1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
Trendlerdeki Yazı

Kitaptan Uyarlanan Diziler! 5 Farklı Romandan Dizilere Yolculuk

Kitaptan Uyarlanan Diziler! 5 Farklı Romandan Dizilere Yolculuk
kitaptan uyarlanan diziler
+ - 0

Kitaptan uyarlanan diziler nelerdir? Kitaplar hiç şüphesiz ki, duygu ve hisleri en yoğun hissettiren alanlardan biridir. Dizilerde gördüklerimizi yorumlarken, kitaplarda durum daha farklıdır. Satırları okurken karakterin iç dünyasını da yorumlama şansımız olur.

Kitabını okuduğumuz konular, dizilerde yer bulunca eşsiz bir haz sağlanır. Çünkü karakteri a dan z ye kitapta görürüz ve diziyi izlerken sanki eski bir dostumuzla karşılaşmışız hissi doğar içimize. Peki, en iyi kitaptan uyarlanan diziler nelerdir? İşte 5 farklı kitaptan uyarlanan diziler!

1-Babylon Berlin

a
uyarlanmış diziler

Kitaptan uyarlanan diziler listemize ilk olarak Babylon Berlin dizisi ile başlıyoruz. Volker Kutscher’in romanından uyarlanan dizi, 1930’ların Berlin’in de geçiyor. Köln’den Berlin’e gizli bir görev için gelen polis dedektifi Gereon Rath ve polis olma çabasına olan genç kadın Charlotte Ritter’ın maceralarını anlatan bir dizidir. Yapımın başrollerini Liv Lisa Fries ve Volker Bruch paylaşmaktadır.

Ülkemizde BluTV’de yayınlanan dizi klasik polisiyelerin ötesinden bir seyir sunuyor! Rath ve Ritter’ın heyecanlı macerasını izlerken, bir yandan da Nazilerin yükseliş dönemindeki Berlin’in değişimini görüyoruz.

2-A Discovery of Witches

b
Romandan diziye uyarlama

Deborah Harkness’ın All Soul üçleme serisinden uyarlanan bir yapımdır. Dizi adını üçlemenin ilk kitabından alıyor. Senaryosunda ise ünlü senaristler Kate Brooke, Tom Farrelly, Charlane James ve Sarah Dollard’ın imzaları bulunuyor.

Dizide seçkin bir aile üyesi olan cadı Diana Bishop’un hikâyesi konu ediliyor. Hikâye, Bishop’un Bodleian Kütüphanesi’ne büyülü bir elyazmasını keşfetmesiyle başlıyor. Bishop’un bulduğu bu kitap doğaüstü bir karmaşaya yol açıyor. İblisler, vampirler ve cadılar bir anda kütüphaneyi ele geçiriyor. Tüm olanları kontrol edebilecek tek kişi ise Bishop’tur.

3-Patrick Melrose

c
Patrick Melrose

Edwar St Auby’nin yarı otobiyografik sayılan aynı isimli seri romanından uyarlanmıştır. Kara komedi türünde olan mini bir dizidir. Romanın beş serisini de temsil etmesi açısından dizi 5 bölümden oluşmaktadır.

Dizi zengin bir ailenin çocuğu olan Patrick Melrose isimli gencin hayatını ele alıyor. Patrick karakterinin bu kadar göz önünde tutulmasının nedeni ise zeki olmasının yanı sıra alkol ve uyuşturucu batağına saplanmış olmasıdır. Kara komedi kadar dram türünün de görüldüğü dizi, çocukluk travmalarının haricinde aristokrasi alanında da büyük bir farkındalık oluşturuyor.

4-Kitaptan Uyarlanan Diziler:The Umbrella Academy

d
Netflix kitaptan uyarlanan diziler

Aynı isimli çizgi roman serisinden Netflix için uyarlanan bir dizidir.1989 yılında dünyanın dört yanından 43 kadın aynı esnada doğum yapar. İşin garip yanı şudur ki, kadınların hiçbiri doğuma kadar hamile olduklarına dair bir belirti göstermemiştir.

Tuhaf bir milyoner doğan çocuklardan bazılarını evlatlık alır. Bu çocuklar biraz büyüdükten sonra The Umbrella Academy ismiyle hitap edilen süper kahraman takımı haline bürünürler. Dizinin ilk sezonu 2019 Şubat ayında yayınlandı. Yayınlandığı ilk ay 45 milyon hanede izlendiği raporlara düşüldü.

5-Orange is the New Black

e
Netflix kitaptan uyarlanan diziler

Kitaptan uyarlanan diziler listemizin son filmi, gerçek bir hikâyeye dayanmaktadır. Piper Kerman’ın düşük güvenlikli federal bir hapishanede kaldığı günlerde yaşadığı anıları kaleme aldığı Organge is the New Black: My Year in a Women’s Prison isimli kitabından uyarlanan bir dizidir. Dizi 7 sezon sürdü. Netflix’in orijinal yapımı olan dizinin 1. Sezonu tam 12 dalda Emmy ödülüne aday gösterildi. Ödüllerden üçünü kazandı.

Piper, New York eyaletinde yaşayan 30’larının başında bir kadındır. 10 yıl önce uyuşturucu tacirliği yapan kız arkadaşı Alex için bir bavul para taşıdığı iddiasıyla 15 ay hapis yatar.  Piper kendini bir anda düşük güvenlikli federal hapishanede bulur. Alex’in de aynı hapishanede olması olayları karmaşaya sürükler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap