1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
 3. Konut Kredisi Faizi Ne Kadar? Tüm Bankalara Ait Faiz Oranları
Trendlerdeki Yazı

Konut Kredisi Faizi Ne Kadar? Tüm Bankalara Ait Faiz Oranları

konut kredisi

Konut kredisi faizi, ev almak isteyen bireyleri ilgilendiren bir konudur. Ev almaya sermayesi yetmeyen bireyler, bankalardan kredi çekebilmektedir. Bankalar, belirli bir süre için çeşitli faiz oranları uygulamaktadır. Ancak her bankanın işleyiş politikası farklıdır. Bu sebeple birçok banka kendi faiz oranlarını sunmaktadır.

Günümüzde konut kredisi başvurusu internet bankacılığı üzerinden bile gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru süreçlerinde istenen belgelerin eksiksiz teslimiyle, kredi hakkı kazanılmaktadır. Kredi hakkı kazanan bireyler kaç ay vadede ne kadar faiz ödeyeceğini merak etmektedir.

Peki, bankaların faiz politikaları nasıldır? Hangi banka en düşük faiz oranına sahiptir? Kredi faiz hesaplama nasıl yapılır? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabını yazımızda aktardık.

Bugün İtibariyle Konut Kredisi Faizi Oranları

konut kredisi faizi

Kamu ve özel bankalar kredi işlemlerinde farklı faiz oranları sunmaktadır. Faiz oranları geri ödemeli kredilerin bankaya ödenecek miktarını hesaplamada kullanılmaktadır. Örneğin 50 bin TL’lik kredi çeken bir kişi;

 • X bankasına 12 ay vadede ödeme sözü vermişse,
 • %1.34 faiz oranına sahip bankaya toplamda 55.818 TL ödemekle yükümlüdür.

Bankalar bu tip faiz oranlarını uygulayarak işleyişlerini sürdürmektedir. İster özel banka, ister kamu banaksı olsun, her banka kendi politikalarına uygun faiz oranı belirlemektedir. Bu doğrultuda, bugün itibariyle geçerli olan faiz oranı detaylarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Konut Kredisi Oranları

 • Vakıfbank SarıPanjur Konut Kredisi:           %1,37
 • Yapı Kredi Konut Kredisi:                            %1,37
 • Ziraat Bankası Konut Ürün Paketi:              %1,37
 • Halkbank Hesaplı Evim Kredisi:                  %1,38
 • Akbank Konut Kredisi:                                %1,39
 • Türkiye İş Bankası Ev Kredisi:                      %1,41
 • Garanti BBVA:                                             %1,42
 • QNB Finansbank Standart Konut Kredisi:   %1,51
 • ING Bank Konut Kredisi:                             %1,59
 • TEB Konut Kredisi:                                       %1,68
 • Alternatif Banka Konut Kredisi:            %1,71
 • HSBC Sigortalı Konut Kredisi:                     %1,74
 • Fibabanka Konut Kredisi:                            %1,77
 • ICBC Konut Kredisi                                      %1,89

Konut Kredisi Faizi Hesaplama

Konut kredisi çektikten sonra ödenmesi gereken tutar, faiz oranına ve vade süresine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple bireyler konut kredisi hesaplama işlemleri yaparlar. Konut kredisi hesaplama işlemlerinden önce birkaç konuya karar vermeniz gerekecektir.

Öncelikle çekmek istediğiniz kredi miktarını ve vade süresini belirlemeniz gerekmektedir. Vadeyi belirleyebilmek için, ödenebilecek aylık taksit tutarının da gözden geçirilmesi gerekmektedir. Tüm bunlara gelmeden önce, aylık sabit gelir ve giderlerinizin ne kadar olduğunu belirlemekte fayda vardır.

Eğer aylık elinizde kalan sabit parayı belirlediyseniz, aylık ödenecek kredi tutarını da bu sabit paraya göre ayarlamanız daha doğru olacaktır. Yukarıda da bahsedildiği gibi her bankanın faiz oranı ve ödeyeceğiniz taksit miktarı farklı olabilmektedir. Konut kredisi hesaplama işlemleri sayesinde tüm bankalar için hesaplama yapabilmek mümkündür. Peki, hesaplamalar nasıl yapılır?

Konut kredisi faizi hesaplama formülü ile taksit tutarı belirlenebilmektedir. Bu formül basitçe şu şekilde ifade edilmektedir:

 • Taksit Tutarı= Kredi Tutarı * Faiz Oranı * (1+ Faizoranı)Taksit sayısı / (1+ Faiz oranı)Taksit sayısı

0.64 Kredisi İle Hesaplama

0.64 faize sahip konut kredisi almak isteyen bireyler, aşağıdaki örnek hesaplama formülünü kullanabilmektedir. Günümüzde elle hesaplamak yerine, faiz hesaplama araçları geliştirilmiştir. Bu araçlar sayesinde gerekli bilgileri girerek istediğiniz oranı hesaplayabilirsiniz. Örnek olarak;

 • 20.000 TL’lik konut kredisi,
 • Vade süresi 24 ay ve
 • Faiz oranı %0.64 olsun.
 • Bu durumda taksit tutarı 901 TL, yıllık maliyet oranı da %13.91 olacaktır.

Yukarıdaki örnek hesaplamayı çeşitli kredi hesaplama sitelerinden yapabilirsiniz.

0.79 İle Kredi Hesaplama

%0.79 faizli bir kredinin örnek hesaplaması aşağıdaki gibidir.

 • 20.000 TL’lik konut kredisi,
 • Vade süresi 24 ay ve
 • Faiz oranı %0.79 olsun.
 • Bu durumda taksit tutarı 918 TL, yıllık maliyet oranı da %15.89 olacaktır.

Devlet Destekli Konut Kredisi Faizi Hesaplama

Konut kredisi almak isteyen bireyler, bankalara başvurarak faiz oranına göre kredi kazanabilmektedir. Uzun vadeli geri ödemelerde faiz oranları düşük olmaktadır. Ancak konut kredisi için kredi notunun %75 olması gerekmektedir. %25’lik kısım için peşinat verilmelidir.

Hal böyleyken, devlet vatandaşları desteklemek için yeni kararlar almıştır. Kararlara göre, devlet destekli şekilde kredi peşinatı ödenebilmektedir. Bu durum, ilk evini alacak vatandaşlar için geçerli kılınmıştır. Hükümet %25’lik kısmın, %15’ini karşılamaktadır. Bu tip kredilerin faiz hesaplamalarını, ilgili bankanın internet siteleri aracılığıyla hesaplayabilmek mümkündür.

Konut Kredisi Faizi Düşecek mi?

Pandemi sürecinde devlet vatandaşlar için birçok ayrıcalık tanımıştır. Kamu bankaları ise esnaflara ve KOBİ’lere uygun teklifli krediler sunmuştur. Bu ayrıcalıklardan sonra vatandaşların pek çoğu konut kredisi faizi düşer mi sorusunu merak etmektedir. Konut kredisi faizlerinin düşme ihtimali için, enflasyon oranlarının incelenmesi gerekmektedir.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Temmuz enflasyon verilerine göre, %1.80’lik bir büyüme meydana gelmiştir. Bu büyümeyle birlikte enflasyon oranı %19,33 oranına ulaşmıştır. Öte yandan politika faizinin %19 oranlarına çıkması, faizlerin düşüşünü olumsuz etkilemektedir. Uzmanlar ise; her iki faizin yan yana koyulmasıyla, faizin enflasyon oranı üzerinde kalacağını zaten öngörmekteydi. Öte yandan ÜFE’nin artması, enflasyon oranlarını da etkilemiştir.

Faizi Etkileyen Unsurlar Neler?

Merkez bankasının ilerleyen günlerde, faizleri düşürme noktasını pas geçebileceğini söyleyebilmek mümkündür. Ancak yine de dolar kuru açıklamalar için önemli bir kriter olacaktır. Tüm dünyada olduğu gibi, dolar endeksi devleti faiz konusunda artırıma zorlamaktadır. Ayrıca uzmanların açıklamalarına göre; dolar endeksinin güçlenmesi ve FED’in yeni kararları faizleri düşürmekten ziyade artırabilir, denilmektedir.

Tüm dünyada, bankaların faiz artırımı yaptığını görebilmekteyiz. Hatta Rusya başta olmak üzere birçok ülke 2. faiz artırımına yönelmiş durumdadır. Hal böyleyken, ülkemizdeki krediler için faiz oranlarının düşmesini beklemek isabetli olmamaktadır. Şayet faizler düşse bile, konut fiyatlarının artacağını görmek mümkündür.

Sıfır Konut Kredisi Faizi Hakkında Önemli Tüyolar

Konut kredisi faizi ne kadar konusundan sonra sıfır konut kredileri de merak edilmektedir. Sıfır konut için verilen krediler her banka için geçerli olmayabilir. Bu nedenle uzmanların yorumuna göre, sıfır konut projelerini tercih edeceklerin dikkat etmesi gerekmektedir. Üstelik sıfırdan bir projeye dahil olmak, çeşitli riskleri içerisinde barındırır.

Sıfırdan inşa edilen evler için çekilen krediler, bazı durumlarda tehlikeye girmektedir. Projenin iptali ya da çeşitli nedenlerden dolayı konutların teslim edilememesi vatandaşları maddi anlamda etkilemektedir. Bu noktada tanınan ve büyük şirketlerin projelerinin tercih edilmesi mühimdir. Ardından gerekli bankalara konut kredisi için başvuru yapılabilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap