İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Kitap Okumanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kitap Okumanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Kitap okumanın faydaları ve zararları
+ - 0

Kitap okumanın faydaları ve zararları konu odaklı bu yazımız sizi biraz şaşırtmış olabilir. Her zaman faydalarından bahsettiğimiz kitap okumanın zararları olmaz mı peki? Kabul edelim ki kitap okumak pek çok açıdan faydalıdır. Hatta kitap okumamanın eksikliğini her alanda hissederiz. Ama şunu unutmayalım ki konu kitap okumak bile olsa her şeyin fazlası zarardır.

Kitap okumanın faydaları nelerdir? Zararları var mıdır? Liste yapacak olsak hangi taraf daha ağır basar? Gelin tüm bu soruları hep birlikte cevaplandırıp değerlendirelim.

Kitap Okumanın Faydaları Gibi Zararları Da Var Mıdır?

Kitap okumanın faydaları ve zararları tartışmaya açık bir konu mudur, bu da tartışılır. Toplumumuzda kitap okuyan insanları sayısı maalesef okumayanlardan daha azdır. Maalesef diyoruz çünkü yararlarının önemsenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Peki, çok kitap okursak ne olur?
Kitap okumanın faydaları ve zararları

Kitap okumanın faydaları ve zararları tartışmaya açık bir konu mudur, bu da tartışılır. Toplumumuzda kitap okuyan insanları sayısı maalesef okumayanlardan daha azdır. Maalesef diyoruz çünkü yararlarının önemsenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Peki, çok kitap okursak ne olur?

Aslında mesele çok kitap okumaktan ziyade, kararında ve yerinde kitap okumaktır demek daha olacaktır. Pek ala çok kitap okumanın yararları yadsınamaz. Ancak her şeyde olduğu gibi kitap okumanın da dozu kaçtığında istenmeyen sonuçlar yaşanabilmektedir. Yazımızın devamında kitap okumanın yararları ve zararları hakkında bilgi veriyor olacağız. Lütfen okumaya devam edin.

A.      Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kitap okumanın faydaları makale
Kitap okumanın faydaları ve zararları

Kitap okumanın faydaları ve zararları konulu yazımıza ilk olarak kitap okumanın yararları ile devam ediyoruz. Kitap okumanın faydaları makale konusu olmayı her zaman sürdürmüştür. Kitap okumanın faydaları ilkokul yıllarında edinilen okuma alışkanlığı ile birlikte hayatımıza dahil olmaktadır.

Kitap okumanın faydalarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yaratıcılık kazandırarak olaylara farklı bir bakış açısıyla bakmamızı sağlar.
 • İletişim becerilerimizi geliştirerek hem sosyal hayatımızda hem de iş hayatımızda etkili konuşmalar yapmamıza yardımcı olur.
 • Yazma yeteneğimizin oluşmasını ve gelişmesini sağlar.
 • Kelime haznemizin gelişmesini sağlayarak ifade gücümüzü genişletir.
 • Empati kurmamıza yardım ederek karşımızdaki kişiyi daha iyi anlamamızı sağlar.
 • Farklı bakış açıları kazandırarak olayların ayrıntılarını görmemizi sağlar.
 • Okudukça bilgileniriz ve bilgi birikimimiz gittikçe artar.
 • Kitap okumak hafızamızı güçlendirir.
 • Hayal gücümüzü geliştirerek daha yaratıcı bir insan olmamızı sağlar.
 • Yorgun bir günün sonunda kitap okumak stresten uzaklaşmamıza yardımcı olur.

Gördüğünüz gibi kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Buna karşılık acaba ne gibi zararları vardır?

B.      Kitap Okumanın Zararları Nelerdir?

d 2
Kitap okumanın faydaları ve zararları

Kitap okumanın faydaları ve zararları hakkında kıyaslama yapmak pek çoğunuzu şaşırtmış olabilir. Büyüklerimizden ve çevremizden her zaman kitap okumanın faydalı bir şey olduğunu duyduk, öğrendik. Ancak aşırı kitap okumanı zararları da son derece önemli sonuçlara sebep olmaktadır.

Kitap okumanın zararları maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

 • Aşırı kitap okuma hastalığı diye bilinen Tsundoku hastalığını daha önce duymuş muydunuz? Bu hastalığa sahip bireyler kitapları satın alıp, aldığı kitapları da okumaz ve evin her yerinde depolar.  Bir de Bibliyoman denilen bir hastalık vardır. Bu hastalıkta ise kişiler kitaba hastalık derecesinde bağlılık duymaktadır.
 • Kitap okumanın göze zararları da son derece fazladır. Çok fazla kitap okuyan insanların hemen hepsi gözlük kullanmak zorunda ya da çeşitli göz hastalıklarına yakalanmaktadır.
 • Göz hastalıklarına ek olarak bir de sırt, bel ve boyun ağrıları gibi istenmeyen rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir.
 • Kitap okumak bağımlılık yapar. Kişi kitapsız kaldığı zamanlarda son derece huzursuz ve mutsuz olur. Bu da psikolojik olarak bunalıma girmeye sebep olabilir.
 • Kitap bağımlısı olmak demek düzenli ve artarak kitap alma takıntısı edinmek demektir. Bu da ev ekonomisine zamanla zarar verir hale gelebilmektedir.
 • Kitaplardaki olay ve karakterlere kendini fazlasıyla kaptırmak kişileri hayattan ve toplumdan uzaklaştırmaya da sebep olarak asosyalleştirebilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz zararlar tabi ki de aşırı kitap okumanın zararlarıdır. Tüm gününüzü almayacak ve sizi günlük iş ve ilişkilerinizden koparmayacak düzeyde kitap okumanın zararından ziyade pek tabii yararı olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Aşırı kitap okuma hastalığı
Kitap okumanın faydaları ve zararları

Kitap okumanın yararları ve zararları üzerinde durup karşılaştırma yaptığımız bu yazımızda vurgulamak istediğimiz şey şudur: “Hiçbir şeye körü körüne bağlanarak takıntı haline getirmemek önemlidir.” Tabi ki kitap okumanın fayları yok sayılamaz. Ancak dozunda bırakmakta da fayda vardır.

Peki bu dozajı ayarlamak için neler yapabilir?

 • Kendinize günlük, haftalık ya da aylık çizelgeler oluşturarak kitap okumaya ayıracağınız vakitleri ayarlayabilirsiniz.
 • Eğer sadece kitap okuma alışkanlığınız varsa, kendinize müzik aleti çalma, resim çizme, yapboz yapma vb. alışkanlıklar katarak bu durumu bağımlılıktan kurtarabilirsiniz.
 • Kitap okumanın sizi yalnızlaştırdığını düşünüyorsanız, bir kitap kulübüne üye olarak sosyal bir ortam yaratabilirsiniz.
 • Ekonominize zarar verdiğini düşünüyorsanız, bir kütüphaneye ve yine bir kitap kulübüne üye olarak dönüşümlü kitap edinebilirsiniz.
 • Elbette ki evinizde kendinize özel bir kütüphaneniz olması güzel bir şey. Ancak neden sadece tarzınızı yansıtan ve sadece tekrar okumak isteyeceğiniz kitaplarınız olmasın ki? İstif yapmak size bir fayda sağlamayacaktır.

Umarız kitapseverler ve hastalık derecesinde bağımlı olanlar için kitap okumanın yararları ve zararları yazımız faydalı olmuştur. Her şeyin fazlası zarar, azı karar diyen büyüklerimizi unutmuyoruz. Denge her zaman hayat felsefemiz olduğunda, her şeyin yolunda gittiğini sizler de farkında olacaksınız.

Okumaktan asla vazgeçmeyin ama takıntı haline gelmesine izin vermeyin. İyi okumalar!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap