1. Ana Sayfa
  2. Maneviyat

İmanın Şartları Kaç? | İmanın 6 Şartı Nelerdir?

İmanın Şartları Kaç? | İmanın 6 Şartı Nelerdir?
İmanın şartları kaç
+ - 0

İmanın şartları kaç sorusu gündelik hayatta sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biri.  İmanın şartları İslam’ın şartları birbiri ile bağlantılı dini inanışlar ve ibadetler bütünü olarak düşünüldüğünde kavraması daha kolay hale geliyor. Peki bu durumda, İmanın şartları nelerdir ve nelere inanmak gerekir?

İmanın 6 şartı

İmanın şartları kaç sorusu çok merak edilmekle beraber cevabı da aslında oldukça basit. İmanın şartları 6 tanedir olarak cevap vermek mümkün. Her biri dinde önemli temellere inanışı baz alır. İmanın şartları sırasıyla şu şekildedir;

İmanın 6 şartı
  • Allah’a iman: Allah’a inanış İslam’ın temeli olarak geçer.
  • Meleklere iman: Melekler de İslam dininde yer alan ve inanılması gereken temellerdendir.
  • Kitaplara iman: Kitaplar Allah tarafından gönderilen ayetlerden oluştuğundan, kitaplara iman da temel maddelerdendir.
  • Peygamberlere iman: Peygamberler Allah’ın elçileri olduğundan peygamberlere iman da önemli bir madde konumundadır.
  • Ahirete iman: Ahiret kuranda sıklıkla geçer ve İslam da kazanılması gereken güzel yaşam olarak geçer.
  • Kadere iman: Kaza ve kadere iman da bu maddelerden sonuncusu olmakla beraber İslam’da yer edinmiş temel inanışlardandır.

İslam’ın ve İmanın Şartları

İmanın şartları ve İslam’ın şartları maddelerinin insanlar tarafından karıştırılması muhtemel bir durumdur. İslam ve İman şartları tamamen farklı maddeler içerirler ancak tüm bu maddeler aynı amaca hitap eder. Temelinde Allah’a inanış ve ibadet olan bu şartlar sadece yöntemde farklılık gösterir.

k 2

 İslam’ın şartları beden ve maddiyat ile ibadetlerden oluşur. Sadece Allah’a yönelik ibadetlerden oluşur. İmanın şartları ise her Müslümanlığın temelindeki temel inanışları içerir. İnanmak, imanın şartlarını yerine getirmek için yeterli bir durumdur. İmanın şartlarında Allah’a, kitaplarına, peygamberlerine gibi birçok dini temele de inanış gerektirir.

Kuran-ı Kerimde İmanın Şartları

Kur’an-ı Kerim içerisinde imanın şartları liste halinde bulunmuyor. Ancak 3 ayet içerisinde sözü edilen inanışların önemi vurgulanmış olduğundan imanın şartları 6 madde şeklinde insanlar tarafından listelenmiş şekilde yayılmış durumda. İmanın şartları kaç maddeden oluşursa oluşsun, aynı amaca hizmet eder ve ezberi de oldukça basittir.

h 1

Caferilikte İmanın Şartları ve Şiilerde İmanın Şartları

Sünniler ve Şia’lar arasında imanın şartları İslam’ın şartları farklılık gösterir. Şia ve Sünnilere göre imanın şartları kaç sorusunun cevabı farklıdır. Sünnilere göre imanın şartı altı, Şialara göre ise beş olarak geçer.  İki inanış arasında kadere inanmak maddesinde farklılık var.

Şialara göre kadere inanmak imanın şartları arasında değilken Sünnilerde şartlardan biri. Bununla beraber imamet inanışı Şialarda varken tam aksi Sünnilerde yer almıyor. Bu sebeple de iki taraf arasında dini tartışmalara rastlamak sık karşılaşılan bir durum.

b 6

Ancak bu durumda iki taraftan birinin kafir ilan edilmesi uygun kaçmaz. Müslümanlık dininde birine kafir olarak hitap etmek daha günahtır. Şia ve Sünni mezheplerinde bulunan insanlar aslen aynı şeylere inanırlar. Sadece bu maddelerin ifade ediliş şeklinde farklılık bulunur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap