İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Güzellik

Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri | Ev Yapımı Maske Tarifleri 2022

Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri | Ev Yapımı Maske Tarifleri 2022
+ - 0

Dış görünüşümüz için saçlarımız bizim için oldukça önem arz etmektedir. Düz ve hafif dalgalı saçlara dahi şekil vermek ve bakım yapmak zor olabilmektedir. Öyle ki, kıvırcık saçlar için uygulanan şekil ve bakım çeşitleri oldukça az olduğu bilinmektedir. Kıvırcık saçlar için bakım önerileri kadınlar başta olmak üzere herkesin dikkatini çekmektedir.

Kıvırcık saçlar için bakım önerileri

Günü kurtarmak adına verilen şekiller henüz akşam olmadan bozulabilmektedir. Bazen acil durumlarda saçlarının kabarıklığı nedeniyle kıvırcık saçlı kişiler güçlükler yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda düz veya dalgalı saçlı kişilere özenmeden durulmuyor. Mutlaka her saç tipinin ayrı bir havası ve güzelliği vardır. Fakat insanlar kolay saç modellerini daha çok tercih etmektedir.

Kıvırcık Saç Bakımı

Kıvırcık saç bakımı çoğu kişiyi zorlayan bir konudur. Öteki saç tiplerine göre bakımı daha zor olabilmektedir. Bu nedenle aşağıda hem kadınlar için hem de erkekler için kıvırcık saç bakımı önerilerini yazdık.

1.   Kıvırcık saç bakımı kadın kişiler için:

Kıvırcık saçlar için bakım önerileri
 • Duş sonrası saçı havlu ile kurulamak yerine bir tişört ile kurulamakta fayda var. Çünkü havlu saçın ihtiyaç duyduğu nemi de alır ve özellikle kıvırcık saçlı kişiler için bu durum yıpranmaya yol açmaktadır.
 • Saçınıza ve cildinize uygun düşen saç bakım yağlarını, saç diplerine eser miktarda sürülmesi dâhilinde saçınızdaki canlılığı fark edeceksiniz.
 • Kıvırcık saçlar için bakım önerileri listesine çoğu kişi tarafınca uygulanan bir yanlış ise saç düzleştirici gibi ısı verici aletler kullanmaktır. Bu işlem saçlarınızı kuru ve yıpranan bir hale sokacaktır.
 • Kıvırcık saçlar öteki saç tiplerine göre çabucak kırıldığı için duş esnasında saç kremini kullanmakta fayda var. Ayrıca saçınızdaki dolaşmayı açmak için saç kremi kullanarak taramanız size kolaylık sağlayacaktır

2.   Kıvırcık saç bakımı erkek kişiler için:

 • Her duşta şampuan kullanmak, özellikle erkekler için, yarar sağlamak yerine zarar verebilmektedir. Saç diplerinde kimyasal maddenin az olması güzel sonuçlar doğuracaktır.
 • Saç kurutma makinesi kullanımı, kısa saçlı erkeklerin saçların yıpratacağı gibi kurutabilmektedir.
 • Jöle, saç spreyi ve saç boyası gibi kimyasal maddelerin kullanımından kaçmak gerekir. Doğal bakım maddeleri tercih edilmelidir.
 • Kıvırcık saç bakımı erkek kişiler için ve kadınlar için benzerlik göstermektedir. Erkeklerde uzun ve kıvırcık saçlar için bakım önerileri listesine son olarak ıslak saç ile uzun süre kalmamayı ekleyebiliriz.

Kıvırcık Saçlar İçin Ev Yapımı Maske

Her gün, her dakika saç bakımı yapmak elbette kişileri yormaktadır. Fakat haftada bir veya iki kez yapacağınız bakımın sizlere kolaylık sağlayacağını da unutmamak gerek. Kuaför ve güzellik bakım merkezleri dışında kıvırcık saç bakımı evde de uygulanabilir. Kıvırcık saçlar için ev yapımı maske ve benzeri bakım yağları bu konuda yardımcı olacaktır.

 • Hindistan cevizi sütü ve yarım limon suyunu birleştirip, soğuk bir yerde muhafaza ettikten sonra saçınızın tamamına uygulayabilirsiniz.
 • Bir yemek kaşığı bal ve yaklaşık beş kaşık süt tozunu birbiriyle harmanladıktan sonra saçınıza yedirebilirsiniz.
Kıvırcık saçlar için bakım önerileri
 • Muz, avokado ve badem yağı bitkisel etkenleri de saçınıza rahatlıkla uygulayabilirsiniz.
 • Zeytinyağı mucizesini saymakla bitmez elbette. Kıvırcık saçlar için bakım önerileri listesine en doğalından ev yapımı maske olan zeytinyağını eklemekte fayda var. Ilık tuttuğunuz zeytinyağını saç kremi ile karıştırın ve saçınıza uygulayın. Değişimi siz de göreceksiniz.

Sizler de bu maske tariflerinden yola çıkarak evde kıvırcık saç bakımı işlemlerini uygulayabilirsiniz. Kıvırcık saç bakım rutini oluşturulduğu takdirde rahat bir nefes alacağınıza inanıyoruz.

Saç Dökülmesinin 10 Nedeni

Kıvırcık Saçlar İçin Tarak

evde saç bakımı

Öneride bulunmak gerekirse geniş dişli ve kaliteli tarakları tercih etmelisiniz. Fakat geniş dişli tarak tercih ederken plastik ve ince taraklar yerine bambu tarzında tahta taraklar tercih etmelisiniz. Bu sayede saçtaki elektriklenmeyi en az seviyeye indirmiş olursunuz.

Kıvırcık Saç Kabarmaması İçin Ne Yapılmalı

Kıvırcık saç kabarmaması için ne yapmalı erkek ve kadınlar? Bu soru çoğu kişinin ilgi odağı iken çoğu kişinin de kıvırcık saçları avantaj olarak gördüğü bir konudur. Kurumaya bağlı olarak kabaran kıvırcık saçlar için bakım önerileri listelerine ve ürünlerine göz atmakta fayda var.

Günümüzde bu konuyla ilgili özel şampuan ve saç kremleri üretilmeye başlamıştır. Özellikle duş sonrası kıvırcık saçların kabarmaması için uzun saçlı kişiler öne doğru bir atkuyruğu bağlayarak ters bir yön çizebilirler. Böylelikle saçlar alışılmışın dışında bir şekle bürünmüş olacaktır.

Kıvırcık saçlar için bakım önerileri

Özel saç şampuanı ve kremi uygulayın. Duş sonrası saçları kurutmadan önce bir tişört yardımıyla fazla nemi alıp beklemelisiniz. Saç bakım maskeleri ve yağlarını da kullandıktan sonra ısı uygulamamalısınız. Aksi takdirde saçlarınız yıpranır ve kurur. Kıvırcık saçların kabarmaması için ne yapmalı, sorusuna cevap arayanlar bu örnekler gibi saç bakım rutini oluşturabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap