1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

İş Görüşmesine Gitmeden Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Görüşmesine Gitmeden Dikkat Edilmesi Gerekenler
İş görüşmesine gitmeden dikkat etmeniz gerekenler
+ - 0

İş görüşmesine gitmeden dikkat edilmesi gerekenler konusunun başında sınırlı bir sürede iyi bir izlenim bırakmanın önemini kavramak geliyor. Görüştüğünüz kişi veya kişiler üzerinde bıraktığınız ilk izlenim aslında işe alınıp alınmayacağınızı belirleyen ilk ve en önemli faktördür. Tercihin sizden yana olması için sağlam sebepler sunmanız gerekiyor.

İş görüşmesine gitmeden dikkat etmeniz gerekenler
İş Görüşmesine Gitmeden Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut diline hakim olmamak, iş konseptine uygun giyinmemek, düzgün bir diksiyonla konuşamamak gibi nedenlerden dolayı çok iyi yapabileceğiniz bir iş fırsatını kaçırmış olabilirsiniz. Ancak bu yazıyı okuduktan önünüze çıkan iş fırsatlarını değerlendirme şansınız artacaktır.

Bir İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bir iş görüşmesine katılmak pek çok kişi için korku ve heyecana neden olabiliyor. Ancak iş görüşmesine gitmeden dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi edindiğinizde korkulacak bir şey olmadığını siz de fark edeceksiniz. Korkularınızı yenmek ve iyi bir iş sahibi olmak sizin elinizde.

İş Görüşmesi Öncesi Yapılması Gerekenler

2 6
İş görüşmesine gitmeden dikkat etmeniz gerekenler

İş görüşmesine gitmeden önce hazırlık yapmaya başlamalısınız. Bu, işi ne kadar ciddiye aldığınızı ve işi gerçekten yapmak isteyip istemediğinizden emin olmanızı sağlayacaktır. İşin insan hayatının büyük bir bölümünde etkili olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak iş görüşmesine gitmeden dikkat edilmesi gerekenler daha da önem kazanacaktır.

İş Hakkında Bilgi Edinmek

3 6
iş görüşmesine gitmeden dikkat edilmesi gerekenler

Bu adım iş görüşmesinin ilk ve en önemli adımıdır. İş hakkında bilgi edinirken şirketin başvurduğunuz iş için hangi nitelikleri aradığını öğrenmiş olursunuz. Bu şekilde işverenin talep ettiği bilgi, beceri ve mesleki yeterlilik konusunda hangi aşamada olduğunuza karar verebilirsiniz.

Firma Hakkında Bilgi Edinmek

İş görüşmesine gitmeden nerede firma hakkında araştırma yapmanız size katkı sağlayacaktır. Zira iş görüşmelerinde insan kaynakları yetkililerinin en sık sorduğu sorular firmamızı tanıyor musunuz? bizim hakkımızda araştırma yaptınız mı gibi sorulardır. Mülakata hazırlanmanın en önemli parçası görüşülecek kurumun araştırılmasıdır.

4 6
iş görüşmesine gitmeden dikkat edilmesi gerekenler

İş görüşmesine gitmeden dikkat edilmesi gerekenler adına yapacağınız bu hazırlık sizi mülakata hazırlarken şirketle ilgili merak ettiklerinizi de sorma imkanı sağlayacaktır. Bununla birlikte iş görüşmesine gideceğiniz şirketin size uygun olup olmadığını da anlamış olursunuz.

İşi Kendinizle Özdeşleştirmek

5 7
iş görüşmesine gitmeden dikkat edilmesi gerekenler

Görüşmeye gitmeden önce işi kendinizle özdeşleştirmeniz iş hakkında potansiyelinizi fark etmenizi sağlar. Bunun için deneyimleriniz, sertifikalarınız, mesleki yetkinlikleriniz, becerileriniz ve niteliklerinizi içeren bir liste hazırlayabilirsiniz. iş görüşmesine gitmeden dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunan bu aşamada hazırladıklarınız işvereni işte başarılı olacağınıza ikna etmenize yardımcı olur.

Mülakat İçin Pratik Yapmak

İş görüşmesine gitmeden önce mutlaka mülakat pratiği yapın. Mülakat sırasında tüm sorulara cevap verecek süreniz olmayabilir veya stresten dolayı kendinizi yeterince ifade edemeyebilirsiniz. Bunun olmaması için sorular hazırlayın ve bu sorulara cevap verin.

6 6
iş görüşmesine gitmeden dikkat edilmesi gerekenler

Bunun için online mülakatları katılarak ve videolar izleyerek sorular hakkında bilgi edinebilirsiniz. Referans listesi, özgeçmiş, daha önce hazırladığınız notlar ve sorular ya da not alabileceğiniz bir defter gibi yanınızda götüreceklerinize karar vermek de iş görüşmesine gitmeden dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Görüşme İçin Kıyafet Belirlemek

9 3
İş görüşmesine gitmeden önce dikkat etmeniz gerekenler

Kıyafet hazırlama işini asla son dakikaya bırakmayın. Klasik veya resmi kıyafetler tercih etmeniz yararlı olacaktır. Kıyafetlerinizi önceden hazır bulundurmak iş görüşmesinden önce stres yapmanızı engelleyecektir.

Görüntülü İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pandemi dönemi ile birlikte çoğu kişi evde pijamalarla çalışmaya alıştı. Ancak görüntülü iş görüşmesinde yapılması gerekenler yüz yüze iş görüşmesinden farklı değildir. Öncelikle yukarda bahsettiğimiz her şeyi bu iş görüşmelerinde de yapmanızı tavsiye ederiz.

8 4
İş görüşmesine gitmeden dikkat etmeniz gerekenler

İş görüşmesine gitmeden yapılması gerekenler görüntülü iş görüşmelerinde de aynıdır. Görüntülü iş görüşmesinde sadece yüzünüzün görüneceğini düşünerek giyiminizi arka plana atabilirsiniz. Fakat unutmayın ki işe uygun bir kıyafetle görüşmeye katılmanız kendinizi iş ortamında hissetmenize yardımcı olacaktır.

İnternet Bağlantısı Kontrolü

İş görüşmesini online olarak bir uygulama üzerinden yapacaksanız internet bağlantınızı mutlaka kontrol edin. Herhangi bir aksilik oluşması ihtimaline karşın telefonunuza internet paketi tanımlayın. Wifi kesintisi olması halinde mağdur olmamanız için bu oldukça önemli bir detaydır.

İş görüşmesine gitmeden yapılması gerekenler ve online görüşmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Ses ve bildirim ayarlarınızı düzenleyin. Ortamda başka telefonlar varsa kapatın. Sessiz bir ortam görüşme açısından size avantaj sağlayacaktır. Teknik bir aksaklıkla karşılaştığınızda paniğe kapılmayın sorunu hemen çözmeye çalışın.

10 2
İş görüşmesine gitmeden dikkat etmeniz gerekenler

Arka Plan Hazırlayın ve Dik Oturun

Ev ortamı doğal bir görüntü oluştursa da iyi bir izlenim bırakmak için arka planın önemli olduğunu unutmamak gerekir. Karmaşık bir ev ortamındansa sade bir arka plan hazırlamayı ihmal etmeyin. Sizin veya sizinle görüşme yapacak kişilerin dikkatinin dağılmaması açısından bu husus oldukça önemlidir.

Arka plan renginin kıyafetinizle aynı renk olmamasına özen gösterin. Kendiniz için rahatsız edilmeyeceğiniz verimli bir çalışma köşesi oluşturun. Ciddiyetsiz bir ortam oluşmasını önleyin. Görüşme saatinde gün ışığının görüntüyü nasıl etkileyeceğini de mutlaka göz önünde bulundurun.

11 3
İş görüşmesine gitmeden dikkat etmeniz gerekenler

İş görüşmesine gitmeden yapılması gerekenler ve çevrimiçi iş görüşmesi nasıl olmalı? Görüşme sırasında dik oturun ve konuşmacılarla göz teması kurun. Yüz yüze görüşme esnasında beden dilinizi kullanmanız daha kolaydır. Ancak online görüşmelerde çoğunlukla ses tonunuz, jest ve mimikleriniz etkili olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap