İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Turizm

Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler
1
+ - 0

Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler için muhteşem bir liste hazırladık. Ayrıca nereye gideceğini tam olarak belirleyemeyenler için tam bir gezi rehberi niteliğinde. Karadeniz denilince herkesin aklına yemyeşil diyarlar gelmektedir. O yemyeşil havasını listemize eklemeyi unutmadık. Karadeniz bölgesi her mevsim ayrı bir güzeldir. Ancak bahar ve yaz aylarında yeşilliğin her tonunu gözler önüne serer. Doğası ve temiz havasıyla gidenin asla vazgeçemeyeceği bir yer. Öte yandan yaşayanların halkın deyimi ile her gün şükrettiği cennet gibi bir yerdir.

Karadeniz Bölgesi’nde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Halk ağızında yeşilliği ve ormanlarıyla Türkiye’nin ciğeri de denir. Ayrıca doğasıyla herkesi kendine hayran bırakır. Hadi Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler ve tatil yapılacak yerleri gelin beraber keşfedelim;

Doğu Karadeniz Bölgesi Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz çayın merkezidir.Bu nedenle tercih ediyorsanız mükemmel temiz havası ve izlemeye doyamayacağınız manzaralara hazır olun deriz.

1 – Giresun

karadeniz bolgesinde gezilecek yerler giresun

Giresun isminin yanı sıra Doğu Karadeniz’in gurme şehri olarak da anılmaktadır. Giresun’a gittiğiniz taktirde bol bol fındık ve badem ile karşılaşmanız mümkündür. Bununla birlikte her şeyin doğalını seven bir yapınız varsa Giresun’daki Tirebolu peynirini denemenizi tavsiye ederiz. Yiyeceklerin yanı sıra müzeleri ve kaleleri de bol olması ile de meşhurdur. Aynı zamanda Giresun Kurtuluş Savaşında gösterdiği katkılarla önemli bir isim haline gelmiştir. Bu yüzden Topal Osman Ağa’nın şehri diye de anılmaktadır.

Bir Karadeniz gezi rehberi yapmış iseniz Giresun’u mutlaka bu listeye eklemenizi tavsiye ederiz. Buraya gittiğiniz taktirde; Kuzalan Şelalesi, Kulakkaya Yaylası, Giresun Kalesi ve Giresun adasını ziyaret ediniz. Bu yerlere misafir olmadan şehirden ayrılmayın. Aksi taktirde çok pişman olursunuz.

2 – Artvin

karadeniz bolgesinde gezilecek yerler artvin

Eğer Artvin’e yolunuz düşerse ya da Karadeniz bölgesi gezilecek yerler listenize eklerseniz; Şavşat Karagöl’ü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Şavşat ilçesinde yer alır. Ve bu yer gözünüzü ve ruhunuzu güzelliği ile doyuracaktır. Bu yüzden hep o anda kalmak isteyeceksiniz. Ayrıca doğasını İsviçre’ye benzetmektedirler. Dolayısıyla yürüyüş severler için kaçırılmayacak bir fırsat konumundadır.

Artvin’e kış aylarında gitmeyi düşünürseniz Atabarı Kayak merkezi sizin için eşsiz bir deneyim olacaktır. Artvin’in doğasının güzelliği ve gezilecek yerleri saymakla bitmez ancak sizin için birkaç tavsiyede daha bulunalım. Kafkasör Yaylası, Maral şelalesi, Papart vadisi ve Hatila vadisi olarak deneyimlemelisiniz. Ziyaret edeceğiniz taktirde, gördüğünüze ve gezdiğinize sizi pişman etmeyecek yerlerdir.  

3 – Trabzon

karadeniz bolgesinde gezilecek yerler trabzon

Karadeniz’i çok merak eden ve gitmek isteyen herkesin gönlünde yatan bir şehirdir. Ayrıca Trabzon, havası suyu ve insanıyla sizi baştan aşağı saracaktır. Gelelim Trabzon’da gezilecek yerler tavsiyelerimize; Karadeniz’in en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Trabzon tarih ve kültür bakımından oldukça zengindir. Bu şehri ziyaret ettiğiniz de Sümela manastırını görmeden ayrılmayınız.

Sümela manastırı, 1.yüzyılda inşa edilip günümüze kadar gelmiş olan bir eserdir. Rum Ortodoks inancı için kutsal olan bu Sümela manastırına çıkıp Trabzon’un eşsiz güzelliğini seyre dalabilirsiniz. Tarihten bahsetmişken oradan devam edelim yine Ayasofya Müzesi de görmeden gitmek istemeyeceğiniz bir yerdir. İnşası 2. Yüzyıl olarak bilinen bu yapı kilise olarak inşa edilmiştir ancak sultan II. Mehmet’in Trabzon’u fethiyle camiye dönüştürülmüştür.

Karadeniz Bölgesinde gezilecek yerler listenize Trabzon’u eklemek için bir çok sebep var. Bunlardan bir diğeri ise Atatürk köşküdür. 1800’lü yıllarda yapılmıştır. Ancak bu yapı Atatürk’ün 1924’ten ölümüne kadar olan sürede evi olmuştur. Trabzon’a gittiğiniz taktirde mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer ise Uzungöl’dür. Yeşilliğine ve havasına hayran kalacağınız bu yerde isterseniz yamaç paraşütü yapmanız da mümkündür. Dolayısıyla gezerken eğlenmeyi seviyorsanız şenliklere katılmayı unutmayın.    

   4 – Rize

karadeniz bolgesi gezilecek yerler rize

Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler rotamızı şimdi de Rize’ye çevirelim. Rize deyince aklımıza hiç kuşkusuz çay gelir.Bilindiği üzere ülkedeki herkesin tutkuyla ve severek tükettiği çayın, asıl vatanıdır. Rize’de gezilecek yerler olarak önereceğimiz ilk yer tabii ki Ayder yaylasıdır. Ayder’i ziyaret ettiğiniz taktirde gözünüzün yeşile ve güzelliğe doyacağına eminiz, ayrıca burada tatil yapmak isteyenler olursa bungalov evleri de mevcuttur. Ladin ve kayın ağaçlarıyla kaplı olan bu yerde temiz havaya da bir hayli doyacaksınız.

Rize’ye gittiğiniz taktirde zil kalesini de ziyaret etmeden bu şehirden ayrılmayın, gördüğünüze pişman olmayacağınız bu yapı fazlasıyla dikkat çekici bir tarihi eserdir. Yüksekte yer alan zil kalesi arkeolojik sit alanı içerisinde yer almaktadır.

Bir diğer tavsiye edeceğimiz yer ise Anzer yaylasıdır, farklı çiçek türleriyle ruhunuza dinginlik ve neşe veren bu yer İkizdere ilçesinde yer almaktadır. Anzer yaylası, yayla olarak meşhur olmasının yanı sıra balıyla da meşhurdur, Anzer balını eminiz ki duymuşsunuzdur. Bu saydıklarımız dışında Şenyuva köprüsü, Polackur yaylası, Palovit şelalesi gibi yerleri de görmenizi tavsiye ederiz.

Orta Karadeniz Bölgesi Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler listemize Orta Karadeniz’i severek ve tavsiye ederek ekleyelim. Bu bölge Karadeniz’in doğu bölgesi kadar dağlık değildir, daha düz bir yapıya sahiptir. Şimdi gelelim Orta Karadeniz’e yolunuz düşerse ziyaret etmeniz gereken şehirlere;

1 – Ordu

karadeniz bolgesi gezilecek yerler ordu

Ordu denildiği zaman akıllara hiç şüphesiz fındık gelir, ama tabi ki bu güzel şehir sadece fındıktan ibaret değildir. Huzurlu ve sakin bir şehir olan Ordu hem ruhunuzu hem de zihninizi dinlendirmenize yardımcı olacaktır. Ordu’da gezilecek yerler olarak tavsiye edeceğimiz yerlerden bir tanesi Boztepe’dir, teleferik de bulunan bu yerde Ordu’nun güzelliğini tepeden doya doya izleyebilirsiniz.

Denizini görmeden gitmem derseniz eğer Çaka plajını mutlaka ziyaret edin deriz.İlk olarak sizi kumsalının bembeyaz bir görüntüsü karşılayacaktır. Böylelikle Karadeniz’in en güzel plajlarından biri olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca yaylaları görmek isteyenler için de tavsiyemiz Perşembe yaylası ve Çambaşı yaylasıdır. Bunlarla birlikte; buralarda yeşilliğe ve temiz havaya doyabilirsiniz.

Turistik yerlerden biri sayılan Ulugöl Tabiat parkı da size muhteşem bir doğa şöleni yaşatacaktır.Bunların dışında Gaga gölü, Hoynat adası ve Yason burnu da tavsiyelerimiz arasındadır.

2 – Amasya

kardeniz bolgesi gezilecek yerler amasya

Amasya’yı Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler adlı başlığın altında gördüğüne şaşıranlar olacaktır belki de, İç Anadolu şehri gibi gözükmesine rağmen Orta Karadeniz’de yer alan bir şehirdir. Üstelik Elma’sı ile meşhur olmasının yanı sıra evleri ve doğası ile de meşhur bir şehrimizdir. Amasya o kadar küçük ve şirin bir kenttir ki tam ortasında durup etrafınıza baktığınızda neredeyse bütün şehri görüyor sanırsınız kendinizi.

Harşena Dağı’nın eteklerindedir. Buraya vardığınız da ilk Yeşil Irmak Kıyısını ziyaret etmelisiniz. Ayrıca burada Amasya’nın Yalıboyu evlerini göreceksiniz. Bu evler ırmağın etrafı boyunca sıralanmıştır.Öte yandan Amasya tarihi yönüyle de fazlasıyla zengin bir şehirdir.Bir diğer özelliği Osmanlı zamanında şehzadelerin eğitim amacıyla bu şehre gönderildikleri bilinmektedir. II. Beyazıt camisini, Kral Kaya Mezarlarını ve şehzadeler müzesini de gezmenizi ve görmenizi tavsiye ederiz.

Bir diğer tavsiye edeceğimiz yer ise Boraboy gölüdür, bu göle gittiğiniz zaman Amasya’nın gerçekten Karadeniz bölgesinde olduğunu anlamış olacaksınız, doğal güzelliği ile kendisine hayran kalacağınıza eminiz. Amasya hakkında bahsetmemiz gereken bir diğer husus ise Ferhat ile Şirindir, Amasya denilince akla elmadan sonra gelen isimdir Ferhat ile Şirin. Büyük aşkın sembolü olan Ferhat ile Şirin heykelini görmeden gitmemelisiniz bu şehirden.

3 – Samsun

karadeniz bolgesinde gezilecek yerler samsun

Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler listemizin olmazsa olmazıdır Samsun. Bu şehir hem Karadeniz’in en gelişmiş ve modern şehirlerinden birisidir hem de eminiz ki hepimizin kalbinde ayrı bir yere sahip olan o güzel günün ev sahibidir. 19 Mayıs 1919! İşte o gün, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı güzel gün. Kurtuluş Savaşı’nın temelleri o gün güzel şehir Samsun’da atılmıştır. Ülkemizin kaderini değiştiren bu güne Samsunlular tüm samimiyetleri ile sahip çıkmışlardır.

Hazır Samsun’un tarih açısından öneminden bahsetmişken gezebileceğiniz tarihi yerlerden de bahsedelim; Gazi Müzesi, Onur anıtı, Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, Bandırma Gemi Müzesi gördüğünüze pişman olmayacağınız yerlerdendir. Ancak buraları gezdikten sonra doğal güzelliklerini de gezmeden ayrılmayın. Ruhunuz doyurmaya, rotanızı Ladik gölüne çevirebilirsiniz hemen. Ladik gölüne gittiğiniz zaman bir tarafınızda ormanların bir tarafınızda dağların ve gölün uzanıp gittiğine şahit olacaksınız, güzelliği ile nefeslerinizi keseceğine eminiz.

Samsun’a gelmişken sahile gitmeden olmaz Geyikkoşan Sahili tüm güzelliği ile sizi beklemektedir, bir şans vermenizi tavsiye ederiz. Kuş cenneti, Akalan şelaleleri gibi yerleri de mutlaka görünüz.

Batı Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler listemize Batı Karadeniz’i eklemezsek içimiz rahat etmezdi. Tertemiz ve bol oksijenli bir hava almak ve büyükşehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler bu listemizde tam olarak size hitap edeceğiz. Bu yüzden tatil yapacaklara Karadeniz Bölgesi’nin ilk adımı batı bölgesidir.

1 – Zonguldak

turkiye gezilecek yerler zonguldak

Zonguldak şehri maden yatakları ile meşhurdur. Ancak sadece maden yatakları ile bilmemiz çok yanlış olacaktır. Zonguldak’ın doğal güzellikleri de oldukça fazladır. Fakat maden bölgelerinde şehirde havanın bulanıklaştığını hissedeceksiniz. Ama onun dışındaki yerler doğal güzelliği ile sizi büyüleyecektir.

Zonguldak’ta Gökgöl Mağarası, Harmankaya Şelalesi ve Zonguldak Limanı gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Bunların dışında ise Zonguldak maden müzesi, Karadeniz Ereğli müzesi gibi yerleri görebilirsiniz. Deniz severler Filyos plajı, Ilıksu plajı, Kozlu Sahili ve Kapuz Plajı görmeye değer yerlerdendir.

2 – Bolu

karadeniz gezilecek yerler bolu

Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler rotamızı bol yeşilliği ve güzelliği ile ünlü Bolu’ya çeviriyoruz. Kafa dinlemek ve ruhunuzu dinlendirmek için gidilecek bir yer arıyorsanız hiç düşünmeden Bolu’yu tavsiye ederiz. İlk olarak akıllara Abant gölü gelir. Arkasından bu eşsiz güzellikte olan ve renk cümbüşü sunan göl bir çok kişinin uğrak yeridir. Balayı tatili yapmak isteye çiftler de burayı sıkça tercih ederler.

Abant’ın ardından görmeniz gereken bir diğer doğal güzellik ise Yedigöller Milli Parkı’dır.Öte yandan Karaçam ve meşe ormanlarıyla kaplı olan bu yer sizi bir masalın içindeymişçesine büyüleyecektir. Yedigöller’in güzel havasını içinize çekmeden ve burada bol bol fotoğraf çektirmeden Bolu’dan ayrılmayın deriz.

Gölcük Tabiat parkı, Sülüklü göl, Çubuk gölü gibi göller de mutlaka görmeniz gereken harika güzellikte yerlerdendir. Ancak Bolu’ya gitmeyi tercih ederseniz eğer mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer Akkaya Travertenleridir, burası Bolu şehrinin Pamukkalesi olarak da bilinmektedir. Bolu’yu ziyaret etmeyi kışın tercih ederseniz Kartalkaya Kayak merkezine bir şans verin deriz.

3 – Kastamonu

morlevha ilgaz kayak

Kastamonu, Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler listemizde severek yer verdiğimiz bir şehirdir, deniz ve ormanın harika bir şekilde buluştuğu yerlerden bir tanesidir. Kastamonu’ya gittiğiniz zaman görmeden gitmemeniz gereken yer Küre Dağlarıdır. Burada doğanın güzelliğini, heybetini ne denli muhteşem bir şey olduğunuzu kendi gözlerinizle görüyorsunuz.

Küre dağlarında Pınar başını, Valla kanyonunu, Horna Kanyonunu ve Ilıca şelalesini severek ve doğaya hayran kalarak gezeceğinize eminiz.Bunların dışında Kastamonu’nun merkezini de gezebilirsiniz. Ancak buranın doğal güzellik kadar zevk vermeyeceğini düşünüyoruz. Ve seçimi size bırakıyoruz.

4 – Sinop

karadeniz bolgesi gezilecek yerler sinop

Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler listemize Sinop’u eklemezsek çok ayıp etmiş oluruz. Türkiye’nin en Kuzeyinde bulunan bu muhteşem şehri genelde ağzının tadını bilen gezginler tercih eder diyelim. Doğası ve deniziyle çok özel olan bu şehri mutlaka ziyaret etmenizi öneririz, hiç pişman olmayacaksınız.

Burada ilk tavsiye edeceğimiz yer Tarihi Sinop cezaevidir. Üç tarafı denizler ile çevrilidir. Üstelik bu cezaevinin tarihi 4000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Ve tarihi yönden oldukça önemli olan bu cezaevi Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine şahitlik etmiştir. Ayrıca ünlü yazar Sabahattin Ali ve onun gibi bir çok ünlü ismin de bu cezaevinde yattığı bilinmektedir.

Sinop’ta doğal güzellikleri görmek istediğiniz zaman gitmeniz gereken yerler; Erfelek Şelaleleri, Sinop Akgöl, İnaltı Mağarası ve İnceburun Feneridir.Bunların dışında Sinop Kalesini de görüp tarihi bir yapıya tanıklık edebilirsiniz.

5 – Bartın

karadeniz bolgesi gezilecek yerler bartin

Geldik Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler listemizin sonuna, bu sessiz sakin ve güzel deniziyle ünlü şehri sona sakladık. Doğal güzelliği ve denizinin yanı sıra tarihi bir yönü de vardır Bartın’ın. Kuşkayası, Amasra Kalesi ve Yol anıtı gezebileceğiniz tarihi yerlerden birkaç tanesidir. Bartın’da turist çeken yer olarak Amasra gösterilmektedir, büyüleyici havası ile turistlerin uğrak mekanı olmasına şaşmamalı.

Amasra’ya gittiğiniz taktirde Bakacak Tepesini mutlaka ziyaret edin, bu sayede Amasra’nın eşsiz güzelliğini kuş bakışı bir şekilde görmüş olacaksınız. Denizin güzelliğini görmek istiyor iseniz Kapısuyu Koyu, Güzelcehisar Koyu, İnkumu plajı, Amasra plajı gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.Bunların dışında Delikli Şili adlı plajı da görmenizi çok isteriz.  

Diğer gezilecek yerler listemizi görmek için tıklayın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap