1. Ana Sayfa
  2. Turizm
  3. Kültür ve Sanatın Başkenti İstanbul’da Gezilmesi Gereken Müzeler 21. Yüzyıl
Trendlerdeki Yazı

Kültür ve Sanatın Başkenti İstanbul’da Gezilmesi Gereken Müzeler 21. Yüzyıl

istanbul müzeleri

İstanbul’da gezilmesi gereken müzeler dendiğinde sonu uçsuz bucaksız bir liste ile karşılaşırsınız. Kültür ve sanatın başkenti niteliğinde olan İstanbul’da pek çok alanda müze ile karşılaşmanız mümkündür. Köklü tarihi geçmişi, nitelikli sanat emeği ve sonsuz hayal gücünün bir araya gelmesi ile gezilmesi zevk veren müzeler ortaya çıkmıştır. Peki bu uçsuz bucaksız listede en çok tavsiye edebileceğimiz müzeler hangileridir?

İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Müze

İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken müzeler sayı olarak oldukça fazladır. Pek çok yer gibi İstanbul’da da bazı müzeler ücretli bazıları ise ücretsizdir. Öncelikli olarak listemize ücretli olan müzeler ile başlayalım. Kültür şehri İstanbul’da yaşıyorsanız ya da ziyarete geldiyseniz, müzeleri gezip görmeden yaşamak ya da geri dönmek olmaz. Belli bir ücret ödeyerek gezip bilgi sahibi olabileceğiniz müzeler şu şekildedir:

1.      Yerebatan Sarnıcı

Diğer bilinen adı Bazilika Sarnıcı olan Yerebatan Sarnıcı, Bizans imparatoru I. Jastiniaus tarafından 527-565 yılları arasında yaptırılmıştır. Sarnıcın bir bölümünde de Yunan mitolojisinde çok sayıda rivayeti olan Medusa Başı bulunmaktadır. Pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken Yerebatan Sarnıcı her yıl çok sayıda ziyaretçiyi kabul etmektedir. Ziyaret etmek için hiç zaman kaybetmeyin.

2)      İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul’da gezilmesi gereken müzeler arasında kuşaklar arasındaki bağları kuvvetlendirecek İstanbul Oyuncak Müzesi bulunmaktadır. Her yaştan insanı çocukluğuna götürecek kadar eski ve yeni çok sayıda oyuncağa ev sahipliği yapan müze değerli şair ve yazar Sunay Akın tarafından hayata geçirilmiştir. Ziyaretçilerin kendilerini çocukluklarına götürecek bir hayal alemine sokan müzede hoşça vakit geçireceksiniz.

3)      Panorama 1453 Tarih Müzesi

2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen müze, dünyada ilk panoramik müze olma özelliğini taşımaktadır. İstanbul’un fethini panoramik bir şekilde sergilendiği müzede tarihe tanıklık etme şansı yakalayacaksınız. Özellikle tarih derslerini burada işlemek son derece etkili bir şekilde öğrenmeye yardımcı olacaktır. Pek çok okul tarafından da tercih edilen bir müze olması sebebiyle her yıl çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

4)      Rahmi Koç Müzesi

İstanbul’da gezilmesi gereken müzeler arasında sizleri insanı endüstri dünyasının içine alan Rahmi Koç Müzesi’ne davet ediyoruz. Geçmişten günümüze, dünyada ve ülkemizdeki endüstri ve mühendislik alanındaki gelişmeleri, kaynakları ve belgeleri toparlayarak halkı bilgilendirmek ve müze kültürünü benimsetmek amacıyla ziyaretçilere hizmet vermektedir. Klasik severler için de çok sayıda klasik araba görme şansı tanıyan şahane bir müzedir.

5)      Pelit Çikolata Müzesi

Çikolatayı kim sevmez? Peki ya çikolatadan yapılan bir ağaca ne dersiniz? Haydi gelin çikolata müzesine gidiyoruz. Kaliteli ve lezzetli çikolataları ile müşteri memnuniyetine son derece önem veren, çok uzun yıllardır ülkemizde çikolataları ile damaklarımızı çatlatan Pelit çikolatalarını bir de sanat eseri olarak görmeye ne dersiniz? Büyük küçük herkesin ilgisini çekecek bu müzede aile üyeleri ve arkadaşlarınızla lezzet biz zaman geçirmek sizin için muhteşem bir deneyim olacak.

6)      İstanbul Arkeoloji Müzesi

Çok eski zamanlara; nereden baksanız yaklaşık 600 yıllık tarihi geçmişi olan tarihi eserlere ev sahipliği yapan müze çok sayıda tarih ve sanat severin uğrak yeri olmaya devam etmektedir. Çok sayıda nadide eserin bulunduğu müze, dünyada sayılı müzeler arasında kabul edilmektedir. Çoğu eserin yok olmasına rağmen, müzedeki eser sayısı küçümsenemeyecek kadar çoktur. Tarihimiz hakkında önemli bilgiler edinebileceğiniz bu müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

7)      Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi

Ölmüş bir idolünüz ile fotoğraf çekinmek mi? Hemen yanına gidip yakından görebilmek mi? Bu gerçekten mümkün mü? Bu müzede; Dünya’ da ve ülkemizde başarıları ile adını duyurmuş; lider, şarkıcı, müzisyen, sanatçı, tiyatrocu, film yıldızı, futbolcu, bilim adamı ve birçok benzeri kişinin heykeli bulunmaktadır. Gerçeğini aratmayacak kadar inandırıcı olan balmumu heykellerini görebileceğiniz bir müze olma özelliği ile hoş vakit geçirmeniz garantidir.

İstanbul Ücretsiz Müzeler de sayı olarak oldukça fazladır. Bazı ücretsiz müzeler şu şekildedir:

8)      Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Üniversitesi içinde yer alan bir sanat müzesidir. Pek çok sanatçıya eserlerini yayınlama şansı tanınan bu müzede, hat ve resim sanatına dair doyasıya bir vakit geçirmeniz kaçınılmazdır. Uluslararası sergiler, eğitim programları, konserler, konferanslar ve pek çok el emeğinin sergilendiği bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

9)      İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul’da gezilmesi gereken müzeler içinde modern zamanı en yakından yansıtan olan özelliği taşımaktadır. Modern anlamda ortaya çıkarılan resim, heykel, fotoğraf vb. pek çok eseri görebileceğiniz bu müzede çağdaş sanata tanıklık ediyor olacaksınız. Sergiler, eğitimler, konferanslar açısından son derece zengin bir içeriğe sahip olan oldukça önemli bir müzedir.

10)  Pera Müzesi 

Son olarak; İstanbul görülmesi gereken yerler ve İstanbul müzeler hakkında bahsedeceğimiz son müze Pera Müzesi olacak. Suna ve İnanç Vakfı’nın kültür ve sanat alanında hizmet vermek amacıyla kurduğu bu müzede pek çok kültürel ve sanatsal etkinliği görme şansını elde edebilirsiniz. Etkinlikleri güncel olarak takip ederek müzenin hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

İstanbul’da gezilmesi gereken müzeler listesi en yalın hali ile bu şekilde olsa da İstanbul’da daha birçok gezilmesi ve görülmesi gereken müzeler mevcuttur. Müze kültürünün toplumumuza işlenmesi açısından müze gezilerine daha çok vakit ayırılması gerektiği fikrini savunuyor ve sizlere iyi eğlenceler diliyoruz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap