kasların gevşemesine neden olduğu için kramp girmesi riskini en aza indirecektir. Kramp girdiği an panik yapmamaya sakin kalmaya özen gösterin ve bir yere uzanın. Bir iki saniye kadar bekledikten sonra sancının şiddetinin azaldığını ve krampın kısa süre sonra geçtiğini göreceksiniz.

Ayrıca kramp girdiği anda o bölgeye hafif masaj uygulamakta krampın geçmesini sağlayacaktır. Ilık suda duşa girmek kasların rahatlayıp gevşemesine etki edeceğinden kramp girmesini de en aza indirecektir. Uzaman bir doktor tavsiyesi üzerine kas gevşetici kremler kullanmak da kramp girmesini engellemektedir.

Sıvı eksikliğinden kaynaklanan bir kramp girmesi yaşanıyorsa bu durumu ortadan kaldırmak için sıvı tüketimine dikkat edilmeli ve bu eksiklik ortadan kaldırılmalıdır. Özellikle yoğun spor temposunda bol su içilmelidir.

Yatmadan önce bacakların sıcak tutulması ve bacakların yüksekte tutulması da kramp girmesi durumunu engelleyecektir.

Dengeli ve düzenli beslenmek; ayrıca kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller içeren besinler tüketmek kramp nasıl geçer sorusuna etkili bir yanıt niteliğindedir.

Kramp girmesi tehlikeli bir durum mudur?

Kramp girmesi tehlikeli bir durum mudur
Kramp girmesi neden olur

Kramplar sebepsiz yere ortaya çıkmamaktadırlar. Vücutta normal seyrinde gitmeyen durumlar olduğunun söz konusudur fakat panik yapmaya gerek yoktur. Gece uykuda giren kramplar uykudan uyandırma derecesinde olursa tehlikeli olabilmektedir. Gece uyku esnasında baldırlarda kramp girmesi sorunu yaşanıyorsa ve bu durum sürekli olarak tekrar ediyorsa varis olma ihtimali yüksektir.

Uzman doktorca kontrole gidilmesi kramp girmesi şikayeti için oldukça faydalı olacaktır. Klinik tedavi, yaşanan krampın nedenini ortaya koyacağından bir sonuç elde etmek daha kolay mümkün olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap