İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film

IMDB Sırasına Göre Muhteşem 10 Psikolojik Film

IMDB Sırasına Göre Muhteşem 10 Psikolojik Film
+ - 0

Psikolojik film izlenmesi bol kepçe yürek isteyen işlerdir. Çünkü hem insan ruhunu en ince tellerine kadar gerer hem de zihnine jimnastik yaptırır. Bu nedenle psikolojik filmlerin içinden çoğu zaman yorgun savaşçı edasıyla çıkılır. Sektör ilerledikçe başarı yelpazesini genişleten bu tarz filmler korku, gerilim, dram gibi unsurları harmanlayarak izleyiciye sunar.

Korku filmleri Psikolojik diye tıklatıldığında insan içindeki mazoşisti devreye sokmuş olur. Çünkü bu filmler seyir esnasında insanı hop oturtur hop kaldırtır. Hal böyle olmasına rağmen bu platforma mensup filmler çoğu kişi için tutku haline gelmiştir. Dolayısıyla bir kez tadına bakan kolay kolay vazgeçemez. Çünkü insan ruhu ve beyni sınırları zorlamaktan haz duyar.

En İyi Psikolojik Filmler

psikolojik korku filmleri

Bu hazzın doruklarına tırmanmak isteyenler için skala bir hayli geniş olduğundan dolayı gerçek hayattan alınmış psikolojik filmler listesi yapmak faydalı olmaktadır. Bu listeyi incelikle oluştururken, okuyucular arkasına yaslanmalı, kemerlerini takmalı ve uçuş moduna geçmelidir. Çünkü liste içerikleri zihinleri yakacak cinsten usul usul donatılmaktadır.

Sunulan liste sonrası cesaretini toplayıp filmleri izlemek için yola düşenlerin olması muhtemeldir. Bu nedenle cesur yürekler, yolun sonuna gelmeyi becerebilirlerse, ne filmdi ama pankartını zihinlerine asacaklardır. Daha fazla gizem oluşturup, psikolojik filmlerden rol çalmadan ufaktan listeye giriş yapmak faydalı olmaktadır. Beyaz perdeye filmleri yansıtmanın tam vaktidir. Kalem ile çizilen sahne, en iyi psikolojik filmler listesi için hazırdır. Listemizi IMDB sıralamasına göre hazırladık;

1. Trendeki Kız IMDb 6,5

trende ki kiz

Filmin odak noktası aldatılan, işsiz ve alkolik bir kadındır. Bu kadın zamanını tren yolculukları yaparak ve mükemmel çiftleri izleyerek geçirmektedir. İçine düştüğü bunalımdan dolayı zihninde gitgeller yaşayan Rachell, hergün aynı tren ile seyahat etmektedir.

Tren yolculuğu yaptığı günlerden birgün, izlediği çiftlerden kadın olanın cinayete kurban gitmesi ile sarsılır. Böylece Rachell gizemli cinayetin peşine düşer. Bunca cevapsız soru içerisinde elle tutulur bir cevap arayan Rachell’ın, aradığına ulaşıp ulaşamadığı filmin içinde gizlidir.

2. Psikoloji gerilim filmleri Şeytan Üçgeni IMDb 6,9

seytan ucgeni

Psikoloji gerilim filmleri arasında hatrı sayılı bir yeri olan bu filmin esas kızı Jess’tir. Bu esas kız birgün arabasıyla giderken bir martıya çarpar ve devasa bir trafik kazası geçirir. İlk bakışta mühim görünmeyen bu kaza, Jess’in hayatını ters düz etmeye gebedir. Vuku bulan olay sonrası arkadaşları ile yat gezisine çıkan Jess, ruhunun derinliklerinde sebebini bilmediği bir yolunda gitmezliğin pençesindedir. Ardından bindikleri yat fırtına ile burun buruna gelir ve alabora olur.

Daha sonra içindeki huzursuzluk artan Jess ve arkadaşları yakınlardan geçen bir gemiye biner. Fakat bindikleri bu geminin içi boştur. Aynı zamanda, Jess terk ettikleri bu gemide hiç varolmadığına inanmaktadır. Bu karmaşa içinde boğuşurken tek tek tüm arkadaşları öldürülmeye başlar. Katil ise akıllara zarar biridir. Kendisini tekrar eden bir paradoks içerisinde süregelen bu film oldukça başarılı bir yapıttır.

3.Psikolojik Filmler Cinayet Gecesi IMDb 7.2

cinayet gecesi

Konunun kilit noktası, Los Angeles diyarında yaşayan, bir hayli zeki, zengin ve titiz mühendis Ted Crawford’tur. Karısının ihaneti ile sarsılan Ted, karısını öldürür. Ardından polisi arayıp, işlediği suçu ivedilikle itiraf eder. Olay yerine intikal eden polis ise hayatının şokunu yaşar. Çünkü yerde ölü vaziyette yatan kadın, polisin sevgilisidir. Olaylar silsilesi bu şekilde cereyan ederken, Ted’e avukat atanır. Avukat Willy’nin kelli felli bir kariyeri vardır.

Hadiseyi çözmek için kolları sıvayan avukat, ilk başta basit görünen bu davada sürprizlerle karşılaşır. Mesela cinayet silahı Ted’e ait değildir. Vakit ilerledikçe dava bir labirente dönüşür ve birçok sırrı beraberinde sürükler. Psikolojik filmler netflix arasındaki Cinayet Gecesi’nin flaşları üzerine çeken isimi ise başarılı oyunculuğu ile Anthony Hopkins’dir.

4. Mr. Brooks IMDb 7,3

Mr.brooks

Earl Brooks, saygın bir işadamı oluşunu Portland’da aldığı ödül ile tesciller. Fakat bu şatafatlı kimliğinin altında muazzam bir sır gizlidir. Earl, içinde bir seri katil kimliği barındırmaktadır. Bu bağımlılığını yaklaşık 2 sene kontrol altına almış olsa bile daha fazla bu duruma karşı koyamaz. Ruhunun derinliklerinde sakladığı diğer kimliği Marshall gün yüzüne çıkar. Bir çifti öldüren Marshall, başka bir katil tarafından yakalanır ve fotoğraflanır.

Hadiseler böyle koşup giderken, cinayetle alakadar olan polis, bir de kendi sorunları ile boğuşmaktadır. Boşanma aşamasında olan bu polis memuru, bir de yıllar öncesinin intikamını almak için hapisten firar eden vahşet yüklü bir firarinin peşindedir. Birbirinden bağımsız gibi görünen birçok olayı birbirine bağlayan illiyet bağı bu filmin kucağında saklıdır.

5. Parçalanmış IMDb 7,3

parcalanmis

Psikolojik film koltuklarından birine kurulmaya hak kazanan yapıt, çoklu kişilik bozukluğu olan Kevin’i anlatmaktadır. Bu genç adamın 23 ayrı alter egosu mevcuttur. Bunlar arasında en dominant olanı ise suça meyilli olan karakterdir. Birgün market çıkışı sonrası 3 genç kızı kaçıran Kevin, onları bodruma kapatır. Ardından birbirinden bağımsız egoları neticesinde kızlarla farklı ilişkiler kurmaya başlar. Böylece kızların varlıkları genç adamı yavaş yavaş dağıtır.

Sonra bu birbirinden farklı alter egolarının kafa kafaya tokuşmasından dolayı içi dışı karışır. Dolayısıyla Kevin tehlikeli bir hale bürünür. Genç kızlar ise kaçış yolu aramaya koyulur. Fakat bu yolu ararken Kevin’in tehlikeli alter egolarını tetiklemekten kaçınmaktalar. Aynı zamanda da iyi niyetli alter egolarını uyandırıp, kurtuluş yolunu bulmaya çalışmaktalar. Bahsi geçen psikolojik film heveslileri için muazzam bir deneyime gebedir. Bu deneyim ise bir tuş kadar yakındır.

6. Predestination IMDb 7,5

Predestination

Büyük bir sükse oluşturan bu psikolojik bilim kurgu filmi konusuyla göz doldurmaktadır. Zamanda yolculuk ederek, olmuş yahut olası hadiselerin önünü kesmeye ve suçluları enselemeye çalışan bir ajanın hikayesidir. Gizli bir servisin bünyesinde çalışan bu ajana son bir görev atfedilir. Bu görev, 1975 senesinde New York semtinde Fiyasko Bombacısı’nın yaptığı ve 11.000 insanın öldüğü patlamanın hiç yaşanmamış olmasını sağlamaktır.

Görev icabı 1970 senesinde New York semtinde bir barmen olarak çalışmaya başlayan ajan, John adında bir köşe yazarı ile tanışır. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise işin rengi değişir. Sürprizlere gebe polisiye soslu bu psikolojik film, bir hayli iddialı bir kurgudur.

7. İçinde Yaşadığım Deri IMDb 7,6

icinde yasadigim deri

Psikolojik filmler listesinde yer alan bu film, birçok festivalden ödül toplayan bir yapıttır. Olaylar ilk etapta araba kazasından son anda yanarak ölmekten kurtulan bir kadının etrafında şekillenmektedir. Bu kadının estetik cerrahı olan eşi, 12 yıl boyunca laboratuvarda eşine yeni bir deri giydirmek için çalışır. Nihayet domuz- insan karışımı kandan bir deri üretir. Fakat eşi yanmış vücudunu görünce, küçük kızının şahitliği eşliğinde intihar eder.

Bu olay sonrası bir hayli hassaslaşan ailenin küçük kızı, büyüdüğünde de psikolojik bir tramva yaşar. Depresyonun kollarındaki kızından dolayı çalışmalarını büyüten estetik cerrah Ledgard, Frankenstein olma yolunda emin adımlar atar. Aslında bu satırlar cerrahın vitrinidir. Basit gibi görünen olayın iç yüzü ise kızına tecavüz eden o adamdan intikam almak isteyen bir cerrahtır. Dışı fiyakalı görünen cerrah, aslında hücrelerle dans eden, saplantılı bir ruh hastasıdır.

8. Kayıp Kız IMDb 8,1

kayip kiz

Psikolojik film listesine nasıl yani nidaları eşliğinde giriş yapan bir filmdir. Bu film, aniden kayıplara karışan karısının ardından, suçlu atfedilen bir adamın öyküsünü konu almaktadır. Nick ve Amy, 5. evlilik yıldönümlerini kutlamak için hazırlıklara soyunur. Ancak Amy ansızın sırra kadem basar. Kendisinden uzun vakitler haber alınamayan Amy’nin kaybolması ile ilgili kocası şüpheliler listesine giriş yapar. Nick ise karısının nerede olduğuna dair en ufak bir fikre dahi sahip değildir.

Bu şüpheler içinde sürüklenen genç adam, karısının ailesinin organize ettiği bir yardımın içinde piyon olur. Masum olduğunu savunan Nick, bu iddiasını tamamen ispat edemez. Amy’nin ise yaşayıp yaşamadığı hala bilinmemektedir.

9. Zindan Adası IMDb 8,2

zindan adasi

Psikolojik filmler listesindeki filmin ilk dakikaları, sahaya bir akıl hastasının ortadan kaybolmasıyla giriş yapar. Ardından Teddy ve Chuck adındaki iki polis tehlikeli akıl hastalarını içinde barındıran Shutter Adası’ndaki hastaneye soruşturma için gider. Buraya kadar normal gibi görünen herşey hastane içinde süregelen esrarengiz olaylar ve isyanlar ile çığırından çıkar.

Böylece olayı incelemek için atanan polis memuru Teddy’nin zihninde, rüya ve gerçek arasındaki bağlar kopmaya başlar. Leonardo Di Caprio’nun oynadığı rol, insan beynini allak bullak edecek bir zihin kasırgasına gebedir. Polis memurlarının orda olmasının hakiki sebepleri gözler önüne serilince, yok artık nidalarının beyinlerde yankılanması kaçınılmazdır. 

10. Başlangıç IMDb 8,8

baslangic

Yine bir Leonardo Di Caprio filmi olan bu yapıtta, oyuncu hırsız Cobb rolündedir. Bu hırsızın uzman olduğu alan ise zihnin en savunmasız ve karanlık olduğu rüya görme esnasıdır. Konuyu açmak gerekirse, Cobb bir rüya hırsızıdır. Bilinçaltının en ücra köşesindeki sırları çekip almaktadır. Böylece Cobb bu mahareti sayesinde, kurumsal casusluğun bir numaralı aranan adamı olmuştur. Aynı zamanda bu ahval onu uluslararası bir kaçağa dönüştürmüştür.

Bu nedenle sevdiği herkesten mahrum bir hale sokmuştur. Cobb bu çıkmazda ilerlerken hayatının teklifini alır. Özlediği hayatını ve sevdiklerini ona geri verecek bir fırsat kapısını çalar. Bu sefer görevi bir fikri çalmak değil, onu ilgili yere yerleştirmektir. Profesyonellerden oluşan takımı ve Cobb’un, seyircinin zihinine unutulmaz imzalar atması da kaçınılmazdır. Dolayısıyla bu baş yapıt, beyin yakan psikolojik filmler içine zirveden giriş yapmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap