İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. İkinci El Araba Piyasası | En Ucuz Arabalar 2021
Trendlerdeki Yazı

İkinci El Araba Piyasası | En Ucuz Arabalar 2021

ikinci el araba piyasası

İkinci el araba piyasası içinde fiyatlar günden güne artıyor. Fiyatların sürekli artması ile vatandaş en ucuz 2. el arabaları araştırmaya başladı. 2021 ocak ayından bu yana durmadan artan fiyatlarla 2. el araba piyasası neredeyse sıfır araba piyasasına yaklaştı.

Salgın döneminin sona ermesi ile de vatandaşların araba piyasasına ilgi göstermesi bekleniyor. Peki 2. el araba piyasasında en ucuz araçlar hangisi?

ikinci el araba piyasası

2021 İkinci El Araba Fiyatları

Araba ihtiyacı olan bireyler araba fiyatlarının artması ile 2. El araba fiyatları düşecek mi sorularını sormaya başladı. ikinci el araba piyasası hareketliliğinden en az etkilenen araçları satın alarak problem kökten çözülebilir. Yıllar boyu alıcı bulmuş, 2021 yılında da diğer araçlara göre daha uygun olması ile hala tercih edilmekte olan bu araçlar hangileridir? İşte en uygun 2. El araba modelleri ve fiyatları.

1.      Renault Megane

ikinci el araba piyasası

İkinci el Renault Megane 1.6 Dynamique Fiyatları yaklaşık olarak 85 bin TL ile 95 bin TL arasında bulunuyor. Megane yıllar boyu sevenleri tarafından beğenilerek kullanılsa da şu an en ucuz araçlar arasında bulunduğundan daha fazla alıcısı çıkmış durumda. İkinci el araba piyasasında Renault Megane araçlara bakıldığında arabadaki hasar arttıkça fiyatının da düştüğü net şekilde ortada.

İkinci el araba piyasası içinde kendine yer edinmiş Megane araçların motor tipi benzinli. Sedan kasalı ve manuel olarak geçen Megane, C segmenti araç olarak biliniyor. Megane Dynamique aracı saatte 198 kilometreye kadar çıkabiliyor. Araç 100 kilometre hıza tam 9,9 saniyede ulaşıyor ve 100 kilometredeki yakıt tüketimi ise sadece 7 litredir.

2.      Citroen C3

ikinci el araba piyasası

Citroen C3 araba modelinin fiyatları yılına göre değişmekle beraber, 2003 yılından 2021 yılına kadar olan modellerde fiyatlar 60 bin TL ile 150 bin TL arasında değişiyor. 2006 model Citroen C3 araç dizel olmakla beraber, maksimum hızı saatte 165 kilometreye kadar çıkıyor.

Araç 100 kilometre hıza yaklaşık 13,4 saniyede ulaşıyor. Benzin tüketimi şehir içinde yaklaşık 5,3 litre, şehir dışı tüketimi ise 3,8 litre olarak belirtiliyor. En ucuz araba fiyatları 2021 yılında 80 bin TL’den başladığından Citroen C3 2006 model satın alınabilecek en ucuz araba modelleri arasında yer alıyor.

İkinci el araba piyasası içinde popüler Citroen C3 model hasarlı araçlara bakarak aracı daha uyguna almak mümkün. İkinci el hasarlı araç alındığında satışta sıkıntı çıkabileceği de unutulmamalıdır. Eğer satmak yerine düzenli binmek isteniyorsa o zaman hasarlı araç alınabilir.

3.      Ford Focus

ikinci el araba piyasası

Ford Focus Türkiye şartlarında en çok satan araçların başında geliyor. Aile arabası olarak geçen aracın 2001 model fiyatı galeriden ve sahibinden olup olmadığına göre değişiklik gösteriyor. 2. El araba siteleri içinde bu araç 70 bin TL ile 80 bin TL arasında değişiyor. Galeriden alacak olunursa bu fiyattan biraz daha düşük fiyatlara almak mümkün olabilir.

Ford Focus aracının maksimum hızı saatte 185 kilometre olarak biliniyor. 2001 modelinin şehir içi tüketimi 9,4 litre, şehir dışı tüketimi ise 5,4 litre. 1596 CC silindir hacmi ve 100 HP beygir gücü ile eskiden bugüne tercih edilen araçlar arasında yer alıyor. En uygun modelleri ise 2001 ile 2006 yılları arasında çıkarmış olduğu modellerdir.

4.      Ford Fiesta

Ford Fiesta araçlarının İkinci el araba piyasası içinde en uygun fiyatlısı 2005 Ford Fiesta 1.4 TDCI Comfort ASM modelidir. Vites tipi 5 ileri otomatik olan araç saatte 164 kilometre hıza ulaşabiliyor. Aracın 100 kilometre hıza ulaşma süresi yaklaşık olarak 14,9 saniye.

Aracın beygir gücü ise 68 HP olarak geçiyor. Benzin tüketimi ile cep dostu olan araç şehir içinde 5,2 litre, dışında ise 3,8 litre yakıt harcıyor. 2. el araba piyasası düşecek mi bilinmez ancak Fiesta her iki durumda da bakılacak araçlar listesinde.

5.      Opel Astra

ikinci el araba piyasası

2. el araba fiyatları arasında bakıldığında ortalama olarak görünen Opel Astra aracı teknik özellikleriyle de yeterince iyi. 2. El araba siteleri içerisinde 85 bin TL ile 95 bin TL arasındaki fiyatlara satılan Astra araçlar 2005 model. 2004 modeli 70 bin ile 85 bin TL arasında olan araç, ikinci el piyasası içinde en çok tercih edilen arabalar arasında.

2004 model Opel Astra araç Saatte 188 kilometre hıza ulaşabiliyor.100 kilometre Hıza ise 11,5 saniyede çıkabiliyor. Karma olarak 7,1 litre yakıt tüketen araç Şehir içinde 9,6 litre şehir dışında ise 5,6 litre yakıt harcıyor. Maksimum torku 150 NM ve beygir gücü 100 HP olan araç değerlendirilmesi gereken seçeneklerden yalnızca birisidir.

6.      Renault Clio

ikinci el araba piyasası

Renault Clio aracı 2005 modelin fiyatları 70 bin TL ile 85 bin TL arasında değişiyor. Kullanıcılar sahibinden otomatik vites ucuz 2. el arabalar arayışı içinde. 2. el araba otomatik vites istendiğinde fiyat artmakla beraber 2. el araba fiyatları göz önüne alındığında Clio gayet uygun araçlar kategorisinde yer alıyor.

Renault Clio 2005 modeli yaklaşık olarak saatte 186 kilometre hıza ulaşabiliyor. Aracın 100 kilometre hıza ulaşması ise 11,2 saniye olarak test edilmiştir. Aracın beygir gücü 98 HP olup, Silindir hacmi ise 1390 CC. Şehir içinde ışıklarda durup tekrardan çalıştırmaya bağlı olarak 9,9 litre yakıt harcaması yapıyor. Şehirler arası yollarda ise bu miktar yalnızca 5,4 litre.

7.      Peugeot 307

ikinci el araba piyasası

İkinci el araba piyasasında daha çok galericiler tarafından satışa sunulan Peugeot 307 aracının fiyatı 68 bin TL ile 88 bin TL arasında değişiyor. Otomatik versiyonu da bulunan araç için en ucuz fiyatlar 2003 yılı ile 2005 yılı arasında çıkmış modellerde görülüyor.

2003 yılında çıkmış Peugeot 307 1,6 XR modeli saatte 190 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. Bunun yanı sıra aracın 100 kilometre hıza ulaşma süresi ise 11,6 saniye olarak test edilmiş. Aracın silindir hacmi 1587 CC olmakla beraber beygir gücü ise 109 HP.

Araç şehir içinde 9,5 litre, şehir dışında ise ortalama 5,7 litre yakıt harcama eğiliminde. ikinci el araba piyasası içinde sıklıkla karşımıza çıkan Peugeot 307 en ucuz ikinci el arabalar arasında yer aldığından bulunduğunda değerlendirilmesi gereken bir fırsat olarak görünüyor.

8.      Hyundai Accent Era

ikinci el araba piyasası

2. el araba siteleri içerisindeki fiyatı 75 bin TL ile 95 bin TL arasında değişen araç 2006 yılına ait bir model. Satıldığı şehre ve galericiden olup olmamasına göre fiyatı değişkenlik gösterebilir.

İkinci el araba piyasası içerisinde kendini öne çıkarmayı başarmış olan Hyundai Accent Era saatte 176 kilometre hıza ulaşabiliyor. Aracın 100 kilometre hıza ulaşma süresi ise 11,5 saniye. Silindir hacmi 1493 CC olup beygir gücü ise 110 HP olarak kayıtlara geçmiş. Kullanıcı dostu olan Era şehir içerisinde 5,6 litre şehir dışında ise 4 litre yakıt harcaması yapıyor. Bu kullanım oranı ışıklarda Durup kalkma sayısına ve arabayı boşta çalıştırma süresine göre değişkenlik gösterebilir.

İkinci el araba piyasası ve 2. El araba fiyatları göz önüne alındığında bu araçlar en ucuz sayılabilecek araçlardır. Teknik özellikleri ve hızları binek araç olarak yeterli olmakla beraber harcadıkları yakıt miktarları da fazla değildir.

ikinci el araba piyasası
ikinci el araba piyasası

İkinci el araba piyasası içinden hasarlı araç almak, aracı sonradan satacak olanlar ve yatırım olarak görenler için riskli bir durumdur. Ancak hasarsız araçları bu fiyatlara almak da bir o kadar zor. 2. El araba alırken dikkat edilmesi gereken husus, ön kaput ve tavan kısmında hasar kaydı bulunmamasıdır. Tavanda hasar kaydı olan araçlar takla atmış olarak görüldüğü için tekrar satışında büyük sıkıntılar yaşatır.

2. El araba piyasası ne zaman düşer bilinmediğinden araç alacakların bu araçlar arasından tercih etmesi onlar için karlı olur.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap