İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Maneviyat
Trendlerdeki Yazı

İslam’ın Şartları Sırasıyla Nelerdir? | 21. Yüzyıl

İslam’ın Şartları Sırasıyla Nelerdir? | 21. Yüzyıl
İslam’ın şartları sırasıyla
+ - 0

İslamiyet dünyasında da diğer dinlerde olduğu gibi bazı temel şartlar var. İslam’ın şartları sırasıyla her birey tarafından yerine getirilmesi gerekir. Elbette ki bazı ibadetler hayatta 1 defa da yapılsa yeterlidir ancak daha fazla yapılması da daha sevap. Peki, İslam’ın şartları kaç tanedir?

İslam Nedir? İslam’ın Şartları Nedir?

İslam’ın Şartları Sırasıyla

İslam, Türk Dil Kurumu’nun açıklamasında boyun eğmek, teslim olmak anlamlarına gelir. İslam dünya genelinde fazlaca inananı olan büyük dinlerden biri. Hz. Muhammed(sav.) elçiliğinde, tek Yaradan’a inanılan dinlerden. 7. Yüzyılda ortaya çıkmış ve zamanla dünya geneline yayılmış bir din konumunda. Peki, İslam’ın şartları kuranda geçiyor mu?

İslam’ın Şartları Kuranda Geçiyor Mu?

3 6

İslam’ın şartları Hz. Muhammed (sav) döneminde 5 adet değildi. Ancak kesin hükümler vardı. Zamanla ayetlerin tamamlanması ile İslam’ın şartları sırasıyla oluşturuldu. Bu nedenle Kuran’da direk İslam’ın 5 şartı adı altında bu kurallar geçmez. Ancak şartların tamamı ayetler içerisinde yer alır.

İslam’ın 5 Şartı

İslam’ın şartları ahlak ve Müslümanlık genel kurallarından meydana gelmiş bir bütün. Hepsi aslen Allah’a ibadet amacıyla yapılan ibadetler. Bazıları beden ile bazıları ise maddiyat ile gerçekleşen ibadet olarak geçer. İslam’ın şartları sırasıyla;

 • Kelime-i Şehadet getirmek
 • Namaz kılmak
 • Oruç tutmak
 • Zekât vermek
 • Hacca gitmektir.

İslam’ın Şartları ve Anlamları

c 1

İslam’ın şartları ve anlamları yeni Müslüman olmuş veya yeni öğrenen bireyler tarafından çokça araştırılıyor. İslam’ın şartlarının anlaşılması çok kadar basit. Sadece nasıl ne zaman ve ne sıklıkla yapıldığını öğrenmek yeterli.

1.      Kelime-i Şehadet

Kelime-i şehadet getirmek İslam’ın en temel şartı. Kelime-i şehadet daha çok verilen bir söz niteliğinde. Bu nedenle sonradan Müslüman olmuş her bireyin inanarak sesli şekilde söylemesi gerekir.

2.      Namaz Kılmak

cg

Namaz kılmak günde 5 defa beden ile yapılan bir ibadet. Namaz kılmak kısa süren bir ibadet olmakla beraber çoğu kişinin kendini Allah’a en yakın hissettiği yer. Namaz sonrasında kişi dua ederek Allah’a dileklerinden bahsedebilir.

3.      Oruç tutmak

vb

Oruç tutmak 11 Ayın Sultanı diye bilinen Ramazan Ayı içerisinde gerçekleşir. Kişi fakirlerin ve açların halinden anlamak için sahurdan iftara kadar su ve gıda tüketmez. Beden ile yapılan bir ibadet olarak geçer. Ancak iftarda da fakir gibi beslenmek gerekir. Tüm gün aç durup, iftarda krallar gibi beslenerek açın halinden anlamak mümkün değil.

4.      Zekât Vermek

İslam’ın şartları sırasıyla gidildiğinde bir sonraki ibadet zekât vermek. Zekât durumu iyi sayılabilecek Müslümanların yılda 1 defa malının belli bir kısmını kendisinden fakirlere vermesi anlamına gelir. Aile yakınlarına verilmez. Aile içerisinde para bir yere gitmeyeceğinden kabul olmaz. Sadece maddiyat ile yapılan bir ibadet durumda.

5.      Hacca Gitmek

Hacca gitmek hem maddiyat hem de beden ile yapılan bir ibadet. Kişi Kâbe ye giderek hac görevlerini yerine getirir. Maddi durumu olmayan veya sağlığı gitmeye el vermeyen kişiler için af olabilir ancak diğer bireylerin ömründe 1 defa yapması gereken bir ibadet.

İmanın Şartları ve İslam’ın şartları Arasındaki Fark

fgh

İslam’ın şartları sırasıyla Allah’a yapılan ibadetlerden oluşur. İman’ın şartları ise daha çok iç inanca dayalı. Aralarındaki fark kısaca bu. İman’ın şartları yerine getirmek zaten her Müslüman’ın inandığı ve yerine getirdiği temel inanışlardır.

İslam’ın şartları ise maddiyat ve beden ile yapılan somut ibadetler olarak geçer. İslam’ın şartları İmanın şartları kıyaslaması yapabilmek adına İman’ın şartlarının da bilinmesi gerekir. İman’ın şartları sırasıyla;

 • Allah’ın varlığına inanmak
 • Meleklere inanmak
 • Peygamberlere inanmak
 • Kitaplara inanmak
 • Ahiret gününe inanmak
 • Kaza ve kadere inanmaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap