1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
Trendlerdeki Yazı

Tüm Zamanların En İyi İran Filmi Listesi

Tüm Zamanların En İyi İran Filmi Listesi
İran filmi
+ - 0

İran bakışı sayesinde sinemanın ışığı doğudan da yükselmeye devam ediyor! Ana akım Hollywood yapımlarına iyi bir alternatiftir. İran filmi 90’lı yılların başından bu zamana kadar uluslarası film festivalleri ve tüm dünya halkı tarafından tanınmaya başlandı.

Özellikle dram türü film denildiğinde akla ilk gelen İran filmi oluyor. İran sineması dünyanın dört bir yanında rahatlıkla gösterime giriyor ve gişe dolduruyor. Bunun en büyük unsuru ise dram türünde otorite olabilecek kadar kuvvetli olmalıdır.

İran yapımı filmler sizin de dikkatinizi çekiyorsa, bugüne kadar en çok sevilen İran filmleri listesini sizler için hazırladık!

1-A Separation (Bir Ayrılık)

1 2
Duygusal İran filmleri

Bir Ayrılık, İran filmi olmanın yanı sıra En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar adaylığı ve En İyi Yabancı Film dalında da Oscar almaya hak kazanmıştır. Filmin en iyi yanı ise dakikalarsa bakışan çiftler ve yürüyüşünü ardından izlediğimiz karakterlerin olduğu sahnelerin olmamasıdır.

İran filmi deyince akla gelen yönetmenlerden biri olan Asghar Farhadi’nin çektiği bir filmdir. Filmde evli bir çiftin düştüğü ikilem konu edilmiştir. Çift ya çocuklarını iyileştirmek için başka bir ülkeye gidecek ya da Alzheimer olan aile büyüğüne bakacaktır.

2-Darbereye Elly (Elly Hakkında)

2 7
Duygusal İran filmleri

İran filmi listemize Asgar Farhadi’nin başka bir filmi ile devam ediyoruz. Duygusal İran filmleri arasında yer alan Elly Hakkında filmi size pek çok şeyi sorgulatacak! Ahmad boşanmış bir adamdır ve İranlı bir kadın ile tekrar evlenmek ister. Üzerindeki mutsuzluğu atmak adına üniversiteden eski arkadaşları ile göl kıyısında üç günlük bir tatil planlarlar.

Arkadaşlarından biri, Ahmad ile tanıştırmak için Elly isminde anaokulu öğretmeni olan bir kadını davet eder. Fakat tatilin ikinci günü Elly kaybolur, üniversiteden beri tanışan dostları talihsiz olaylar dizisi beklemektedir.

3-Baran

3 5
ödüllü İran filmleri

İran filmi denilince hafızalarda canlanan bir başka yönetmenle devam ediyoruz. Baran filmini yazıp yöneten Majid Majidi farklı bir bakış açısıyla nefretin bireysel ve toplumsal etkilerini konu almıştır. Film gösterime girdiği yıl pek çok festivalden onlarca ödül toplayarak geri dönmüştür.

17 yaşındaki Azeri Latif, bir inşaatta amelelik yapar. İnşaatta kaçak olarak çalışan Afgan asıllı bir kişi iş kazası geçirir ve yaralanır. Bu olay nedeniyle Latif’in yaşamı bambaşka bir yön alır. Yaralanan işççinin boşluğunu doldurmak adına oğlu Rahmat işe girer.

Rahmat paraya gerçekten ihtiyacı olan bir gençtir ve her ne kadar gönülsüz olsa da Latif’in işini elinden almış bulunur. Latif ise Rahman’a büyük bir kin beslemeye başlar ve bu kin büyük bir sırrın çözülmesine ve büyük bir aşkın yaşanmasına neden olur.

4-İran Filmi: Taste of Cherry (Kirazın Tadı)

4 4
ödüllü İran filmleri

Abbas Kiarıstami filmografisinin en önemli filmlerinden olan Kirazın Tadı ile listeye devam ediyoruz. Pek çok festivalden ödül almaya hak kazanarak ödüllü İran filmleri kategorisine yıldızlı harflerle adını yazdırmıştır. 1997 yapımı olan bu film intihar etmeyi kafasına koymuş bir adamı anlatır.

Tahran’ın tepelerine doğru arabasıyla yola çıkar ve yolda onun intiharına yardım edecek, en azından onu gömecek birini arar. Önce Kürt asker ile karşılaşır sonrasında Afgan bir öğretmen ve en sonunda da yaşlı bir Türk ile görüşür. Hepsinin bu teklifi reddetmek için kendilerince bir nedenleri vardır. Bu nedenler adamın hayatı sorgulamasına ve kendiyle yüzleşmesine zemin hazırlar.

5-Turtles Can Fly (Kaplumbağalar da Uçar)

5 5
Kaplumbağalar da Uçar

Kiorastami’nin asistanı olarak bilinen ve Sarhoş Atlar Zamanı yapımıyla kendini tüm dünyaya tanıtan Bahman Ghobadi’nin filmi ile devam ediyoruz! San Sebastian Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile dönen bu film, Berlin Film Festivali’nde Barış Ödülü almaya da hak kazanmıştır. Kaplumbağalar da Uçar filminin en önemli özelliği Saddam sonrasında ülkede çekilen ilk filmdir.

İran filmi olan bu yapımda Türkiye-İran sınırında bulunan Kürt mülteci kampı ele alınmıştır. Çocukluğunu asla yaşayamamış lakin büyüme konusunda da eksiklik yaşamış gençlerin hikayesi anlatılmaktadır. Bu gençlerin her gibi dünyadaki diğer yaşıtlarından farklı koşullarda yaşaması izleyen herkesin içini burkacak!

6-3 Faces (3 Hayat)

6 3
İran yapımı filmler

İran filmi izleyen pek çok kişinin aşina olduğu Jafar Panahi’nin Cannes’da dünya gösterimi yapan son filmi ile devam ediyoruz. Film, sosyal medyanın İran çerçevesindeki popülerliğinden yola çıkmaktadır.

3 Hayat filmi gerek konusu, gere kadrosu bakımından oldukça ilginç ve ilgi çekici bir filmdir. Panahi bu gilmi ailesinin memleketi olan ve Azerice konuşan bir köyde çekmiştir. Panahi, film çekmesinin yasaklanması nedeniyle intihara girişen bir genç kızın mesajını İnstagram mecrasından alan ünlü bir yönetmen olarak oynuyor.

İran yapımı filmler cesaretiyle de bilinir. Filmin bir diğer ilgi çekici yanı ise, sahnelerde yer alan şiirlerdir. Bu şiirleri, devrim öncesinde sinema sektöründe yıldız olan ve günümüzde film çekmesi yasaklanmış Shahrzada yazmıştır. 

7-İran Filmi: Taxi (Taksi)

7 4
İran yapımı filmler

Jafar Panahi’nin başka bir filmi ile listeye devam ediyoruz. Rejim karşıyı olan bu yönetmen, konulan yasaklara rağmen bu filmi çekmiştir. Tahran’da taksinin için yerleştirilen bir kamera taksici ile müşterilerin diyaloglarını kaydetmektedir.

Panahi bu filminde de şoför rolünü oynamaktadır. Taksiye binen her yolcu ile röportaj havasında bir konuşma gerçekleşir. Halkın gündemiyle ilgili soruların cevapları yer yer komedi yer yer dram öğelerini içermektedir. Bu filmin çekilme amacı ise İran halkının samimi şekilde yansıtmaktır.

8-Şşş, Kızlar Bağırmaz!

8 3
İran filmleri

Adından başarılarıyla sıkça söz ettiren kadın yönetmen Pouran Derakhshandeh, bu gilmin yapımcısı, yönetmeni ve senaristidir. 2013 senesinde gösterime giren bu film pek çok dalda toplam 12 ödül kazanmıştır. Filmin konusu o kadar derin, acıklı ve dramatik ki bu nedenle farklı çekim tekniklerine yer verilmesine ya da drama yaratan müzikler eklenmesine gerek kalmamış.

Filmde Şirin isimli bir kızın yaşadıkları anlatılmaktadır. Şirin evliliğine birkaç saat kala bir adam öldürür. Bu suçu işlenmesinin nedeni, Şirin’in acı dolu çocukluk günlerinde gizlidir. Filmin ilerleyen dakikalarında bu sırrın ipleri çözülmeye başlar. Çözüldükçe akıllara tek bir soru geliyor: “Asıl suçlu kim?”

9-Soraya’yı Taşlamak

9 4
iran film

Freidoune Sahebjam’ın aynı isimli romanından İran filmi sinemasına uyarlanmış bir yapımdır. Film de Freidoune isimli bir gazeteci ele alınmaktadır. Arabasının bozulması nedeniyle mahsur kaldığı bir köyde Zahra ile tanışır.

Zahra bir türlü Freidoune’un peşinden ayrılmaz. Çünkü onun basın mensubu olduğunu fark etmiştir. Bu nedenle onunla konuşmak ister. Soraya isimli yeğeni bir gün önce, köydeki insanlar tarafından acı şekilde öldürülmüştür. Zahra köyün diğer sırları arasına bu katliamında kazınmasını istemez. Tek umudu ise Freidoune’dur.

10-The Color of Paradise (Cennetin Rengi)

10 3
En çok izlenen İran filmleri

İran filmi yapımları arasında göz bebeği olan bir film ile listemizi sonlandırıyoruz. Bu filmi pek çok sinemasever bilse de, gözünden kaçıranlar varsa diye eklemek istedik! En çok izlenen İran filmleri arasında yer alan bu filmi izlerken farklı hislere kapılacaksınız.

Film görme engelli küçük bir çocuğun hikâyesini ele alıyor. Mohammed Tahran’daki okulu yaz tatiline gireceği için heyecanlanan ve sabırsızlanan bir çocuktur. Fakat babası yüzünden büyük bir hayal kırıklığı yaşar, kalbi paramparça olur.

Babası görme engelli olduğu için ondan utanmaktadır. Bu yüzden de okul yönetimiyle konuşarak Mohammed’in yaz tatili sürecinde de okulda kalmasını rica eder.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap