1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kabakulak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
+ - 0

Kabakulak hastalığı, vücudun bilhassa kulak bölgesinin yakınında yer alan ve parotis olarak adlandırılan enfeksiyonel ve viral bir hastalıktır. Bu hastalık en vurucu etkisini özellikle tükürük bezleri üzerinde göstermektedir. Enfeksiyonel hastalıklar arasına viral kurdelesi ile giriş yapan hastalık, yüzün her iki bölgesine konuçlanmış bezlerin biri veya ikisinin şişmesine sebebiyet vermektedir.

kabakulak hastalığı

Kabakulağın isim babası da, tükürük bezinin kulağa yakın bir mecrada ve şiş olmasıdır. Akut viral enflomasyon hastalıklarından olan kabakulak, genellikle herhangi bir komplikasyon meydana gelmeden etkisini kaybedebilmektedir. Buna ek olarak sıkça rastlanan bir komplikasyona da gebedir. Bu komplikasyonun adı ise meningoensefalittir. Gelişen bu yan etki, beyin zarı ve beynin inflamasyonudur.

Kabakulak Hastalığı Nedir?

Kabakulak hastalığı nedir? Halk ağzındaki ilk karşılığı, öksürük ve hava yolu ile bulaşan bir hastalıktır diye tanımlanmaktadır. Bu virüsü bünyesine misafir edenlerin yüzde otuzunda hastalık tüm performansı ile boy gösterir. Aynı şekilde yüzde otuzunda ise hastalığın esamesi dahi okunmaz. Fakat bu kişiler de taşıyıcı oldukları için etraftaki insanlar nazarında tehdit oluşturmaktadırlar.

Kabakulak hastalığı nasıl bulaşır sualine verilecek yanıtlardan birisi, hastalığa yakalanan insanların şahsi eşyaları ile bulaşmasıdır. Hastalar, tükürük bezlerinin şişmeye başladığından yedi gün öncesiyle dokuz gün sonrası aralığında bulaştırma riski taşımaktadırlar. Bu riskin yüksek olduğu zaman dilim; belirtilerin vuku bulduğu anın iki gün öncesiyle dört gün sonrasıdır.

Kabakulak Virüsü

istockphoto 1182687527 612x612 1

Kabakulak hastalığı nasıl olur sorusunu geniş çapta açıkladık. Artık bu virüsü biraz daha irdelemekte fayda var. Hastalığın salgın tehdidi taşımasından, testis enfeksiyonuna sebebiyet vermesinden, menenjit ve işitme kaybı risklerinden dolayı önemi dikkat çekmektedir. Genellikle okul evresindeki çocuklar üzerinde daha popüler yeri vardır. 

Hastalığın izlerine en sık rastlanan yaş aralığı 5 ile 9 yaşlarıdır. Hasta olanların virüsün bulaşıcı etkisini azaltmak adına diğer insanlardan uzak durmaları elzemdir.

Kabakulak hastalığının en önde flama taşıyan belirtisi tükürük bezlerinin şişmesi olarak zikredilmektedir. Bunun yanında kabakulak hastalığı belirtileri her insanda ortaya olmayabilmektedir. Diğer belirtiler de sıralanacak olursa, yanaklar şişer, çiğneme veya yutma ağrılı olur, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk, zayıflık, iştahsızlık, ağız kuruluğu gibi etkenler görülebilir.

Doktorun fiziki muayenesi ve alınan kan örneklerinin laboratuvar ortamında incelenmesi ile hastalık tespit edilmektedir.

Kabakulak Aşısı Olan Kabakulak Geçirir Mi?

istockphoto 621145608 612x612 1

Kabataslak bakılınca aşı olmayan herkes bu hastalıkta risk grubu içinde başrollerdedir. Böylece aşı olan kişiler bu hastalığa karşın bağışıklık kazanmaktadır. Bir RNA virüsü olan kabakulağa karşı aşı ile silahlar kuşanılmıştır. Ancak savaş meydanına çıkmadan hastalık mağlup edilmiştir.

Kabakulak Hastalığı Yetişkinlerde

Kabakulak hastalığı, yetişkinlerde daha ağır seyretmektedir. Örneğin, gebe olan bir bireyde ilk üç ayda bu hastalık zuhur ettiyse düşük riski oldukça fazladır. Nadiren dahi olsa ölüme de sebebiyet vermektedir.

Çocuk hastalığı olarak bilinen kabakulak, yetişkin bir bünyeye yerleşince, tükürük bezi, böbrek, beyin, pankreas, sinir gibi bölgelerde iltihaplanmaya sebebiyet vermektedir. Yetişkin erkeklerde ise, testis iltihaplanması görülebilmektedir. Fakat bu oran yüzde yirmi beşlik bir orandır.

istockphoto 508654690 612x612 1

Bu dipnot sonrası kabakulak hastalığı kısırlık yapar mı sorusu akılları meşgul etmektedir. Nadiren olmakla birlikte iki taraflı arşit sonrası kısırlık olabilmektedir. Kadınlarda da yumurtalıkların iltihaplanması sonrası kısırlık meydana gelebilmektedir. Hastalığın yetişkinlerde şiddetli seyretme riskinden dolayı sağırlık sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Kabakulak Olunca Ne Yenmemeli?

Tükürük bezleri şiştiği için katı, sert, asitli besinler tüketilmemelidir. Bu süreçte kabakulak hastalığına ne iyi gelir diye düşünülecek olursa, çorba ve yoğurt gibi sulu ve yumuşak gıdalar yerinde tercihler olacaktır. Aynı zamanda ateşten dolayı sıvı kaybını önlemek adına bol sıvı tüketilmelidir. Besin dışında yüze buz paleti uygulamak şişen bezleri yatıştırır.

Kabakulak Hastalığı Kaç Günde Geçer?

Hastalık, vücutta doğduğu andan itibaren 2 hafta içinde idrar ile ölümü gerçekleşen bir hastalıktır. Diğer bir tabirle kabakulak hastalığı nasıl geçer denilecek olursa, hastalık belli bir süre sonunda kendi kendini imha eder. Çocukluk çağında yapılan aşı ile büyük oranda bu hastalığın önü alınmıştır.

istockphoto 499744452 612x612 1

Hastalığın etkisini azaltmak adına ağrı kesiciler ile takviye yapılmaktadır. Hastalık boyunca kalabalık ve kamuya açık alanlardan uzak durmakta fayda olacaktır.

Kabakulak hastalığı ve benzeri bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek adına, bu hastalıklar konusunda en azından zaruri miktarda ilim sahibi olmak gerekmektedir. Çünkü insan bildiği şeye karşı ancak kendini koruyabilir.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap