İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Korona Virüs Aşı Randevusu | Kullanılan Uygulamalar

Korona Virüs Aşı Randevusu | Kullanılan Uygulamalar
+ - 0

Yaklaşık 1,5 senedir dünyaca alışılmamış ve korkutucu bir duruma tanıklık ediyoruz: Yeni Korona Virüs.

Dünyayı oldukça kötü bir şekilde etkileyen bu virüs pek çok kişinin canını yakmaya halen devam etmektedir. Virüs kapma ve hayatını kaybetme gibi zorlu şartlar altında çalışan kişiler için bu durum oldukça tehlike arz etmektedir. Hastalığın son bulması adına aşı çalışmaları başlamıştır.

2 2

Bilim insanları dünya sağlığı için çeşitli araştırma ve deneyler sonucunda aşılar bulmuşlardır. Bu aşılar çok fazla deney aşamasından sonra ortaya çıkmıştır. Şimdilerde Türkiye gibi pek çok ülke aşılama sistemi bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı, Korona Virüs geçiren ya da geçirme olasılığı yüksek olan kişileri belirlemek adına Hayat Eve Sığar adlı uygulama geliştirdi. Bu uygulamada herkese birer HES Kodu verildi ve virüsün yayılma hızı azaltılmaya çalışıldı.

Bakanlık, Korona Virüs aşı randevusu sistemi sayesinde kronik rahatsızlıklara sahip olan kişiler ve yaşlı kişiler başta olmak üzere vatandaşları aşılamaya başladı. Aşı olma zorunlu değil ve aşı olmak isteyenler de randevu alarak en yakın sağlık kuruluşundan Korona Virüs Aşısı yaptırabilirler.

Korona Virüs Nedir?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde 2019 senesinin son ayında ortaya çıkarak Wuhan Virüsü olarak da adlandırılmış bulaşıcı bir hastalıktır. Solunum yolu enfeksiyonu oluşmasına neden olan bu virüs, vücutta pek çok hasar bırakmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) resmi olarak bu virüsün ismini SARS – CoV – 2 (Covid – 19) olarak tanılamıştır.

Çin’den yayılan Korona Virüs, MERS ve SARS’a benzerlik gösterdiği gibi solunum hastalıklarına da yol açmaktadır. Hastalık, yüksek ateşe eşlik eden nefes darlığı ile birlikte görülmektedir. Ayrıca damlacıklar ve ten teması ile kişiden kişiye bulaşabilmektedir.

6 2
6 2

Bu virüs için en sık karşılaşılan belirtiler; yüksek ateşle beraber nefes darlığı, baş ağrısı, yoğun kuru öksürük ve eklem ağrıları gözlemlenmektedir. Bu gibi belirtiler ile karşı karşıya kalındığında acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Korona Virüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere ve yaş sınırına göre aşı sırası gelen kişiler rahatlıkla aşılarını olabilmektedir. Bu kriterler; kronik rahatsızlıklar ve yaş sırasıdır. Risk grubunda olan kişiler ( down sendromu, kanser, malign tümörü, diyaliz hastaları gibi) başta olmak üzere en yüksek yaştaki kişilere aşı uygulaması yapılmaktadır.

5 21

Kişiler, Korona Virüs aşı sırasının geldiğini e- Nabız uygulamasından takip edebilir. Peki, Korona Virüs aşı randevusu nasıl alınır?

 • E- Nabız ile aşı sırası takibi yaparak, sıranın size gelip gelmediğini görebilirsiniz. Ayrıca e – devlet sistemi üzerinden de takibini yapabilirsiniz.
 • Aşı sırası size geldiyse eğer ALO 182 hattını ya da MHRS uygulamasını kullanarak dilediğiniz hastanede aşı randevusu oluşturabilirsiniz. Yaşlı bireyler adına ALO 182 hattının kullanımı daha uygun ve daha kolay olacaktır.
 • Dileyen kişiler 2023’e kısa mesaj atarak yine aşı durumu takibini farklı bir yolla gözlemleyebilir.
 • Yaptıracağınız aşının türüne karar verin. Sinovac (Çin) ya da Biontech (Alman) aşısından birisini tercih etmelisiniz.
 •  Tercih ettiğiniz aşı türüne göre sizlere randevu tarihleri sunulacaktır. Bu randevu tarihlerinden size en uygun olanı seçip tam vaktinde aşı olunacak alanda bulunmalısınız.

Böylelikle Korana Virüs ile mücadele adına büyük bir adım atmış olacaksınız.

MHRS Korona Virüs Aşı Randevusu Alma

Telefonunuza uygulamasını yüklediğiniz veya Google üzerinden ana sayfasına girdiğiniz MHRS’ye kayıt olmak ile işe başlamalısınız. Çok basit olan ve kısa süren bu kayıt işlemi sayesinde sisteme girişinizi sağlayabilirsiniz. Hatta e – Nabız veya e – Devlet üzerinden de buraya yönlendirilebilirsiniz.

7 16

Zaten bu sistemlere önceden üyelik sağlamışsanız eğer kimlik numaranız ve parolanız ile sistemlere giriş yapabilirsiniz. Girişi yaptıktan hemen sonra karşınıza aile hekiminden randevu al, hastaneden randevu al ve aşı randevusu al seçenekleri karşınıza çıkacak.

Hastane veya aile hekiminden birisini seçin ve aşı olacağınız tarihi belirleyin. Telefonunuza gelecek mesaj ile aşı randevunuzun onaylandığını anlayabilirsiniz. Böylelikle MHRS Korona Virüs aşı randevusu alma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

MHRS Kayıt Sistemi

8 11

Oldukça basit bir kayıt sistemi olan MRHS kayıt sistemi, uygulama veya Google sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Aşağıdaki görselden yola çıkarak sizler de rahatlıkla kayıt olabilirsiniz.

Kimlik ve kişisel bilgilerinizi (ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi) gerekli alanlardaki boşluklara girerek basit bir şekilde MHRS sistemine kayıt olunabilir. Mail adresinize veya telefona gelen SMS ile de parola oluşturabilirsiniz. Ayrıca e – Devlet ve e – Nabız üzerinden bu sisteme giriş sağlayabilirsiniz.

E – Nabız Kullanımı

9 11

Tıbbi öz geçmişinin detaylı bir şekilde görünümü sunulduğu bu platform Korona Virüs ile mücadele zamanlarında da E – Nabız kullanımı arttırmıştır. Ayrıca E- Nabız sisteminin sunduğu kişisel bilgiler sayesinde aşağıdaki bilgilere erişim sunulmaktadır.

10 10
 • Gidilen ve alınan doktor randevuları,
 • Randevu almaya yönlendirme,
 • Randevu durumları,
 • Aşı durumu,
 • Kalp krizi riskini ölçme,
 • Hastalıklar,
 • Tahlil sonuçları takibi,
 • Radyolojik görüntüleri,
 • Alerjiler,
 • Radyolojik görüntü,
 • Organ bağışı bilgisi,
 • Kemik iliği kan bağışı,
 • Reçete ve raporlar gibi alanlara ulaşabilirsiniz.

E – Nabız Kayıt Sistemi

Kayıt sistemi, tıpkı MHRS sistemindeki gibi aynı yol basit bir şekilde izlenilmiştir. E – devlet üzerinden “ e – nabız kişisel sağlık sistemi” seçeneğinden de giriş yolu izleyebilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizden oluşan kısa bir form doldurulduktan sonra rahatlıkla e – Nabız sistemine üye olabilirsiniz.

Üye olduktan sonra telefonunuza gelen mesaj ile yeniden sisteme giriş sağlayabilirsiniz.

11 6

Aşağıdaki görselde e – nabız sisteminin Google üzerinden görünümü yer almaktadır. Burada Korona Virüs aşı randevusu gibi önemli pek çok bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu sistem üzerinden MHRS sistemine geçmek mümkündür. Korona Virüs takibi hakkında daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap