1. Ana Sayfa
  2. Turizm

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler
+ - 0

Türkiye’nin en güzel ve can alıcı şehirlerinden olan İstanbul’un kalabalık nüfusu ile İstanbul gezilecek yerler listesi kabartılmaktadır. Bu yüzden İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler listemizden yararlanarak eşsiz şehrin, çağ başlatıp çağ sonlandırmış olan mekânlarını gezebilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler 2021

istockphoto 116509702 612x612 1

İstanbul deyince insanın aklına köprüler, camiler, kapalı çarşılar ve deniz gelir. Genelde herkes İstanbul’da gezilmesi gereken yerler hakkında ufak da olsa bilgi sahibidir. Ama listelediğimiz yerleri okuduğunuzda, şaşıracağınız yerlerin olduğunu da düşünüyoruz. İstanbul Anadolu Yakası turistik yerler dendiğinde enfes manzaralı yerlerin olduğunu da unutmayalım.

Anadolu’da manzaralı yerler ve Anadolu Yakası gezilmesi gereken yerler olarak size 10 maddelik bir liste hazırladık. Elbette ki listemizde paylaştığımız birçok yeri biliyor da olabilirsiniz. Bilindiği gibi İstanbul çokça da turist çekmektedir. Bu kadar muazzam bir tarihe sahip olan bir şehrin turist çekmesi şaşırtıcı da değildir. Öyleyse sabırsızlananlar için hemen listemize geçelim.

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler | Görülmesi Gereken 10 Yer

istockphoto 486368690 612x612 1

İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler listemizin sırası şu şekildedir:

1) Kız Kulesi

1 21

Anadolu Yakası, Üsküdar’da bulunan eşsiz Kız Kulesi, ziyaretçilerin bir numaralı ziyaret yerlerinden birisidir. Kız Kulesi’nin bulunduğu manzarada tam karşı tarafta Avrupa Yakası gözüktüğü için seyirlik tadında vakit geçirebilirsiniz.

Giriş saatleri, 09.00 ile 19.00 arasındadır. Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 bulunmaktadır.

2) Nakkaştepe Millet Bahçesi

2 22

Üsküdar’da gezilmesi gereken yerler olarak bilinen Nakkaştepe Millet bahçesi içerisinde çeşitli alanlar bulunmaktadır. Bunlar; piknik alanları, kafeleri, yürüyüş yolları ve bisiklet yolları ile tam bir hafta sonu aktivitesi vad etmektedir. Millet bahçesini güzelleştiren en önemli hususta size verdiği eşsiz manzarasıdır. Boğaz’ı gören manzarası aynı zamanda, üç köprüyü de görme imkânı sağlar.

Üsküdar/İstanbul, Kuzguncuk, Pk: 34674 adresinde yer almaktadır. 08.00 ile 22.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

3) Çamlıca Tepesi

3 19

İstanbul Anadolu Yakası gezilmesi gereken yerler listemizde Çamlıca Tepesi de bulunmaktadır. Çamlıca Tepesi’nde geçireceğiniz vakitte eşsiz manzaranın büyüsü ile keyifli vakit geçireceksiniz.

Üsküdar/İstanbul, Kısıklı 34692 adresinde bulunan Çamlıca Tepesi’ne gitmenizi tavsiye ederiz. 09.00 ile 00.00 saatleri arasında açıktır.

4) Trabzon Parkı

4 19

Anadolu Yakasında gezilmesi gereken korular arasında yerini almaktadır. Trabzon Parkı müthiş yeşillik manzarası ile size müthiş bir piknik şansı vadeder. Ayrıca Trabzon Parkı, İstanbul’da trafikten şehirden bunalanların ilk adreslerinden birisidir.

Ümraniye/İstanbul, Ihlamurkuyu, Nevzat Demir Caddesi, 34771 adresinde bulunmaktadır. 09.00 ile 22.00 saatler arasında ziyaretçiye açıktır.

5) Polonezköy Tabiat Parkı

5 17

Beykoz gezilesi yerler adı altında Polonezköy güzel bir tercihtir. Üstelik 3 bin hektarlık alanı ile koşu, trekking ve bisiklet gibi sporların rahatça yapılabileceği bir parktır. Bu geniş park alanının içinde birçok bitki ve ağaç türüne denk gelebilirsiniz. Hatta İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler listesinde önemli bir yer taşımaktadır.

Beykoz/İstanbul, Polonez 34986 adresinde bulunan Polonezköy Tabiat Parkı, 08.00 ile 22.00 saatleri arası açıktır. Araçlı girişler için 15 TL bir ücret, yaya girişleri için ise 5 TL ücret ödemesi gerekmektedir.

6) Çinili Cami

istockphoto 183362848 612x612 1
“Blue mosque (Sultanahmet mosque) interior.Istanbul, Turkey.”

1640 yıllarında yapılan adını dünyaca ünlü olan çinilerden alan Çinili Cami, aynı zamanda yapılan diğer büyük camilere göre daha küçük bir yapıda inşa edilmiştir. Anadolu Yakası tarihi yerler arasında yer alan camide ek olarak şadırvan ve medrese de bulunmaktadır.

Üsküdar/İstanbul, Validei Atik Allame Caddesi, Çinili Mescid Sokak NO: 4  34664 adresinde yer almaktadır.

7) Anadolu Kavağı

7 12

Sahil kenarı mahallesi olarak bilinen bir yerdedir. Tam da bu yüzden turistlerin ilgisini çokça çektiği yerler arasındadır. Anadolu Kavağı balıkçı kasabası olarak da bilinmektedir.

Beykoz/İstanbul 34825

8) Yoros Kalesi

8 7

İstanbul Anadolu Yakası gezilmesi gereken yerler durağımızda Yoros Kalesi de yer alıyor. Marmara Denizinin görüntüsü ile şehri yüksekten keyifli bir şekilde seyretmenizi sağlar. Bu nedenle Yoros Kalesinde bulunan yerlerde çay içebilirsiniz veya yemek yiyebilirsiniz.

Beykoz/İstanbul, Fener Yolu No:5 adresindedir.

9) Beylerbeyi Sarayı

9 7

Sarayın yapımı, 1860 yılında başlayıp 1865 yılında tamamlanmıştır. Ayrıca iki adet hamam bulunan saray, Sultan Abdulaziz konuk evi şeklinde kullanıma açılmıştır.

Üsküdar/İstanbul, Beylerbeyi Abdullahağa Caddesi 34676 adresinde yer alır. Giriş ücretlidir.

10)  Selimiye Kışlası

10 7

Selimiye Kışlası ünlü mimar Krikor Balyan tarafından tasarlanmıştır. Yeniçeri isyanı oluştuktan sonra yıkılan kâgir sonucu yerine yapılmıştır. İstanbul Anadolu Yakası gezilmesi gereken yerler listemizin sonuncu maddesini de işlemiş bulunmaktayız.

Üsküdar/İstanbul, Selimiye Mahallesi Kışla Caddesi adresinde yer alır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap