1. Ana Sayfa
  2. Turizm

İç Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler – İç Anadolu Gezi Rehberindeki En Önemli 20 Yer

İç Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler – İç Anadolu Gezi Rehberindeki En Önemli 20 Yer
+ - 0

İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listesi oldukça geniştir. Yedi coğrafi bölgemizden biri olan İç Anadolu bölgesinde 13 il bulunur. Ülkemizin her köşesi sayısız tarihi yapının yanı sıra doğal güzellik alanlarına ev sahipliği yapar. Ülkemizin her bölgesi gibi İç Anadolu Bölgesi de gelişmiş bölgelerden birisi olur ve turizm ile alakalı pek çok kıymetli yerlere sahiptir.

Bölge, yüz ölçümü bakımından 2. büyüklüğe sahip olmasının yanı sıra bölgenin denize kıyısı yoktur. Bölgede denizin olmaması nedeni ile yaz turizmi çok olmasa da kış turizmi oldukça revaçta olur. Kayak merkezlerinden yürüyüş yollarına kadar uzanan bu yelpazede her insan kendine göre bir şey bulabilir.

Dört Mevsim İç Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi turizm anlamında vermiş olduğu katkılar yadsınamaz. Dört mevsimde gezilecek yerleri olan ve her istek ve beklentiye cevap verebilen İç Anadolu’da bulunan turistik yerlerin mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listesi aşağıdaki gibidir:

1.      Anıtkabir/Ankara

Basliksiz 1 6

Çankaya’da bulunan Anıtkabir, İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alır. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün  anıt mezarı burada bulunur. Yıl içinde yerli turist kadar yabancı turistin de ziyaret ettiği Anıtkabir, yolu Ankara’ya düşen herkesin uğradığı ilk yer olur.

2.      Harikalar Diyarı/Ankara

morlevha harikalar diyariiankara

Ankara Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla hizmete açılmıştır. Harikalar Diyarı, Sincan ilçesinde bulunur. Park, eğlenmek ya da dinlenmek amacı ile İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listesinde yer aldığı gibi Avrupa’nın da en büyük kentsel parklarından biri olur. Parkın Sincan’ın gelişmesindeki katkısı ise bilinen bir gerçektir.

Parkta eğlenme amaçlı olarak spor alanları, piknik alanları, kültürel alanlar, yeşil alanlar, nikâh salonu ve masal adası gibi alanlar bulunur. Bununla birlikte, iş hayatının yorgunluğunu ve stresini atmak için tasarlanan Harikalar Diyarı ziyaret edilir.

3.      Soğuksu Milli Parkı/Ankara

Basliksiz 3 4


İç Anadolu Bölgesi piknik alanları arasında bulunan Soğuksu Milli parkı oldukça Ankara Kızılcahamam’da bulunur. Bulunan yeşilliklerinin yanı sıra piknik, doğa, kaplıca, hamam ve ormanı ile ilgi çeker. Parkta ayrıca pek çok dere bulunduğu gibi çeşitli ağaç ve canlı çeşidi vardır.

Parkta; kafe ve restoranda dinlenip yemek yeneceği gibi bungalov evlerde de konaklama yapılır. Buranın yüz ölçümü 1.050 hektar olan parkın 1997’de yaşadığı değişiklik ile yüz ölçümü 1.187 hektara ulaşmıştır. Orman olarak 900 hektar ve açıklık olarak da 250 hektar alana sahiptir.

4.      Kapadokya /Nevşehir

kapadokya

İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler arasında Kaymaklı ve Derinkuyu haricinde de Öz konak, Tatlarin, Mazı, Özlüce ve Gaziemir yeraltı şehirleri de gezilebilir. Yeraltı şehirlerinin gezilmesi sırasında en çok hissedilen şey ise çömelerek yürümenin zorluğu olur.  Bölgede ayrıca vadi ve peribacalarını görmek için balon turu yapılabilir. Meraklısı için ayrıca ATV turları da vardır.

5.      Göreme Açık Hava Müzesi/Nevşehir

morlevha goreme acik hava muzesi

Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’da bulunan en özel oluşumlardan biri olur. Aziz Basil tarafından dini anlamda eğitim amacı ile açılmıştır ayrıca Göreme Açık Hava Müzesi, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir. Müzede kilise ve manastır bulunduğu gibi şapel ve yemekhane de bulunur. Müzedeki kiliseler, zamanın mimarisine göre inşa edilerek Sütunlu ve Yılanlı olarak farklılık gösterir.

Kişi müzeyi kendisi gezebileceği gibi bir rehber eşliğinde de gezebilir. Tabi rehber eşliğinde gezerek kiliseler ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye daha rahat ulaşılabilir. Müze içerisinde fazla kilise olmasına rağmen çökme tehlikesi yaşayan kiliseler kapatılmıştır. Bu neden ile her kiliseyi gezmek mümkün olmasa da Aziz Basil Şapeli, Azize Barbara Şapeli, Azize Katerina Şapeli, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise ve Tokalı Kilise ziyarete açıktır.

6.      Avanos Saç Müzesi/Nevşehir

Basliksiz 6 2

İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler arasında dünyanın en ilginç müzelerinden biri bulunur. Avanos Saç Müzesi, Galip Körükçü tarafından açılmıştır. 16 bine yakın bulunan kadın saçı ile müze, Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmiştir. Müzenin hikâyesi ise şu şekilde anlatılır: Galip Körükçü, çömlek ustasıdır ve atölyesinde çalışırken Fransız bir kadın gelir. İkili birbirinden çok etkilenir ve aralarında duygusal bağ oluşur.

Kadın ise 3 ay sonra ülkesine geri döner. Bunun üzerine Galip Körükçü kadının bir tutam saçını ister. Kadından aldığı saçı, atölyenin duvarına asar ve böylece ilginç müzenin hikâyesi başlar. Hikâyeyi duyan her kadın bir tutam saçını atölyeye getirir ve atölye zaman içinde müzeye dönüşür. Müzede ayrıca Kapadokya’ya ait el emeği göz nuru pek çok hediyelik eşya da vardır.

 

7.      Gümüşler Manastırı/Niğde

morlevha gumusler manastiri

Niğde ilinin Gümüşler kasabasında bulunan manastır, şehir merkezine 9 km uzaklıkta yer alan İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler arasında yer alır. Günümüze kadar gelmeyi başaran manastır, büyük bir kayanın oyulması ile yapılmıştır. Bizans dönemine ait olan manastır aynı zamanda bölgedeki en büyük manastır olur.

8.      Niğde Kalesi/Niğde

nigde kalesi morlevha

Kaleler hemen hemen her şehir vardır. Dışarıdan gelecek saldırılara karşı inşa edilen kaleler, inşa edildiği yıl ve medeniyetin izlerini taşır. İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listesinde bulunan Niğde Kalesi bulunur. Kalenin burçlarından birinde de Niğde’nin sembolü olan Saat Kulesi yer alır. Kalenin M.Ö. 8 yüzyılda yapıldığı söylenir, inşa tarihi hakkında net bir bilgi mevcut değildir. 

9.      Tyana Antik Kenti/Niğde

morlevha tyna

Binlerce yıllık antik kent, kültürel gezi açısından İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listesinde önemli bir yer tutar. Kemerhisar beldesinde bulunur. Tarih kaynaklarına göre M.Ö.1680 yılında kurulmuştur.

İnşa edildiği zamanda büyük bir yerleşim merkezi olarak saraylara, tapınak ve su kemerlerine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde, kentin toprak üstünde kaldığı tek bölüm su kemerleri olup diğer tüm bölümleri toprak altındadır. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkartılan eserler de Niğde müzesinde bulunur. 

10.      Hattuşa/Çorum

corum hattusa morlevha

İç Anadolu Gezilecek doğal yerler arasında olan Hattuşa Çorum sınırlarında bulunur. İç Anadolu’nun tarihi ve Antik kent özellikleri ile ön plana çıkan yer aynı zamanda ziyaretçisine Açıkhava müzesi izlenimi verir. Taş üzeri işlenmiş pek çok eserin görülebileceği bu yer, Hitit döneminden miras kalmıştır.

11.      Ilgaz/Çankırı

morlevha ilgaz kayak 1

Çankırı’nın ilçelerinden biri olan Ilgaz, özellikle kış turizmi için İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listesinde ilk tercihlerden biri olur. Şehir merkezine 63 km mesafesi vardır. Şehrin en ünlü yeri Ilgaz Dağı ve kayak merkezi olur. Kayak merkezinde yürüyüş, kayak ve kampçılık yapıldığı gibi tırmanma ve binicilik gibi de farklı aktiviteler bulunur.

Yeşillikleri bol olan merkez ayrıca muhteşem doğası ile de dikkat çeker. Kar tadının çıkarılmasının yanı sıra bölgede bulunan İndağı Kaya Mezarı ile yayla ve milli parklar da görülen yerler arasında bulunur.

12.  Mevlana Müzesi ve Türbesi/Konya

morlevha mevlana turbesi

Sözleri ve yaşamı ile tarihe damga vurmuş isimlerden olan Mevlana Celaleddin Rumi müzesi, İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler arasında önemli bir adres olur. Konya Karatay ilçe merkezinde bulunur. Gel ne olursan ol sözü ile tanınan Mevlana, ülkemizde saygı ile anılır. Mevlana müzesi aynı zamanda Mevlana türbesi olarak da bilinir ve her yıl pek çok turist tarafından ziyaret edilir.

İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listesinde tarihi bakımdan önemli yer tutan Mevlana Türbesi, 1274 yılında yapılmıştır. Büyük bir bahçe içinde yer alan müze, Mevlana’nın vefatı sonrasında yapılan türbede zaman içinde pek çok eklemeler da gerçekleşmiştir. Mevlana ve ailesine ait mezarlar burada bulunur ve türbenin yanında Mevlana müzesi yer alır. Müze içinde el yazmaları ve heykeller vardır.

13.  Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi/Konya

Morlevha nasrettin hoca 1

Ülkemizde Nasreddin Hoca fıkraları vardır. Bu fıkralar genellikle ders niteliğinde olur. Gülerken ders alınan bu fıkraların mimarı Nasreddin Hoca’ya ait  arkeoloji ve etnografya müzesi, İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler arasında bulunur. Akşehir ilçesinde yer alan müze, 1989 senesinde kamulaştırılan Rüştü Bey Konağı’nın onarılması sonucunda ziyarete açılmıştır.

14.  Ihlara Vadisi/Aksaray

morlevha ihlara 2

Şehir merkezine 40 km uzaklıkta olan Güzelyurt ilçesinde bulunan Ihlara Vadisi, İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Dünya üzerindeki en büyük kanyonlardan biri olmasının yanı sıra Hristiyanlık adına önemli bir dini merkezdir.

15.  Balmumu Heykeller Müzesi/Eskişehir

Morlevha balmumu

İç Anadolu’nun en güzel şehri olan geçen Eskişehir aynı zamanda öğrenci şehri olarak da bilinir. Madam Tussaud Müzesi tarzında olan Balmumu Heykeller Müzesi, Odunpazarı’nda bulunur. 2013 yıllında açılan müzede pek çok önemli kişilerin heykelleri vardır. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere savaş yıllarındaki komutanların da bulunduğu bir çok heykel vardır. Ayrıca Türkiye’den ve dünyadan ünlü siyasetçiler ile spor ve sanattaki kişilerin heykelleri de vardır.

16.  Odunpazarı/Eskişehir

Morlevha eskisehirodunpazari

İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listesinde bulunan Odunpazarı Evleri, şehrin ilk yerleşim yerlerinden olup UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde bulunur. Şehrin tanınması açısından Odunpazarı’nda yürümek oldukça keyif verir. Yer, Osmanlı İmparatorluğundan kalan evleri ile tanınır. Kıvrımlı yolları ve çıkmaz sokaklarında yürüyerek eğlenceli vakit geçirilir.

17.  Sazova Parkı/Eskişehir

morlveha sazova parki 1

Bilim Sanat ve Kültür Parkı olarak bilinen Sazova Parkı, geniş bir alana kurulmuş parklardan biri olur. 400 bin metrekarelik alana sahip olan park ziyaretçilerine adeta Disneyland havası yaşatır. Parkta; Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Sualtı Dünyası, Sabancı Uzay Evi ve Hayvanat Bahçesi gibi etkinlikler ile büyük ve küçük herkesin uğrak yeri olur.

 

18.  Erciyes Kayak Merkezi/Kayseri

Morlevha erciyes kayak merkezi

Kış turizmi deyince akla gelen Erciyes Kayak Merkezi, İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listesinde yer alır. Şehir merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan merkez, Erciyes Dağı üzerine kurulmuş ve sönmüş volkan dağının üzerinde bulunur Restoran ve konaklama ihtiyacını da karşılayan merkezde, kışın festivaller ya da etkinlikler de düzenlenir.

19.  Divriği Ulu Camii/Sivas

morlevha divrigi ulu cami

Sivas’ın en önemli tarihi yapısı olan Divriği Ulu Camiinde muhteşem bir taş işçiliği vardır. İslam Mimarisini tam anlamı ile anlatan yapı, Igımbat Dağı eteklerinde yer alır ve Mengüçlü Beyliği döneminde yapılmıştır. 1228-1229 yılları arasında inşa edilen caminin kapı ve sütunlarında motifler işlenmiştir.

20.  Divriği Kalesi/Sivas

Morlevha sivas divrigi kalesi

 İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler arasında tarihi kalelerden bir diğeri de Divriği Kalesidir. Zamanında Bizans ve İran arasında sınır rolü görmüştür. Sınır karakollarından biri olan kale,  yüksek bir tepede bulunmasından dolayı stratejik bir öneme sahipti. Kalenin inşa zamanı Mengüçlü Beyliği döneminde olmuştur. Batı kapısında 2 alan vardır. Ancak biri duvarla örülmüş ve Güney kapısı ise tamamen yıkık halde günümüze ulaşmıştır.

İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerler arasında ülkemizin muhteşem şelalelerini eklemeden geçemedik. İç Anadolu Şelaleleri listesinde bulunan Sızır Şelalesi de önemli yer tutar. Sivas’ta bulunan şelale, Çat Ormanları içinde kalır. Bu yüzden doğaseverlerin ziyaret etmesi gerekmektedir. Ayrıca huzur ve sessizlik arayanların yanı sıra yürüyüş yapmak isteyen kişilerin de ilk tercihlerinden biridir. Karamanda bulunan Ermenek ilçesi de evleri, cami ve medreseleri ile görülmeye değerdir.

Diğer Gezilmesi Gereken Yerler yazılarımızı okuyun. Tıklayın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap