1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
Trendlerdeki Yazı

Kadın Dizi Karakterleri | Zincirleri Kıran 5 Karakter

Kadın Dizi Karakterleri | Zincirleri Kıran 5 Karakter
Kadın dizi karakterleri
0

Kadın dizi karakterleri ile yaşama dair izleri görmekteyiz. Kadınların kamera önünde yer alması uzun yıllar boyunca göz doldurmak için tercih edildi. Yüzeysel dertleri olan, tabir caizse dekoratif bir yan karakter olarak görüldü. Hâlâ günümüzde bile bu durum maalesef ki devam ediyor. Güçlü kadın profillerini görmek ise nadiren karşımıza çıkıyor.

Sosyal medyanın gelişmesi ve dijital ortamda oluşan networklar sayesinde ayağı yere sağlam basan kadınları da sinema ve dizi sektörlerinde görmeye başladık. Bu sayede kadınlar kendilerine biçilen rollerden ziyade, daha gerçekçi ve insani karakterlere bürünebildiler.

Kadınların en gerçekçi yönleriyle ekranlara yansıtılması, izleyen kadınlar için oldukça ilham verici oluyor. Bunun yanı sıra erkeklerin de kadın dünyasını anlamasını ve meta olarak görmesini engelleme gücüne de sahip. Tüm bunları fark etmek ise izlediğimiz yapımları doğru okumakla mümkün oluyor.

Güçlü kadın dizi karakterleri listemizde sadece birkaç tanesi karaktere yer vermiş olsak da gerek idealleri gerek hayalleri için savaşan kadın karakter sayısı gün geçtikçe ivme kazanıyor. İşte sizin için seçtiğimiz 5 kadın dizi karakterleri listesi!

1-Jane the Virgin / Jane Villanueva

a 1
Yabancı dizi karakterleri kadın

Listemize Jane the Virgin dizisinin başrolü Jane ile başlıyoruz! Jane her ne kadar katı kurallar içine kendini hapsetmemiş olsa da bazı tabuları olan bir kadındır. Tabularının başında ise bekâret gelmektedir. Hikâyesi Miami’de geçen dizi de Latin Amerika kökenli genç kadının suni dölleme ile yanlışlıkla hamile kalması konu ediliyor.

Jane, anne ve büyük annesi ile büyümüştür. Annesi evliliğinden önce Jane’e hamile kalmıştır ve babası onları terk ederek kariyerinin peşine gitmiştir. Bu nedenle büyük annesi aynı şeyleri Jane’de yaşamasın diye çocukluğundan itibaren bakireliğin ne kadar önemli olduğunu anlatmıştır.

Jane oldukça erdemli bir kişiliğe sahiptir. Karşısına çıkan sorunlarda en doğru kararı verene kadar sabreder. Kadın dizi karakterleri arasına Jane’i almamızın en büyük nedeni, düştükten sonra tek başına kalkıp yoluna devam edebilmesidir. Her ne kadar bunu her zaman başaramasa da, onu izlerken hayatta istediğimiz her şeyin, daima uygun olmayacağını da öğreniyoruz.

İdeallerine sıkı sıkı tutunan, günlük hayatını ve gelecek hayatını belli bir program içinde planlayan bir tiptir. Bu sayede özveri ve istikrarın önemini aslında vurguluyor.  Bunun yanı sıra Jane, gerek aile içindeki gerek duygusal ilişkilerdeki anlaşmazlıkları usta bir şekilde çözerek, doğru iletişim her sorunu çözebileceğini kanıtlıyor.

2- Güçlü Kadın Dizi Karakterleri | Avlu / Azra Kaya

b 1
Türk dizi kadın karakterleri

Azra çocukken babası annesiyle ikisini terk ediyor. Terk edilmenin acısıyla alkolik bir kadın haline gelen annesi, Azra’ya çeşitli işkenceler uyguluyor. Çünkü annesi, kocasının gidişinden onu sorumlu tutuyor.

Azra bakımsız evlerinde aç ve sevgisiz bir şekilde çocukluk geçirirken sosyal hizmetler ekipleri geliyor. Annesi ne yaparsa yapsın Azra onun yanından gitmek istemiyor. Fakat annesi o kadar bencil bir kadın ki, Azra’nın gidişini umursamıyor.

Azra Kaya büyür ve kendi ayakları üzerine sağlam basabilen bir kadın olarak yaşamına devam eder. Katıldığı bir televizyon programında, kendisi gibi yarışmacı olan bir erkek tarafından tacize uğrar. Tacizin getirdiği panik ve korku ile erkeğin üzerine kızgın yağ döker. Bu nedenle cezaevi günleri başlar.

Azra hayat şartlarından bağımsız şekilde kendini geliştirmenin mümkün olduğunu öğretiyor. Hikâyesinin sonunda kendisinin en iyi halini buluyor. Sevgisiz bir hayat sürmesine rağmen, sevdiği insanlara bunu yansıtan; kimsenin onu korumadığı bir çocukluk geçirmesine rağmen, sevdiği insanları koruyan bir insan haline dönüşüyor.

3-She’s Gotta Have It / Nola Darling

c 1
Güçlü kadın dizi karakterleri

Nola, Brooklyn’de yaşayan Afro Amerikalı bir kadın sanatçıdır. Poliamorist bir panseksüel olduğunu kabul eden Nola, yalnızca bu yönüyle, güçlü kadın dizi karakterleri, dahi ekranlarda görmeye alışık olunmayan bir karakter olduğunu gösteriyor.

Sinemada bazı örnekleri olsa dahi televizyon yapımlarında bu biçimde betimlenmeye sahip kadınlar göremiyoruz. Genellikle sağlıksız davranışlarda bulunan ve başkarakterin desteği sayesinde kendine gelen yardımcı bir karakter olarak seyirciye yansıtılıyor. Nola ise zincirleri kıran kadın dizi karakterleri arasına adını altın harflerle yazdırıyor.

Nola, “erkek gibi bir kadın” şeklinde algılansa da aslında ne erkek ne de kadın gibi yaşıyor. Nola, toplum baskından uzaklaşmak konusunda etkili bir karakter. Kendisinde bir değişiklik olması gerekiyorsa, bunu başkası dediği zaman değil, kendi uygun gördüğü zaman yapıyor. Bu sayede algılardan uzak, kendi benliğine yakın bir yaşam sürüyor.

Nola “el âlem” denilen grubun yarattığı tabulara zarar gelmesin diye kendinden ödün vermenin, hayatı ne kadar zorlaştıracağı bilincindedir. Bu sayede izleyicilere biraz olsun cesaret katacağını düşünüyoruz.

Kadın dizi karakterleri arasında yer alan bu kadından öğrenilecek en büyük hayat dersi; “Herkesin doğrusu kendine özeldir. Kendi doğrularını başkalarına empoze etmeden, başkalarının doğrularının da kendi hayatını etkilemesine izin vermeden hayatını yaşa.”

4-Glow / Ruth Wilder

d 1

Kameralara yansıyan kusurlu düşüncelerin oluşturduğu hataları davranışların sunumu her ne kadar cezbedici ve ilgi çekici olsa da aslında öğretici niteliği az olan unsurlardır. Kadınların özellikle kamera arkasında yani senaryo ya da yönetmen koltuğunda oturması bu durumu değiştirmeye başladı. Bu sayede benliğini ortaya koyma cesareti olan kadın dizi karakterleri ile tanışmaya başladık.

1980 Amerika’sında yıldız olma hayali kuran Ruth, ne yaparsa yapsın rolleri kapamaz. Ansızın kendini Güreşin Muhteşem Kadınları arasında bulur. Fakat onun yaşadığı hayattan ziyade, kendine biçtiği yaşam tarzı nedeniyle onu bu listeye aldık.

Ruth gereksiz egoya sahip bir kadındır. Kendini çevresinden üstün görür. Her ne kadar etrafı tarafından sevilme isteği duysa da, egosu onun en büyük engeli olur.

Ruth aynı zamanda benmerkezci ve güvensiz bir karakterdir. Bir hata yaptığında sorumluluğunu almak yerine kaçmayı tercih etmesi nedeniyle oldukça sinir bozucudur. Lakin Ruth dizinin sonunda gelişerek, kendisiyle yüzleşir.

Ruth Wilder’da güçlü kadınlar listemizde yer alıyor. Peki, bu karakteri neden zincirleri kıran kadın dizi karakterleri listesine ekledik? Ruth aslında ekranda gösterilen erkek karakterlerin bir ayna yansımasıdır. Pek çok kahraman filminde görüldüğü üzere, erkekler hikâyenin başlangıcında egolarına teslim olan, filmin sonunda ise sosyolojik bakış açısına bürünen karakterlerden oluşur.

Diğer bir bakış açısından bakarsak da, Ruth büyük bir çaba ile uzunca bir yol kat ediyor. Bu da bize, etrafımız tarafından en sevilen kişi olmasak bile hayata tutunmamız ve kendimizin en iyi versiyonunu keşfetmemiz gerektiğini öğretiyor.

5-Buffy the Vampire Slayer / Buffy Summers

e 1
Efsanevi kadın karakterler

İster istemez etrafımızdaki insanları zihnimizde belirli kalıplara koyabiliyoruz. Hal böyle olunca da karşımızdaki insan bir süre sonra o şekle girme eğilimi gösteriyor. Örneğin bir arkadaşınıza sürekli olarak sinirli olduğunu vurgularsanız, o arkadaşınız sizin yanınızda sinirli hallerini gizlemeyi bırakır. Veyahut tam tersi, duygusal olduğunu söylerseniz artık sizin çemberinizdeyken daha duygusal olma eğilimi gösterir.

Bu kalıplar iyi niyetli olduğunda hem sizin için hem de hayatınızdaki insanlar için gelişim sağlar. Buffy Summers’ı listeye eklememe sebebimiz de bu aslında. Çünkü Buffy gibi kadınlar yararlı kalıplarla karşılaşmazlar.

1900 Kaliforniya’sında hayatına idame eden güzeller güzeli bir lise olan Buffy, geceleri seçkin bir vampir avcıdır. Buffy, vampir gibi yaratıklarla savaşır. Fakat aslında bunun ötesinde bir mücadele verir. Yalnızlık, otoriter figürler, toplumsal tabular ve sonunda yalnızlık ile tek başına başa çıkmaya çalışır.

Buffy kadın olduğu için tüm bunları yapabilecek güce sahip olmadığı düşünülür. Buffy tüm bu yaşadıklarından sonra korkularıyla yüzleşme cesaretini toparlar ve gerektiğinde yardım istemeyi öğrenir.

Bu kadından öğrenilen en güzel bakış açısı ise, “başta erkekler olmak üzere kimsenin kurallarını dinlemeden; kendini, kendi oluşturduğun fikirler ile şekillendirmelisin.” Güç timsallerinden biri olan Buffy ile kadın dizi karakterleri listemizi sonlandırıyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap