İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Kasımpatı Çiçeği Bakımı İçin 10 Püf Nokta

Kasımpatı Çiçeği Bakımı İçin 10 Püf Nokta
Kasımpatı çiçeği bakımı
+ - 0

Kasımpatı çiçeği sonbahar aylarının en güzel çiçeklerinden birisidir. Çok renkli bir çiçek olmasıyla etkileyici bir çiçektir. Kasımpatı çiçeği bakımı hassasiyet ister.

Özenle bakılması gereken bir çiçektir. Kasımpatı çiçeği ne aşırı soğukta ne de aşırı sıcakta yaşayabilen bir çiçek değildir. Yani kasımpatı çiçeğinin sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için ılıman bir iklime ihtiyacı vardır.

Kasımpatı Çiçeği Bakımı

Kasımpatı çiçeğinin bakımı
Kasımpatı çiçeği bakımı

Kasımpatı çiçeği hava değişimini sevmez ve hızlı hava değişimlerinden kötü etkilenebilir. Ama hem içerde hem de dışarda kolaylıkla yetiştirilebilen bir çiçek türüdür.

Kasımpatı çiçeği bakımı özenle yapıldığında çok fazla çiçek açar ve neredeyse yeşil yapraklar çiçeklerden görünmez bir hale gelir. Güzel kokusuyla da insanı büyüleyen bir çiçektir. Papatyagillerin en büyük çiçekleri olan bir türü olarak bilinir. Bakımı ve yetiştirilmesi kolay bir bitki olduğu için çok ilgi görmektedir. Kasımpatı hem bahçe çiçeği hem de saksı çiçeğidir. Kasımpatı çiçeği bakımı için püf noktalar ise şunlardır;

 1. Kasımpatı çiçeğinin bakımı için kış aylarında özel bir ilgi gerekmektedir. Bu bitki soğuklara dayanıklı bir bitki olduğundan soğuk şehirlerde yetiştirilir.
 2. Kış aylarında dayanıklılık seviyesinin arttırılması için toprak, saman ve gübre karışımı ile beslenmesi sağlanmalıdır. Bu bitki ek bir takviyeye her zaman ihtiyaç duyar bu yüzden gübreleme işlemini ihmal etmemek gerekir.
 3. Kış dönemi bittiği zaman dalları kökünden kesilmelidir.
 4. İlkbahar dönemi geldiği zaman ise kasımpatı çiçeğinin sökülmesi gerekir.
 5. Bu bitki dikilirken aralarında yarım metre kadar bir boşluk bırakılmalıdır çünkü köklerinin rahatça yayılabilmesi gerekir.
 6. Kasımpatı çiçeği bakımı anlamında önemli olan bir diğer konu ise sulama işlemidir. Bu bitki suyu çok seven bir bitkidir. Sık bir şekilde sulanmalıdır fakat su miktarı az olmalıdır. Suyun ısısı da önemlidir.
 7. Budama işleminin ise mayıs sonunda yapılması çiçeğin daha gür bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Budama işlemi yapılırken dikkat edilmelidir. Çiçeğe karşı naif olunması gerekir.
 8. Tohumlar ekildikten sonra çimlendirme işlemini hızlandırmak istiyorsak, çiçeğin etrafını streç filmle kaplayabiliriz. Bu işlem nemin içerde kalmasını sağlayacak ve çimlenmeyi hızlandıracaktır.
 9. Kasımpatı çiçeğinin daha sağlıklı olabilmesi için ölü yapraklardan arındırılması gerekmektedir.
 10. Kasımpatı çiçeğini konumlandırırken rüzgar alıp almadığına dikkat edilmelidir. Bu bitki rüzgarı sevmez. Kasımpatı çiçeği sakin yerlere konumlandırılmalıdır.

Kasımpatı Çiçeği Anlamı Nedir?

Kasımpatı çiçeği anlamı
Kasımpatı çiçeği bakımı

Kasımpatı çiçeği toplumumuzda aslında cenaze çiçeği olarak bilinir. Cenaze evine kasımpatı çiçeğinin götürülmesi aslında yakını ölen kişiye “umudunu kaybetme” demektir.

Bazı kültürlerde ise ulaşılmaz ve sonsuz aşkı ve platonik sevdayla özdeşleştirilir. Kasımpatı çiçeği anlamı, bolluk ve berekettir. Sadece bir saksıda onlarca çiçeğinin olması dolayısıyla da bolluk ve bereketi temsil eder. Kasımpatının birçok rengi vardır ve her rengine ayrı ayrı anlamlar yüklenmiştir.

 • Beyaz kasımpatı, renginden dolayı saflığı ve masumiyeti temsil eder.
 • Sarı kasımpatı, samimiyet ve sevgiyi temsil eder.
 • Pembe kasımpatı, bağlılık ve şefkati temsil eder.
 • Mor kasımpatı, asilliği temsil eder.

Kasımpatı Çiçeği Özellikleri

d 5
Kasımpatı çiçeği bakımı

Bu çiçek aslında daha çok Asya’da yetiştirilmektedir. Asıl adı da krizantemdir. Kasımpatı çiçeği aslında beyaz renktedir. Çok dayanıklı ve uzun ömürlü bir çiçektir. Yaklaşık 40 ila 50 gün çiçekli kalır. Tek bir dal üzerinde oluşur. Pek çok mevsimlik türleri vardır. Soğuk sevmeyen bir bitkidir.

Kasımpatı Çiçeği Çoğaltılması

Kasımpatı çiçeğinin çoğaltılması çok kolay olan bir çiçektir. Elinizde olgun ve yetişkin bir kasımpatı çiçeğiniz varsa kökünden kopan bir kısmı başka bir saksıya dikerek kolaylıkla çoğaltabilirsiniz. Bu çiçek en fazla mayıs ayında fazlalaşır.

Bir de kasımpatı çiçeğinin tohum ile çoğaltılma yöntemi vardır. Bunlar;

 • Bu çiçeğin döktüğü tohumlar toplanarak, dikilir.
 • Tohumların iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Kaliteli tohum, kaliteli çiçek demektir. Bu yüzden tohumun iyi bir şekilde dikim için saklanması önemlidir.
 • Dikim yapılmadan önce zararlı otlar yok edilir.
 • Toprak kazılır ve tohum ekilir. Üzeri toprak ile kapatılarak çimlenmesi beklenir. Çimlenme süresi 30-40 günü bulabilir.
 • Sulama işlemi sık ve az bir şekilde yapılmalıdır. Yani toprak sürekli olarak nemli tutulmalıdır.

Kasımpatı Çiçeği Faydaları

Kasımpatı çiçeğinin çoğaltılması
Kasımpatı çiçeği bakımı
 • Kasımpatı çiçeği faydaları konusunda başta gelen husus, çiçeğin zinde tutan kokusudur. Rahatlatıcı kokusu ile insanı sakinleştiren bir çiçektir.
 • Bu bitkinin çiçeklerinden çayı yapılmaktadır ve bu çay birçok rahatsızlığa çare olmaktadır. Bu çay ile akne, grip, boğaz ağrısı, ateş, soğuk algınlığı, yüksek tansiyon, iltihap gibi birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.
 • Bazı çalışmalar bu bitkinin Tip 2 Diyabet hastalarına faydalı olduğunu ortaya koymuştur.
 • Kanser-öncesi mide mukozası lezyonlarına faydalı olduğu da kesin olmamakla beraber ortaya konulmuştur.
 • Bu bitki böcek öldürme konusunda da etkili bir ilaç olarak anılır.
 • Kalp ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kalp atışını düzenler.
 • Stres ve kaygı düzeyini düşürür.
 • Görme bozukluklarına da iyi gelmektedir. Ayrıca kasımpatı çayı serinletici etkisiyle de bilinir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap