1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
  3. İzlenilmesi Gereken Filmler Listesi

İzlenilmesi Gereken Filmler Listesi

izlenilmesi-gereken-filmler

Her insan hayatı boyunca, kendine bir şeyler katmak için; dizi, film ya da kitap okuyup bunlardan kendine bir şeyler katmak ister. Zira bunun gibi durumlar için hayatınız boyunca mutlaka izlemeniz gereken filmler listesini hazırladık. İzlenilmesi gereken filmler, ıssız bir sinema perdesinin önüne düşenlerin muhakkak oynatması gereken kasetler destesidir. Sadece vizyona girdikleri dönemlerde değil, sonraki vakitlerde de bayrağı kimseye kolay kolay teslim etmezler. Kült haline bürünmüş bu yapıtlar tahtlarından kolay kolay inmezler. Duruşları, karakterize olmuş konuları, vizyonları ile camianın içerisinden kendilerini sıyırmayı başarmışlardır.

Böylece rakiplerine açık ara fark atmayı becerirler. Dolayısıyla bu başyapıtlar “zamansız ve mekansızdırlar” denilebilir. Yelpazenin oldukça geniş olduğu bu platform, bir deryadır. Bu nedenle kocaman okyanusu avuç içi kadar mürekkep içerisine sığdırmak mümkün değil. Fakat derya içerisinden birkaç damlayı ele almak olasıdır. Bu gayeden ilham ile izlenilmesi gereken filmler listesi başlığı fiyakalı bir biçimde atılabilir.

Mutlaka İzlenilmesi Gereken Filmler

Bu başlık, bir nevi efsane filmlere ev sahipliği yapacak barınağın çatısıdır. Sıralanacak olan filmler, sinema tutkunlarının yanı sıra hemen hemen her kesimi tesiri altına alma konusunda hünerlidir. Sinema tarihinin en iyi filmleri bilhassa IMDb puanları da baz alınarak listelenmektedir. Böylece kaleme alınan bu mevzu içindeki satırlar arasında, ahenekli bir senfoni ve harmoni yakalanabilmesi kolaylaşır.

Bunca girizgah ardından orkestranın şefine komut verip, perdeyi açıp, filmleri heveslilerine sunmak gerekmektedir. Kalemi mürekkebe batırıp, efsane filmler listesi içerisine pata küte dalış yapma vaktidir.

“Tarihe Konusuyla Damga Vurmuş 10 Muhteşem Savaş Filmleri” okuyun.

1.İzlenilmesi Gereken Filmler El Hoyo ‘Platform’  – IMDb 7,0

Konusu ile flaşları üzerine çeken bu yapıt, dikey bir biçimde konuşlandırılan bir hapishane içerisinde geçmektedir. Her bir hücre içerisinde iki mahkum bulunmaktadır. Bu mahkumların hücrelerine günde yalnızca bir sefer olmak kaydıyla, üst kattan aşağa kata doğru yemek gönderilmektedir. Dolayısıyla işleri bir tutam daha kolay olan üst kattaki mahkumlar yemeğe erişmeye çalışmaktadır. Alt kattaki mahkumlar ise yemeğe ulaşmanın çırpınışı ile günden güne açlıktan daha da vahşileşmektedir.

Hal böyle giderken günlerden birgün, hapishanenin 33. Katında gözlerini açan Goreng, hapishane kurallarına vakıf olan Trimagasi ile beraber mücadeleye girer. Amaç yemeğe ivedilikle ulaşabilmektir. İzlenilmesi gereken filmler içine ismini yazdıran bu eser, uzun süre hafızalarda kalmaya adaydır.

2. Kar Küreyici – IMDb 7,1

Sürükleyici filmler arasında yer alan Snowpiercer,  ters tepen bir deneyin hüsran dolu sonucunu konu almaktadır. Küresel ısınmanın önüne geçebilmek için atmosfere CW7 maddesi salınır. Fakat bu işlem devasa bir felaket ile neticelenir. Dünya gerisin geri buzul çağına döner. Bu nedenle her yer buzul ile kaplanır. Hayatta kalan az sayıda insan, 1 senede dünyayı sonu olmayan bir enerji ile dolaşan büyük bir trenin içerisinde yaşama tutunmaya çalışır.

Sinir uçlarını yay gibi geren bunca acının ardından trendekilerin kardeş kardeş yaşadığı sanılmaktaysa ki bu da ayrı bir yanılgıdır. Çünkü sınıfsal farklılıklar trenin içindeki insanlar arasında hızla boy vermeye başlamaktadır. Böylece insanlar, yöneten ve yönetilen olarak ikiye ayrılmaktadır. Ön vagonlarda her şey güllük gülistanlık iken, arka vagonlarda işler raydan çıkmaya başlamaktadır.

3. Kelebek Etkisi – IMDb 7,6

En çok izlenen filmler arasında hazır kıta yerini alan bu yapıt, doğuştan zihinsel bozukluğa sahip olan Even’ı anlatmaktadır. Minik bir çocuk olan Even, hafıza kayıpları yaşamaya başlar. Psikolojik buhranlardan dolayı babası akıl hastanesinde olan bu çocuk annesi ile birlikte hayatını idame ettirmektedir. Günlerden birgün Even’ın annesi öğretmeni ile iletişime geçer. Böylece basit bir veli toplantısı gibi görünen bu görüşme ardından kaset geriye doğru sarmaya başlar.

Even çocukken maruz kaldığı bir travma neticesinde baygınlıklar geçirmektedir. Ardından tesadüfen zamanda yolculuk yapabildiğini keşfeder. Geçmiş ve şimdi arasında mekik dokumaya başlayan genç adam, çocukluğundaki o anı silmek ister. Çocukluğuna ışınlanmayı beceren bu adam, geçmişini sil baştan kurgulamak için kolları sıvar.

4. Bay Hiçkimse – IMDb 7,8

En güzel filmler hangileri sualinin cevaplarından bir tanesi olan Bay Hiçkimse, hem bilim kurgu, hem romans, hem de zihin oyunu niteliğinde bir eserdir. Meşhur Bay Hiçkimse, 2092 senesinde dünya üzerinde halen yaşayan 117 yaşında Nemo isimli bir adamdır. Ölümün pençesinde olan bu adam çocukluğuna ait bir hatırayı anımsar. Bu anısında çocukluğu bir tren peronunda durmaktadır. İki seçeneği vardır. Ya annesiyle gidecek yahut babasıyla kalacaktır.

İkisini de bırakmak istemeyen bu çocuk elbet bir seçim yapmaya mecburdur. Böylece bu seçim, milyonlarca birbirinden bağımsız olasılığı da beraberinde sürüklemektedir. Tüm olasılıkların bir arada işlendiği bu deneysel filmin beyin yakacağı kesindir. Aynı zamanda insanların seçimlerinin yaşamlarını nasıl biçimlendirdiğini de gözler önüne sermektedir. İzlenilmesi gereken filmler bilim kurgu katagorisinin bu serisi insanı düşünmeye sevk etmektedir.

5. Dünyalı – IMDb 7,9

İzlenilmesi gereken filmler kataloğundaki yapıt, John adındaki bir profesörün, görevinden ayrılıp, başka bir yere taşınma kararı almasıyla başlar. Kendisini uğurlamaya gelen arkadaşları ayrılmasının altındaki sebebi deşmeye kalkınca John koruduğu gizemi bozar. Böylece 14.000 senedir yaşayan ve hiç yaş almayan bir ölümsüz olduğunu söyler.

Arkadaşları John’nun delirmiş olduğunu yahut kendilerini test ettiğini düşünür. Son seçenek olarak doğru söylüyor olabileceğini de hesaba katarlar. Tek bir mekanda çekilen ve hiçbir özel efekt kullanılmayan bu film seyirciyi sorgulamaya ve düşünmeye sevk etmektedir.

6. Leon – IMDb 8,5

İzlenilmesi gereken filmler nelerdir sorusuna bir yanıt da masum bir kız ve bir katilin hikayesini konu alan Sevginin Gücü vermektedir. 12 yaşındaki Mathilda, New York eyaletinde üvey ailesi ile yaşamaktadır. Babası ise bir uyuşturucu tüccarıdır. Mathilda, o evde sadece küçük kardeşi için kalmaktadır. Günlerden birgün Mathilda alışverişteyken ailesi katledilir. Bu nedenle bu küçük kız, hayatta kalmak için Leo’nun dairesine gizlenir.

Leo ise sert ve acımasız bir tetikçidir. Mathilda ile tanıştıktan sonra ise kendisini hiç alışık olmadığı hissiyatların arasında bulur. Bu öykü, tek zaafı bir kız çocuğu olan adam ile ilk kez birinden gerçek sevgi gören o kızın hikayesidir. Bu küçük kızın, Leo ya karşı duygularını ifade ettiğinde seçtiği kelimeler ise sadece bir çocuğun kendisini artniyetsiz ifade etme halidir.

7. Yeşil Yol – IMDb 8,6

Yeşil Yol adından sıkça söz ettiren eserlerdendir. Bir hapishane memuru ile mahkumun eşsiz hikayesinin beyaz perdeye yansıtıldığı bir filmdir. Buna ek olarak izlenilmesi gereken filmler kataloğunun en gözde sayfasında yer almaktadır. Paul’un icra etmekle mükellef olduğu görev, hapisteki idam mahkumlarını son seferlerine uğurlamaktır. Meslek hayatı boyunca birçok mahkumun idamına tanıklık eden Paul, mahkum Coffey ile tanışır.

Dışı ürkütücü olan bu adamın, ruhunun derinliklerinde ince ve karmaşık biri vardır. Ancak bu niteliklere sahip Coffey, iki kız çocuğunun ölümünden meshul tutulmaktadır. Olaylar böyle süregelirken, doğaüstü güçleri vesilesi ile baş gardiyan ve  Coffey arasında derin bir ilişki filizlenir. Bu yetenek gerçek katili de gün yüzüne çıkarır. Fakat Coffey idamdan yine kurtulamaz. Sarsıcı sahneleri ve diyalogları ile hafızalara kazınan bu yapıtı seyretmek isteyenler peçetelerini hazır etsinler.

8. 12 Öfkeli Adam – IMDb 8,9

İzlenilmesi gereken filmler arasına zirvelerden giriş yapan bu film, siyah beyaz olması ve tek bir odada geçmesiyle dikkatleri cezbetmektedir. Latin Amerikalı bir adam babasının ölümü ile suçlanmaktadır. Çünkü sanığın kaybettiğini sandığı bir bıçak, cinayet mahallinde bulunur. Zan altında kalan sanığın inkarları oldukça zayıftır. Aynı zamanda olay anında olup biteni duyduğunu söyleyen birçok tanık mevcuttur. Bu ahval sanığı yağlı urgana doğru sürüklemektedir.

Bu cinayet davasının nihai kararını vermekle yükümlü 12 jüri üyesinden sadece bir tanesi sanık suçsuzdur deyince olayların seyri yeni bir boyut kazanır. Dolayısıyla sanığın idam kararının onanması için jüri üyelerinin hepsinin ortak paydada buluşması gerekmektedir. Suçsuz oyu veren tek bir jürinin, gerideki on bir jüriyi ikna etme anındaki zekice yaklaşımları ve diğer jürilerin asıl karın ağrıları seyir zevki vermektedir.

9. Esaretin Bedeli – IMDb 9,3

İş hayatında oldukça başarılı olan Andy, evlilik hayatında aynı başarıyı yakalayamamıştır. Bu nedenle kendisini aldatan eşini ve sevgilisini öldürmeye karar verir. Fakat daha sonra vazgeçer. Ancak bu vazgeçiş Andy’i hapisten kurtaramaz. Çünkü aynı gece karısı ve sevgilisi kurşun yağmuruna tutularak öldürülür ve olay yerinde Andy’nin ayak izleri vardır.

Suçsuzluğunu ispat edemeyen genç adam iki kez müebbet yer. Hapishanede karşı karşıya kaldığı onca kötülüğe rağmen iyimserliğini her daim cebinde taşır. Parmaklıkların arkasında olsa da özgürlüğün insanın içinde olduğuna inanır. Böylece kendisine yardım eden arkadaşı ile yeni bir dünya inşa etmeye başlar. İzlenilmesi gereken filmler ayrı ayrı konularıyla, bambaşka yerlerden hayatlara dokunmaktadır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap