İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı

Kalanşo Bakımı Nasıl Olur? Nasıl Yapılır?

Kalanşo Bakımı Nasıl Olur? Nasıl Yapılır?
+ - 0

Çiçek bakımı yaparken bir çok noktada dikkatsiz davranıp çiçeklerimize zarar veririz. Bunun için öncelikle “Çiçek bakımı nasıl olur” “Çiçek bakımında püf noktalar nelerdir” gibi soruların cevaplarına hakim olmak gerekecektir. Evde besleyebileceğimiz bir çok çeşit çiçek var. Bunların arasında hangisini seçersek seçelim; öncelikle onlara sevgimizi, merhametimizi vermemiz gerektiğini unutmayalım. Onlarla muhabbet edercesine bakımlarını yapalım. Onlarında bir canlı olduğunu unutmayalım. Şimdi “Kalanşo Bakımı Nasıl Olur” “Kalanşo Bakımı Nasıl Yapılır” sorularını cevaplayacağız. Öte yandan değerli görüş ve önerileriniz mutlaka yorum yaparak bizlerle paylaşın. En kısa sürede cevaplanacağını unutmayın lütfen.

KALANŞO

kalanso bakimi 1

Kalanşo bakımı nasıl olur sorusunu cevaplamadan önce kalanşo nasıl bir çiçek olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Sıklıkla Madagaskar’da görülen bu çiçek türü Sukulent çiçeği ailesindendir. Ve doğada bir çok farklı renktelerdir. Yaklaşık 130’a yakın türü vardır. Kısa gövdesi ve kısa yaprakları çiçeklerdir. Evde; masada, balkonda, mutfakta, yemek masasında v.s. her yerde kullanımı mevcuttur. Sonbahardan sonra açmaya başlayıp yaza kadar çiçek açarlar. Sıcaklar gelmeye başlayınca gelişimi yavaşladığı için yazın ortalarına doğru yavaş yavaş gelişimi durur.

“Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?” yazımızı okudunuz mu? Tıklayın.

Kalanşo Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • KALACAĞI YERİN ISI MİKTARI
  • SULAMA
  • GÜBRELEME
  • BUDAMA VE İLAÇLAMA

Kalanşo Evde Nereye Konmalı?

kalanso bakimi 1.gif ev de nereye konmali

Kalanşolar ışığı , aydınlanmayı ve havayı çok sever bundan ötürü, mutlaka hem havadar bir yer hem de ışıklı bir yerde durmasını her zaman sağlayın. Evinizin en çok  ışık alan ve havalandırmak için camı en çok nerede açılıyorsa mutlaka orda durmalı. Aksi taktirde, Kalanço’yu küstürebilirsiniz.

Kalanşo Bakımında Ne Kadar Su Verilmeli?

kalanso sulama

Kalanşo için sulama işlemi uygulanırken, çiçek için bir ölçek belirleyin ve bunun dışına asla çıkmayın. Ölçeğin oranı çok önemli bir husus. Ne çok az olmalı ne de fazla. Yaz aylarında haftada iki veya üç gün tercihe bağlı olarak ancak kış aylarında bir gün olarak sulamanız gerekecektir. Ara aylarda ölçek değişimi olacaktır. Son bahar ve ilk bahar aylarında mevsim şartlarına bağlı kalarak ölçeğinizi ayarlayın. Bu şartlar baz alınarak ölçek arttırılmalıdır. Veya azaltılmalıdır.

NOT:  Sulama işlemi uygulanmadan önce, suyun mutlaka 1 veya 2 gün  dinlendirilmesi gerekir.

Kalanşo Bakımı Yapılırken Gübreleme Gerekli mi?

kalanso bakimi yaparken gubreleme islemi

Kalanşo bakımı için gübreleme olmazsa olmazlardandır. Sıvı gübre beslemesi yapılabilmektedir.. Öte yandan yavaş salınımlı granül çiçek gübreleri ile besleme yapılmaktadır. Zira mevsim olarak Yaz aylarını tercih edilmektedir. Öte yandan çiçeklenme döneminde iki haftada bir gübreleme yapılabilir. Ayrıca kısa gün bitkisi olarak bilinmektedir. Duruma göre Kalanşo, ortalama 6 ila 8 ay çiçekli kalmaktadır. Devamında dinlenme dönemine girer.

Kalanşo Bakımı Yaparken Toprak Durumu Nasıl Olmalı?

kalanso bakimi kapak

Kalanşo için toprak durumu yukarıda belirttiğimiz üzere önemli bir husustur. Toprak olarak humuslu ve kaliteli topraklar tercih edilmelidir. Çiçeğimizin toprağı havadar olmalıdır. Öte yandan drenajı sağlanmalıdır. Toprak bakımını doğru sağlamalısınız. Zira bu Kalanşo için hayati önem taşımaktadır.

Ancak her çiçek gibi Kalanşolar’da toprak bakımı yapılırken saksı önceliğini unutmamak gerekecektir.

Kalanşo Bakımı İle Çoğaltma İşlemi Uygulanabilir mi?

kalanso cogaltma

Kalanşo bakımını yaptığınız zamanlarda çıkan olgun yapraklar dökülmeye yüz tuttuğu zamanlarda budama işlemi yapmak gerekecektir. Budadığınız yaprakları başka bir saksıya güzel ve taze bir toprak ile ekerek çoğaltılma işlemi mümkündür.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap