1. Ana Sayfa
  2. Turizm

Kapadokya’da Gezilecek Yerler. Kapadokya’da Nereye Gitmeli? 10 Doğa Üstü Yer

Kapadokya’da Gezilecek Yerler. Kapadokya’da Nereye Gitmeli? 10 Doğa Üstü Yer
1
+ - 0

Kapadokya’da gezilecek yerler konusunda bir program planlayarak, kusursuz bir tatil deneyimi oluşturabilirsiniz. İç Anadolu gezisi denildiğinde akıllara ilk gelen mekanlardan bir tanesi hiç kuşkusuz Kapadokya olacaktır. Güzel atlar ülkesi olarak tanımlanan Nevşehir, Kapadokya ile ünlü bir şehirdir. Peri bacaları, tarihi görünüşü ve gökyüzünde havalanan balonlarla son derece ihtişamlı olan bu yer mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer alacaktır.

Kapadokya Nasıl Bir Yer? Kapadokya’da Neresi Gezilir?

kapadokya'da gezilecek yerler

Kapadokya’da gezilecek yerler için bir gününüzü ayırmak yetmeyecektir. Kapadokya renkli balonlar ve peri bacalarının gölgesinde dünyada eşi benzeri bulunamayan bir bölge olarak öne çıkmaktadır. Jeolojik açıdan yer üstünde yer alan şehirleri kadar, yer altı şehirleri ile de ünlüdür.

Mutlaka gezilmesi gereken tarihi yerleri ve vadileri ile Kapadokya’ya en az 2-3 gün ayrılmalıdır. Gitmeden önce bir tatil planı oluşturmanız, zamanı etkin kullanabilmenizi ve daha verimli gezebilmenizi sağlayacaktır. İşte sizin için hazırladığımız Kapadokya gezi haritası

1- Peri Bacaları

kapadokyada gezilecek yerler 1

Kapadokya’da gezilecek yerler söz konusu olduğunda akıllara gelen Peri bacaları, jeolojik oluşumu sebebiyle hayranlık uyandırıyor. Öncesinde Kapadokya bölgesi iç deniz olarak biliniyormuş.

Çevresinde bulunan Hasandağı, Erciyes Dağı ve Güllüdağın püskürttüğü lavlardan etkilenen deniz, kuruyarak bir tüf tabakası oluşturmuştur. Zaman içerisinde ise bu tüf tabakası değişime uğrayarak, şimdiki görünüme ulaşmıştır. Dünyanın 7 harikasından biri olarak gösterilen peri bacaları mutlaka Kapadokya gezi rehberi listenizde yer almalıdır.

2- Üç Güzeller

kapadokyada gezilecek yerler4

Kapadokya’da gezilecek yerler içerisinde en çok tanınan üç peri bacası bulunmaktadır. Üç güzeller ismi ile hitap edilmektedir. Zira üç güzellerin birisi küçük, diğer ikisi ise büyüktür. Bu üç peri bacasının özellikle gün batımındaki o hoş görünüşü, sizi hayran bırakmaya yetecek. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan bu nokta, bu gezinin ölümsüzleştirileceği en güzel nokta olarak öne çıkıyor.

3- Göreme Açık Hava Müzesi

kapadokyada gezilecek yerler5

Kapadokya gezilecek yerler içerisinde bulunan Göreme Açık hava müzesi, engebeli bir arazi üzerinde görkemli bir oluşuma sahiptir. İlk olarak dini eğitim ve öğretim amacıyla açılan bu müze, Asil Basil’in fikirleri ve eğitim sisteminin kapsamlı bir şekilde açıklandığı yerdir.

Müzeye ilk girildiğinde Sütunlu ve Yılanlı olmak üzere 2 farklı alanın bulunduğu görülmektedir. Bu iki kilise duvarlarında yer alan efsanevi resimler ile sizleri oldukça merakta bırakacaktır. Bu nedenle bir rehber ile gezmenizi ve hikayeleri hakkında bilgi edinmenizi öneririz.

4- Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası

kapadokyada gezilecek yerler6

Göreme ile Uçhisar arasında bulunan bu yer, Kapadokya’yı en güzel şekilde izleyebileceğiniz manzarası ile öne çıkıyor. Kapadokya’da gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken bu seyir noktası aynı zamanda Salkım tepesi olarak da biliniyor. Erciyes dağını bile rahatlıkla görebileceğiniz bu tepe, ağaçlarda salınan nazar boncukları ile kusursuz fotoğraflar çekebilmeniz içinde harika bir seçim.

5- Paşabağ Rahipler Vadisi

kapadokyada gezilecek yerler7

Kapadokya Ürgüp’te gezilecek yerler olarak Paşabağ Rahipler vadisine mutlaka yer vermelisiniz. Oldukça geniş ve ferah bu bölgede o dönemde keşişler inzivaya çekilirmiş. Devasa boyutlardadır. Ayrıca peri bacalarının bulunduğu bölgededir. Zira seyretmesi de oldukça keyiflidir. Hediyelik eşya satan birçok insanın bulunduğu bu vadidir. Üstelik sevdiklerinize hediyeler alabileceğiniz bir yerdir. Ve oldukça uygun bir noktadır. Ayrıca bu noktada develerin üzerinde vadiyi gezebilmekte mümkün olabiliyor.

6- Kızılçukur vadisi

kapadokyada gezilecek yerler8

Kapadokya’da en iyi manzara nerede diyorsanız, bu noktanın Kızılçukur vadisi olacağını söyleyebiliriz. Tüflerin kusursuz görünümünü seyre doyamayacağınız bu vadi özellikle gün doğumu ya da gün batımında muhakkak seyredilmeli. Özellikle sevgiliniz ya da eşinizle romantik fotoğraflar çekmek istiyorsanız, bu vadiyi listenize mutlaka eklemelisiniz.

7- Derinkuyu Yer Altı Şehri

kapadokyada gezilecek yerler9

Nevşehir Kapadokya gezilecek yerler listenizde yer altı şehirlerini sakın es geçmeyin. Kapadokya’nın merkezinden oldukça uzak kalan Derinkuyu, Kapadokya’nı n en büyük yer altı şehri olarak öne çıkıyor. 8 kattan oluştuğu bilinen bu şehirde sırasıyla mutfak, şaraphane, oturma odaları, ahır, erzak depoları, misyonerlik okulları, mezarlık, vaftizhane gibi birçok yerin bulunduğu görülebiliyor. Oldukça dar olan bu yer altı şehri, rahatça gezilebilmesi için loş ışıklarla aydınlatılmıştır.

8- Uçhisar

kapadokyada gezilecek yerler10

Kapadokya’da gezilecek yerler içerisinde; Nevşehir’de gezilecek yerler listemizde Kapadokya’nın gözünü barındıran Uçhisar bölgesi de yer almaktadır. Eski bir yerleşim yeri olan Uçhisar, günümüzde eski birçok medeniyetin izlerinin barındırır. Bunun yanı sıra bu bölgede çok sayıda Kapadokya otelleri yer alır. Hem gezmek için hem de barınak olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca oldukça uygun bir seçim olan Uçhisar’da Ağa’nın kalesi üzerinden Kapadokya’yı seyre dalmalısınız.

9- Avanos

kapadokyada gezilecek yerler11

Kapadokya gezilecek yerler arasında bulunan Avanos, aslında merkeze 18 km uzaklıkta bulunuyor. Bu bölgede özellikle kiliselerin büyük ilgi gördüğü bilinmektedir. Kapadokya’nın en hareketli yeri olarak adlandırılmaktadır. Zira Avanos’ta, çanak çömlek gibi el sanatlarının oldukça yaygın olduğu görülebilecektir. Yine el yapımı şarapları tadımlamak isteyen yerli ve yabancı turistler, muhakkak bu bölgeyi ziyaret etmelidir.

10- Ihlara Vadisi

kapadokyada gezilecek yerler ihlara

Kapadokya gezilecek yerler listemizde son yerimizin adı ise Ihlara vadisi; Nevşehir merkezine 66 km uzaklıkta bulunmaktadır. Zira daha çok Aksaray’a yakın bir konumda bulunmaktadır. Melendiz Çayı’nın aşınması sonucunda ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu vadi, harika bir jeolojik yapı olması nedeniyle herkesin ilgisini çekmektedir.

Vadiye ulaşım son derece kolay görünmektedir. Ancak vadinin her tarafını gezmek çok zordur. Melendiz Çayı’na ulaşarak kusursuz manzarayı görebilmeniz için tam olarak 397 merdiven basamağı kullanmanız gerekiyor. Ancak Melendiz Çayı’na ulaştığınızda manzaranın buna değdiğini görebileceksiniz.

Öte yandan Kapadokya belediyesinin wep sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap