1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Kan Pıhtılaşması Nedir? | 2022 Senesi Tedavi Yöntemleri

Kan Pıhtılaşması Nedir? | 2022 Senesi Tedavi Yöntemleri
+ - 0

Kan pıhtılaşması, tıpta yer alan ismi ile Koagülasyon yaralanma ve kesiklerle ortaya çıkabilirken ciddi hastalıkların vücudunuzda oluştuğunun sinyallerini de veriyor olabilir. Kan pıhtılaşması nedir? diye soruyorsanız aslında vücudumuzun temel savunma mekanizmalarından birisidir. Ama bazı durumlarda yaşamımızı risk altına aldığı da bir gerçektir.

Misal bir kesik durumunda, Venöz ve Arteryel damarlara bir zarar gelmemişse belli bir süre içerisinde kan akışı yavaşlayarak durur. Kanda; beyaz kan, kırmızı kan ve Trombositler yer alır. Trombositler yaranın etrafında kopan ufak damarın kenarında toplanıp, yumuşak tıkaç olur.

morlevha-Kan-pihtilasmasi.jpg
Kan pıhtılaşması

Kanda bulunan proteinler bir araya gelerek reaksiyona girer Trombositleri birbirine yapıştırır. Bu durum sonucunda katılaşan pıhtı, kanın damarların dışına çıkmasını engelleyerek kanamayı durdurmuş olur. Ancak durum vücudumuzda farklı hastalıklardan meydana geliyorsa beyin kanaması, damar sertliği, kısmi felç gibi ciddi rahatsızlıklar kapımızı çalıyor demektir.

Kan Pıhtılaşması Belirtileri

Oluşan kan pıhtıları damar duvarına yapışık halde sabit olur. Bunlar “Tromboz” olarak adlandırılır. Bu durum da gevşeyerek yerinden kopar ve kan dolaşımına dâhil olur. Bu duruma da “Emboli” denir. Pıhtılaşma atar damarlarda oluştuğunda “ Arteriyel Tromboz” Venöz damarlarda oluştuğunda ise “Venöz Tromboz” olarak adlandırılır.

3 13
Kan pıhtılaşması

Arteriyel Tromboz kalp, beyin, akciğerler, böbrekler ve vücutta diğer organlara giden arterlerde oluşur. Tedavi edilmezse kalp krizi, inme, felç, böbrek yetmezliği ve organ bozukluklarına sebep olur.

Venöz Tromboz vücudumuzdaki büyük toplardamarlarda meydana gelir. Genellikle Pelvis ve bacaklardaki derin toplardamarlarda görülür. Nadiren kollarda da görülebilmektedir. En yaygın sebebi hareketsizliktir. Her iki durumda da ciddi sancı, his kaybı, görme problemleri meydana gelerek belirti gösterir.

Kan Pıhtılaşması Tehlikeli Midir?

kan hucresi 1
Kan pıhtılaşması

Kan pıhtılaşması, beyin kanamasına ve felç gibi ciddi hastalıklara yol açar ve bu durum ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Damarlarımızdaki kan akışını engelleyen bu durum pek çok durumda önemini korur. Pıhtının olduğu yerlere göre hasar derecesi ve belirtilerinde farklılık göstermektedir.

Mesela; Akciğerde kan pıhtılaşması nedir? diye soruyor olabilirsiniz. Pıhtılaşma; oluşan tıkanıklık sebebiyle kolumuzda, göğsümüzde, sırt ve boyun bölgemizde ciddi ağrılar oluşturarak nefes alabilmemizi zorlaştırır.

Bacağınızda bu durum gerçekleşiyorsa; bacağın alt kısmında kızarıklıklar ve ağrılar oluşur ve aşırı sıcaklık hissetmenize sebep olur.

4 12

Beyinde kan pıhtılaşması nedir? Diye merak ediyorsanız; beyinde oluşan tıkanıklık konuşmamızda, hareketlerimizde ve anlama yetimizde zorluklar göstererek karşımıza çıkmaktadır. 

Erken teşhis ve tedavide hiçbir hasar bırakmadan tedavi sonuçlandırılırken geç kalınan durumlarda ölüm yaşanabilmektedir.

Kan Pıhtılaşması Tedavisi

Pıhtılaşmanın tedavisi erken teşhis ve tanı yöntemiyle kolaylıkla halledilebilir. İlaçla tedavi yöntemi uygulanır. Tedavisi iki türlüdür. Kan sulandırıcı ağız yoluyla ya da deri altından enjekte edilerek yapılır. Ancak bu tedavi ciddi bir ameliyat, travma, gereğinden fazla kilo, ilaçlara yan etki, genetik rahatsızlık, şeker ve kalp yetmezliği, kanser ve kanser tedavisi gören,

Karaciğer rahatsızlığı veya yüksek tansiyonu olan hastalarda risk oluşturduğu için tavsiye edilmez ve hekim kararına bağlı tedavi yöntemi uygulanır. Kan sulandırıcı ilaçlar hekim gözetimi dışında asla kullanılması tavsiye edilmez. Bir anda meydana gelen kaza sırasında kan akışı durmayacağı için kan kaybından ölebilirsiniz.

morlevha-Kan-pihtilasmasi.jpg
Kan Pıhtılaşması

Tedavide amaçlanan pıhtının eritilmesi ve damarların açılmasıdır. Pıhtılaşma için özel yapılmış kateterler ve pıhtı eritici ilaçlar kullanılarak tedavi uygulanır. Kan pıhtılaşması hastalığı tıpta yaygın olarak görülmektedir. Pıhtı eritilmesi tedavisi aç karna yapılan bir işlemdir.

Anjioğrafi için atar damardan giriş yapılmalıdır. En fazla kasıkta Femoral damarda, dirsekte ise Brakial damar ya da el bileğinden Radial damar kullanılarak işlem uygulanır. Damarda ilerletilen borulardan bir boya verilir. Bu sayede tıkalı damarların görüntülenmesi gerçekleştirilir. Sonra pıhtının tedavi aşamasına geçilerek işlem tamamlanır. Bu işlemde en önemli nokta erken teşhis ve tedavidir. Çünkü pıhtı bekledikçe katılaşarak kalıplaşır. Bu gerçekleşmişse Trombolitik ilaçla asla eritilemez.

Tedavi tıkanıklığın durumuna göre değişkenlik gösterir. Bazen günlerce sürebilir.  Pıhtı eridiğinde veya daha fazla eritilemediğinde tedavi sonlandırılır. Anjioğrafi için verilen ilaçların daha kısa zamanda vücuttan atılabilmesi için hastanın bol su tüketmesi ve sıvı gıdalar ile beslenmesi tavsiye edilir.

7 9

Kan Pıhtılaşması Nasıl Geçer?

Kanda yer alan Antikoagülan, pıhtının oluşumunu önler. Bu işlem gerçekleşmediğinde, hasarsız Trombüsler, kanın akışını önleyerek Tromboza sebep olmaktadır. Pıhtının oluşmaması için gerekli tedavi yapılır. Kanımızın ne çok sıvılaşması ne de çok fazla katılaşması iyi bir şey değildir.

 Sağlıklı bir vücutta kanın sıvı seviyesi sabittir. Ani katılaşma ve sıvılaşma damarlara zarar verir. Diğer organların işlevselliğini olumsuz etkileyerek anormalliklere sebep açar. Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak bu gibi pıhtılaşma sorunlarından bizleri koruyabilir. Pıhtılaşma erkeklere nazaran kadınlarda orta yaştan sonra daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Kan Pıhtılaşması Hastalığı

kan pihtilasmasi tedavisi

Bu sorunu yaşamamak için hayatımızın rutininde spor ve egzersiz bulundurmak zorundayız. Sağlıklı beslenmek ve zararlı yiyecek içeceklerden uzak durmak riski oldukça düşürmektedir. Genetik bozukluklarımız bulunmuyorsa bu durumla karşılaşma oranımız neredeyse hiç yok denecek kadar azdır.

Kan Pıhtılaşması Bitkisel Tedavisi

Her hastalığın başlıca savaşçısı olan sağlıklı beslenme ve spor tabii ki de pıhtılaşmayı da önlemektedir. Bitkisel tedavi için sadece yediklerimizi kontrol altına almalı ekstra iyi gelen ürünleri tüketmeliyiz. Öncelikle hayatımızda yeteri kadar su tüketimini sağlamamız gerekiyor. Yeteri kadar su tükettiğinizi idrarınızın renginden bile anlayabilirsiniz. İdrarınız aşırı koyu sarı renkte ise günlük limitinizi almadığınızı göstermektedir.

9 8

Bitkisel tedavi için tüketebileceğiniz meyveler; kivi, üzüm ve üzüm suyu, çilek, elma, portakal ve portakal suyu, greyfurt, kiraz, kavun, erik, şeftali, Japon eriği, kızılcık meyvesi.

Bitkisel tedavi için tüketebileceğiniz baharatlar; kekik, köri, zerdeçal, acı kırmızıbiber, meyan kökü, nane, zencefil, sarımsak, keten tohumu, kuşkonmaz, ardıç tohumu, atkuyruğu bitkisi, ökse yaprağı, karanfil, güvercin otu, papatya, ekinezya karanfil çayıdır.

Bitkisel tedavi için tüketebileceğiniz sebzeler; maydanoz, marul, domates, kereviz, pırasa, salatalık, enginar, sarı kabak, mor patlıcan, limondur.

Bunlar dışında; zeytinyağı, omega-3 bakımından zengin yiyecekler, kırmızı şarap, E vitamini açısından zengin besinler, burçak ve kepekli tahıllar, fındık, süt, yoğurt ve et tüketimi pıhtılaşmayı engellemektedir.

10 4

Gebelikte Kan Pıhtılaşması

Normal zamanda bile tehlikeli olan pıhtılaşma hamilelik dönemlerinde daha fazla risk oluşturmaktadır. Hem annenin sağlığı hem bebeğin sağlığı ciddi oranda tehlike altında kalabilmektedir.

Gebelikte oluşan hormon değişikleri sebebiyle görülebilirken hasta geçmişindeki düşük sebepleri, genetiksel etkenlerde buna sebep olabilmektedir. Genellikle hamile kadınlarda sol üst bacakta görülebilmektedir. Bunun sebebi sol damarların sağ damarlardan daha dar olmasından dolayıdır.

11 7

Pıhtılaşma teşhisi koyulan gebelerde hemen tedavi süreci başlayarak “Heparin iğnesi” vurulmaktadır. Bu iğne plasentadan geçmediği için bebeğe zarar vermeyen bir tedavi uygulanmış olur. Ancak doğuma yakın kan sulandırıcı kesilmelidir. Yoksa doğum sırasında aşırı kanama sebebiyle annenin hayatı tehlike altına girer.

Gebe olan anneler hareketsiz kalmamalı, yürüyüş hayatının bir parçası olmalı, değil sigara içmek dumanından bile uzak kalmak zorundadır. Bol su tüketimi yapmak zorundadır. Kilo artışını dengede tutmalıdır. Pıhtılaşma gebelerde kızarıklık, ağrı ve aşırı hassasiyet ile belirti göstermektedir. Eğer akciğerler etkilenmişse ağızdan kan gelir, öksürük ve göğüs ağrısı belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kan Pıhtılaşması Covid | Biontech Kan Pıhtılaşması

12 6

Yaklaşık iki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 virüsü direkt damar rahatsızlıklarına yol açtığı için pıhtılaşma yaşanarak ölümü tetiklemektedir. Bilim insanlarının araştırmalarına göre pıhtılaşma direkt ölüm sebebi olmasa da ölüme giden kapıyı araladığını kabul ediyorlar.

Virüs üzerinde her gün yeni araştırmalar yapılmaktadır. Bilim insanları pıhtılaşmayı oluşturan sebebi bir türlü anlayamadıkları için yapay akciğer üreterek virüsün seyrini yapay akciğer üzerinde seyretmektedirler. Kovid aşısının da pıhtılaşma yarattığı her ne kadar konuşuluyor olsa da bu durumun netliği ve nedenleri halen araştırılmaktadır.

Kan Pıhtılaşması Testi

13 2

Kan pıhtılaşma testinin adı “INR” testidir. Ayrıca tam kan sayımı testi de yapılarak belirtilere göre ya da hastada var olan diğer hastalıklara göre ekstra testler istenerek tedavi aşamasına başlanılır. Ancak aşırı risk altında yer alan bazı potansiyeller mevcuttur. Bunlar; genetik etkenlere sahip olan, sigara ve alkol içen, Aterosklerozu bulunan hastalardır.

Kan Pıhtılaşması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

14

Kan pıhtılaşması sorunları yaşadığınızı düşünüyorsanız; dâhiliye, hematoloji ve tıbbı genetik bölümlerine gidebilirsiniz. Lakin bu durum çocuklarda yaşanıyorsa; çocuk hastalıkları ve çocuk onkoloji bölümlerine başvurabilirsiniz. Unutmayın ki bu rahatsızlıkta erken teşhis ve tedavi hayat kurtarır.

Bu gibi sağlık sorunları ve tedavi yöntemleri için Mor Levha sitemize her zaman bekleriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap