1. Ana Sayfa
 2. Güzellik

Kepek Nedir? | Kepek Oluşumu ve Önlemleri

Kepek Nedir? | Kepek Oluşumu ve Önlemleri
+ - 0

Saçta kepek oluşumu her yaşta insanda olabilmektedir. Kuru saç derisinin soyulup dökülmesi ile meydana gelen kepek, ciddi bir hastalık belirtisi değildir. Fakat görüntü açısından çirkin bir görünüm oluşturduğu için, kepek ile mücadele eden kişiler bu sorundan yakınmaktadır. Hatta geçmeyen kepek sorunları, ilerleyen zamanlarda psikolojik sorunlara dahi yol açabilir.

Omuz başlarına düşen, saç diplerinde beyaz noktacıklar halinde görünen ve kirli saç imajı veren kepek, hem kişinin kendisini hem de çevresindeki kişileri rahatsız edebilmektedir. Saç derisinin üzerinde bulunan tabaka sürekli olarak yenilenmektedir. Bu durum, aslında herkeste kepek olduğunun bir belirtisidir. Sadece bazı kişilerde kepek daha belirginlik kazanır.

1 12

Saçların az taranması, stres, saç derisinde mantar, soğuk hava, kuru cilt ve Seboreik Dermatit türündeki egzama gibi etkenler kepeklenmeye yol açabilmektedir. Bir araştırmaya göre, kepek oluşumu tıbbi açıdan bir sorun teşkil etmese bile psikolojik açıdan büyük çaplı sorunlara sebep olabilmektedir.

Kepek Nedir?

2 11

Hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunabilen hatta insanların yüzde 50’sinde bulunan bir sorundur. Fakat erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülmektedir. Genellikle beyaz olan fakat gri renkte de olabilen kepekler görülmektedir. Saç derisindeki tabanın yenilenmesinden dolayı ölü derilerin meydana çıkması durumuna “kepek” denir.

Saç diplerinde birçok ölü derinin birikmesi ve bu biriken ölü derilerin omuza düşmesi kişilerde kirliymiş gibi bir görünüme sahip olmalarına neden olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki, kepek bulaşıcı bir hastalık sonucu var oluşmamaktadır.

Kişilerin yanlış şampuan kullanımı, hijyen açısından yetersiz olması veya saçları çok sık yıkaması sonucu meydana gelmektedir. Günlük olarak kepek önleyici şampuanlar kullanmak kepek oluşumu sorununu ortadan kaldırabilmektedir.

Kabuklu Kepek

Bebeklik döneminde meydana gelen bu kabuklu kepek, ilerleyen zamanlarda da devamlılığını sürdürmektedir. Bebeklerinde herhangi bir hastalık olduğu düşüncesinde olan anne ve babaları endişeye sokan bir durumdur. Küçük ince ve beyaz bir pul şeklindedir.

Yağlı Kepek

Yağlı bir saç derisine sahip olan kişilerin karşılaştığı bir sorundur. Günlük şampuan kullanımı kepekleri engelleyebilmektedir. Yağlı kepek gibi kepeklerden kurtulmak için saç derisini ıslatıp temiz olmasını sağlamakta fayda var.

Kepek Nasıl Oluşur?

3 10

Aşağıda kepek nasıl oluşur konusu adı altında birkaç madde listelenmiştir.

 • Duş esnasında aşırı sıcak su kullanmak ve saçı iyi durulamamak,
 • Jöle, saç spreyi, saç boyası ve saç şekillendirici gibi kimyasal ve ısısal işlemler,
 • Çok sık saç yıkamak veya çok uzun zaman saç yıkamamak,
 • Dengesiz ve yanlış beslenme,
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri,
 • Mevsim geçişleri, soğuk hava ve alerjik durumlar,
 • Saç diplerindeki mantar ve kuru ciltler,
 • Egzama, sedef hastalığı ve Parkinson şeklindeki nörolojik hastalıklar kepek oluşumu etkenini arttırmaktadır.

Kepek Nasıl Gider?

4 7

Çeşitli bitkisel çözümler ve ilaçlar ile kepek sorunu kepeği ortadan kaldırarak kişinin yaşam kalitesi yükseltir. Kepek, kontrol edilen bir problemdir. Saçlarına kimyasal tedavi uygulamak istemeyenler için aşağıda kepek önleyici birkaç madde bulunmaktadır.

 • Düzenli ve belirli aralıklarda saçları yıkamak,
 • Her zaman aynı miktarda şampuan kullanmak,
 • Çinko ve selenyum sülfür içeren şampuanlar kullanmak,
 • Güneşte bulunarak D vitamini eksikliğini gidermek,
 • Stres ortamından uzak durmak ve stres ile baş edebilmeye çalışmak,
 • Saçları günde en az 1 kere taramak,
 • Sirke ile 10 dakika boyunca saçlarınıza masaj yapmak,
 • Çay ağacı yağı, Hindistan cevizi yağı, aleo vera ve omega – 3’ü duştan önce saça masaj yaparak kullanmak,
 • Saçlara tuz uygulamak kepek gidermede oldukça büyük bir etkendir.

1 Günde Kepekten Kurtulma

7 5 1

1 günde kepekten kurtulma isteğinizi soğan suyu ile karşılayabilirsiniz.   Bir büyük soğanı blender ile doğradıktan sonra çıkan suyunu saç derinize uygulayın ve masaj yapın. Güzel bir koku için ise daha sonra şampuanınızı uygulayabilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu’nun saç kepeklenmesine karşı tarif ettiği kürler de bulunmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu Kepek Oluşumu Önleyici Kür

Kepek önleyici doğal ve özel bir saç kürü tarifini bu sorunlarla karşılaşan kişilerle paylaşmıştır. Isırgan otunun birçok şeye faydalı olduğunu çoğu kişi hâlihazırda bilmektedir. İbrahim Saraçoğlu da ısırgan otunun bir başka faydasının da kepek önleyici olduğunu ve kepeğin kesin çözüm için kullanılabileceğini söylemiştir.

İbrahim Saraçoğlu Kepek Önleyici Kür:

5 9
 • 750 ml saf suya 1 tutam ısırgan otu ekleyerek 2 – 3 dakika boyunca kaynatmalısınız. Isırgan otu, süzüldükten sonra temiz saça karışım uygulanır. Yarım saat boyunca saç bu şekilde bekledikten sonra karışımdan ayrıştırılır ve temizlenir. Ayrıca bu kür sayesinde saçlar canlı ve parlak görünmektedir.

Saç Derisine Yapışmış Kepek         

Saç derisine yapışmış kepek, genellikle sedef hastalığında ve kuru cilde sahip kişilerde görülen bir durumdur. Kafa derisinin çevresinde, kızarıklıklarla birlikte görünen kepekler şiddetli pullanmalar olarak nitelendirilir. Pullanmalar bazen kafa derisinin bir kısmında bulunabilir bazen de tüm kafa derisinde bir kasket gibi bulunabilir. Yoğun bir kaşıntı hali olması beklenen bir durumdur.

Stres, genetik faktörler, enfeksiyonlar ve çeşitli ilaçların kullanımı kuru cilt tiplerinde önemli pullanma sorunlarının oluşmasına neden olabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap