1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

İyi Bir Vizyon Nasıl Olmalıdır? | 21. Yüzyıl Vizyonu

İyi Bir Vizyon Nasıl Olmalıdır? | 21. Yüzyıl Vizyonu
İyi Bir Vizyon Nasıl Olmalıdır
+ - 0

İyi bir vizyon nasıl olmalıdır ve vizyon sahibi olmak için neler yapmak gerekir? Günümüzün gelişen teknolojisine ve evrenine ayak uydurmakta vizyonun önemi nedir, vizyon nedir? Gerçek bir vizyon sahibi nasıl olunur biliyor muyuz? İşte, tüm bu merak edilen ve doğru bildiğimiz yanlışların cevabı burada!

İyi Bir Vizyon Nasıl Olmalıdır? | Vizyon Nedir?

vizyon nasıl yazılır
İyi bir vizyon nasıl olmalıdır

Vizyon kelimesinin misyon ile karıştırıldığı ve hatta vizyon nasıl yazılır bilinmediği zamanlarla bile karşılaşmak mümkündür. Üstelik “visyon”, “vision” şeklinde yazımlarını görebileceğimiz kelimenin doğru yazımı Türk Dil Kurumu’nda “vizyon” olarak geçmektedir. Ayrıca vizyon yazılımı diye farklı olarak bir konu da vardır. Bu da kişinin kendi vizyonunu belirttiği bir yazıdır.

TDK tarafınca “vizyon” kelimesi; ileriyi görme, öngörü olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımdan yola çıkılarak gelecekteki planlamanın ve hedefin ne olduğunu bilebilmedir diyebiliriz. Aslında “geleceğin resmi” portresini çizebilme yeteneğidir.

Kişisel vizyon ve misyon örnekleri özellikle üniversite öğrencilerinin dikkatini çekmektedir. Bu örnekler ile kendilerine yeni bir yol çizerek daha da iyisini yapabilme gayreti içerisine girebilmektedirler.

Gelecek üzerine hayaller kurarak kendini tanıtma, zengin olma ve hedeflerini gerçekleştirme çabası bir vizyondur. Bu çabanın temelinde çok çalışmak, disiplinli olmak ve kişinin kendini yeniliklere açmasıdır. Aynı zamanda bu hayallerin içerisinde gerçekçi olup gerçekçi düşünceler eşliğinde adımlar atmak gerekir.

Kişisel Vizyon Oluşturma Nasıl Yapılır?

2 4
İyi bir vizyon nasıl olmalıdır

İyi bir vizyon nasıl olmalıdır konusunun temelinde kişisel vizyon gelişimi yatmaktadır. Kişisel vizyonda kişinin kendisi hakkında istedikleri ve hayal ettikleri önemlidir. Kişi, geleceği hakkında net ve aydınlık bir yol çizmek için adımlarını sağlam atmalıdır.

Hayattaki beklentilerini istekleri ile düzenleyebilecek kapasitede olmak, bunun için imkânlar yaratabilmek gerekir. En ufak bir fırsatı olumlu anlamda değerlendirmek kişiyi geliştirecektir. İyi bir vizyon nasıl olmalıdır düşüncesine kapılan kişi, kendisine faydasının dokunacağını düşündüğü kişileri örnek alır.

Azmin yanında fedakarlık gerektiren bu yolda yılmamak ve umutları yitirmemek de önemlidir. Her şeyin daha iyisini, hep en iyisini istemek gerekir. Herhangi bir konuda daha ne kadar iyi olunabilir çabası gerekmektedir. Hatta bu yolda ilerlerken her zaman kendinize soru sormanız gerekir. Aşağıdaki soru örnekleri sizlere yardımcı olacaktır.

7 1
İyi bir vizyon nasıl olmalıdır
 • Önündeki 5 – 10 senelik zaman diliminde hangi konumda, nerede ve kimlerle olmak isterdin?
 • Hangi meslek, hangi iş sana uygun?
 • Hangi arabanın sahibi olmak seni mutlu edecek?
 • Nasıl bir evlilik seni mutlu eder?
 • Hayallerinin önündeki engeller nelerdir?

Misyon ve Vizyon Nedir? | Farkları Nelerdir?

3 4
İyi bir vizyon nasıl olmalıdır

İyi bir vizyon nasıl olmalıdır sorusundan da öte misyon ve vizyonun farklarını kavramak gerekir. Vizyon ve misyon arasındaki farkları incelediğimizde şunları görmek mümkündür:

 • Vizyon; daha çok geleceğe dair olan hedefler ve planlamalardır. Geleceğe dair belirlenen hedefe ulaşmada kılavuzluk edecek adımlardır.
 • Misyon; hedef ve planlamalar doğrultudaki çalışmalardır. Durumu ve amacı açıklamaktadır.

Bu ikili bağlantı, kişileri teşvik ve motive etmektedir. İki tanım da birbiri ile ilişkilendirilir çünkü kısır bir döngü içerisinde bu sırayla adımlar atılmaktadır.

Misyon ve Vizyon Özellikleri Nelerdir?

4 4
İyi bir vizyon nasıl olmalıdır

Bu iki terimin tanımı oldukça kısa ve net olmalıdır. Akılda kalıcı ve birbiriyle ilişkilendirilebilen anlatımlar içermelidir. Özellikle şirketler bu konuya çok dikkat etmektedir. Şirketler, vizyonlarını oluştururken misyonlarını da sloganları haline getirmekten kaçınmazlar.

 • Misyon da vizyon da açık, anlaşılır, basit ve net anlatımlardan oluşmalıdır.
 • Ne fazla detaycı olmalı ne de çok kapsamlı olmalı. Hedeflenen konunun çevresinden çok aşmamak gerekir.
 • Sizin şirketinize has olmalıdır.
 • Gerçekçi ifadeler kullanmalısınız.
 • Firmanızı abartı göstermekten ve övgü bildiren cümlelerle bir tutmaktan kaçınmalısınız. Aksine özellikle sayısal değerlendirmeler ile kanıtlı cümleler kurmalısınız.
 • Pozitif cümleler seçerek başka kişilere de enerji vererek motive etmelisiniz.
 • Herkesin çaba göstererek ve bir vizyon oluşturarak misyon sahibi olabileceğini belirtmelisiniz.

Kişisel Vizyon Örneği Nasıl Oluşturulur?

5 4
İyi bir vizyon nasıl olmalıdır

İyi bir vizyon nasıl olmalıdır, bir öğrencinin misyonu ve vizyonu nasıl şekillenmelidir?

Hedeflenen konu hakkında bir öncü olma yolunda adımlar atmak sizi vizyon sahibi yapacaktır. Pek çok konuda öncülük kazanmak hem sizin isminizi duyurmanızda hem de hedeflerinizin daha iyi şekillenmesinde yardımcı olacaktır. O konu hakkında akıllara sizin gelecek olmanız aslında sizin kişisel vizyon kazanmış olduğunuzun kanıtıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap