İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Huzurlu Bir Yaşam İçin 5 Kural

Huzurlu Bir Yaşam İçin 5 Kural
+ - 0

Günümüzde huzurlu bir yaşam ulaşılması güç bir durum haline gelmiştir. Huzuru aramak mutlu olmaktan geçer. Değişen şartların ve zamanın etkisi mutlu olmayı da etkilemiştir. Bu durumları düşünürken kendimiz adına öncelikle nelerden ve nasıl mutlu olmamız gerektiğini bilmemiz gerekecektir.

Değişen koşullar genellikle;  şehir hayatı, iş ve yaşam şartları gibi nedenlere bağlı olmuştur. Değişen koşullar en çok stres hormonlarımızı harekete geçirmektedir.. Ancak huzurlu bir yaşam ve daha iyi hissedebilmek adına hayatımızdan uzak tutmamız gereken en önemli unsur strestir.

Huzurlu Bir Yaşam İsteyenlerin İşini Kolaylaştırabilecek 5 Kural

huzurlu bir yasam icin 5 kural 1

İçerisinde bulunduğumuz şartlar doğrultusunda düşündüğümüzde her ne kadar zor gibi görünse de huzurlu bir yaşam sürdürebilmek mümkündür. Bu noktada hayattan beklentilerimizi belirlemek oldukça önemlidir.

Dış dünya ile olan ilişkilerimizde, hislerimizi bir kenara bırakıp daha çok kendimize önem göstermemiz gerekecektir. Bu da sakin bir yaşamdan geçiyor. Evde huzurlu olmanın yolları, huzurlu olmak için öneriler ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1. Kimseden Nefret Etme

huzurlu bir yasaam icin 5 kuraL

Nefret; bir kişinin mutsuzluğunu, kötülüğünü istemeye neden olabilecek olumsuz bir duygudur. Nefret edilen kişi bazen aile bireylerinden birisi, bazen bir arkadaş, bir sevgili ya da kötü hissetmemize neden olabilecek herhangi birisi olabilmektedir.

Nefret duygusunu hisseden kişinin bu konuda mutlaka kendine göre haklı gerekçeleri vardır. Ancak bu gerekçeler ne olursa olsun, nefret  kişiye ağır gelebilecek bazı yükler meydana getirecektir. Aynı zamanda kişinin huzursuz ve rahatsız hissetmesine de neden olacaktır. Huzurlu bir yaşam ve içsel dünyamızın olmazsa olmazı manevi huzur için kimseden nefret etmemek en doğrusudur.

2. Kimseye Hak Ettiğinden Fazla Değer Verme

huzurlu bir yasaam icin 5 kuraL 2 2

Değer vermek; kişinin kendisine, olaylara, diğer insanlara, davranışlara karşı yüklediği anlamdır. Genel anlamda duygusal bir davranış olduğu için üzüntüler, mutsuzluklar, hayal kırıklıkları da yaşanabilmektedir.

Bazen hayatınızda bulunan insanlara hak ettiğinden daha fazla değer verdiğinizi düşünebilirsiniz. Bu noktada yine her şey sizin elinizdedir. Çünkü verilen değerin ve hissedilen sevginin kaynağı sizsiniz. Daha huzurlu bir yaşam, üzülmemek ve daha az hayal kırıklığına uğramak adına yapabileceğiniz en önemli şey ise öncelikle kendinize verdiğiniz değerin farkında olmaktır.

3. Hayatını Başkalarıyla Kıyaslama

huzurlu bir yasaam icin 5 kuraL 1 1

Tüm bireylerin yaşam koşulları, insan ilişkileri ve hayattan beklentileri farklıdır. Bu nedenle birbirine benzer ya da farklı hayatları birbirleriyle kıyaslamak oldukça yanlıştır. Yaşanılan hayatı ya da koşulları bilinçsizce kıyaslamak kişilerin hayat kalitesini düşürecek ve daha mutsuz bireyler olmalarına neden olabilecektir. Zira daha sakin ve huzurlu bir yaşam için yaşanılan hayatı tüm sıkıntılarıyla ve güzellikleriyle kabul etmek en iyisidir.

4. Geçmişinle Barış

Herkesin geçmişinde hatırlamak istemeyeceği bir takım can sıkıcı olaylar mevcuttur. Yaşanılan kötü olaylar hiçbir zaman ilk an hissettirdiği kadar üzücü, yıkıcı olamaz. Ayrıca üzerinden zaman geçtikçe hissedilen duyguların, yaşanan üzücü olayların etkisi de azalmaktadır.

Geçmişte yaşanan olaylara ve kişilere müdahale edilemediğinden daha üzücü ve can sıkıcı olmaktadır. Halbuki asıl düşünülmesi gereken şimdi ve sonrasıdır.  Geçmişle yüzleşmek ve sonrasında geçmişle barışmak, sakin bir hayat ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmenin de anahtarıdır.

5- Ilımlı Düşün

ilimli dusun 1

Durum ve düşüncelerimizi mümkün olduğu kadar olumlu yöne çevirmeliyiz. Aksi taktirde olumsuzluk ya da iç huzuru kaçırmış olacağız. İyi düşünmek olay yada durumların gidişatını gözle görülür bir şekilde değiştirmese de yapacağınız hamleler konusunda bir hayli memnun edecektir.

İyi düşünme, olumlu (ılımlı düşünme) bunun gibi kavramları mutlaka hayatımıza iliştirmeliyiz.Öte yandan hayatımızda yaşadığımız bir çok durumu sadece kötü düşünerek kendimizi psikolojik anlamda yıpratırız. Zira hayatımıza girecek insanlar, hedefler ve fırsatlar konusunda ön yargıda oluşturacaktır. Ayrıca hedef tablolarımız konusunda korku uyandıracaktır. Ilımlı düşünme bir çok noktada bizlere yardımcı olacağı aşikârdır.

“Zayıflatan Bitki Çayları Nelerdir?” Tıklayın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap