1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Her Gün Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Her Gün Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?
Her gün yoga yapmanın faydaları
+ - 0

Yoga nedir? Nasıl yapılır? Her gün yoga yapmanın faydaları nelerdir? Toplum olarak zor günlerden geçiyoruz. Her nereye baksak stres ve kaygı ile doluyoruz. Bu duygulardan kurtulmanın yollarını ararken daha da geriliyoruz.

İşte tam da bu noktada kendimizi yoga yaparken buluyoruz. İlk etapta yok ben anlamam, ben beceremem, yoga da ne alaka gibi tepkiler versek de daha ilk derste hissettiğimiz o rahatlama ile kendimizi hayatı gerçekten sorgularken buluyoruz. Bir kez olsun kendinize bir iyilik yapıp yogaya şans vermeye ne dersiniz?

Peki yoga nedir? Yoga, bir dizi hareketlerden ve düzenli nefes egzersizlerinden oluşan, fiziksel ve zihinsel durumunuzu daha iyi bir hale getirmek için kendinizi bir süre dış dünyaya kapatıp tamamen kendinize odaklandığınız bir tür egzersiz şeklidir.

O halde biraz da yoga nasıl yapılır kısaca ondan bahsedelim. İster evinizde ister bir yoga stüdyosunda yoga yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan bir yoga matı, bir müzik kaynağı ve yogaya uygun rahat kıyafetlerdir. Sonrasında gerekli aksesuarları da isterseniz edinebilirsiniz.

Temelde üç aşamadan oluşan yogaya başlarken ilk olarak nefes açma egzersizleri uygulanır. Sonrasında, fiziksel egzersizlerle devam edilir. Son olarak, derin dinlenme aşamasında gevşeme egzersizleri yapılır. İdeal süre 45-90 dakika arasında sürmektedir. Peki, her gün yoga yapmanın faydaları nelerdir?

Düzenli Olarak Her Gün Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

2 10
Her gün yoga yapmanın faydaları

Her gün yoga yapmanın faydaları saymakla bitmez. En belirgin faydalarını, yogaya başlama niyetinde olanlar ya da yeni başlayanlar için ayrıntılı olarak yazımızın devamında paylaşıyor olacağız.

Faydalarının akabinde akla yoga faydaları ne zaman görülür sorusu gelmektedir. Bunun cevabı ise kişinin yogayı ne kadar sık ve ne kadar odaklanarak yaptığına göre değişim gösterebilmektedir. Gelin şimdi en temek faydalarından bahsedelim.

1.      Fiziksel Aktivite Yapmak İçin Zamanınız Var Desek?

3 10
Her gün yoga yapmanın faydaları

Çoğumuz işten ya da günlük koşturmalarımızdan dolayı vücudumuza yeterli özeni gösteremiyoruz. Vücudumuz hareket ettikçe güçlenerek bize daha sağlıklı bir hayat sunar. Bu sebeple her gün yoga yapmanın faydaları arasında fiziksel aktiviteyi sayabiliriz. Yoga hareketleri ile vücudumuzu rahatlatıp, kaslarımızı güçlendirmemiz mümkündür.

2.      Kilo Vermek İçin İdeal Bir Yol

4 10
Her gün yoga yapmanın faydaları

Her gün yoga yapmanın faydaları arasında hepimizin en çok sevineceği konu kilo verme de vardır. Peki, yoga fiziği güzelleştirir mi? İşte iyi haber! Nefes egzersizleri ve çeşitli yoga pozisyonları hem kilo vermenize hem de kilonuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

3.      Enerjinizi Artırmak İstemez Misiniz?

5 8
Her gün yoga yapmanın faydaları

Her gün yoga yapmanın faydaları çok dedik de enerji artması ne alaka değil mi? İster inanın ister inanmayın ama yorgun bir günün sonunda, 50 dakika yapacağınız bir yoga seansıyla derin bir uykudan uyanmış gibi dinlenmiş ve enerji dolmuş olarak çıkacaksınız. Denemeden bilemezsiniz! Her gün düzenli yoga yapmak adeta sürprizlerle dolu değil mi?

4.      Stresten Kurtulmanın En Rahatlatıcı Yolu

6 6
Her gün yoga yapmanın faydaları

Her gün yoga yapmanın faydaları arasında belki de hepimizin en çok şikayet ettiği strese çare olma da var. Stres hepimizin bildiği gibi tüm fiziksel ve zihinsel problemlerimizin ana kaynağı ve pek çok insan için stres yogaya başlamak için en önemli sebeptir.

Kendinize ayıracağınız bir saat ile tüm stresinizden kurtulmanız demek bir sürü derdinizi de silip süpürmek demektir. Bir deneyin lütfen!

5.      Güçlü Bir Bağışıklık Sistemine Hepimizin İhtiyacı Var Değil Mi?

7 2
Her gün yoga yapmanın faydaları

Bağışıklık sistemi her zaman önemsenen bir konuydu. Ancak şu son iki senedir günde en az beş kez ağzımızdan çıkar oldu. Her gün yoga yapmanın faydaları arasında bir de bağışıklığı güçlendirme var. Peki, bu nasıl mümkün?

Yoga stresi silerek en önemli görevini yerini getirir. Unutmayın stres ve bağışıklık sistemi doğru orantılıdır. Bunun yanında yoga yine organlarımıza ve ruhumuza masaj yaparak her şeyin yoluna girmesini sağlar. İsterseniz yoga yapanların vücudu ile yapmayanların vücuduna bir dikkat edin.

6.      Esnek ve Dik Bir Duruşa Sahip Olmak İstemez Misiniz?

8 1

Her gün yoga yapmanın faydaları size bir de esnek bir vücut ve iyi bir duruş sağlar. Yoga hareketleri sayesinde gelişen ve esneyen kaslar sizi daha esnek yaparak hareket özgürlüğünüze kavuşturur. Yok olsun kas ve eklem ağrıları. Yaşasın her gün yoga yapmanın faydaları!

7.      Daha İyi Sosyal İlişkiler Kurmak İyi Olmaz Mı?

9 1

Her gün yoga yapmanın faydaları olarak pozitif sosyal ilişkilerimizi de ekleyebiliriz. Yoga sizi daha sakin, daha sabırlı, daha derin düşünebilen, daha anlayışlı, daha tahammül seviyesi yüksek, mutlu ve huzurlu bir insana dönüştürür. Aslında insanın özü de budur. Yaşadığımız her şey bizleri bunlardan uzaklaştırır. Yoga yapmanın zararları arasında çok mutlu olmak var. Şimdiden uyaralım.

Her gün yoga yapmanın faydaları yukarıda saydığımızdan daha fazla olsa da temel de tüm insanların arayış içinde olduğu maddeler hemen hemen bunlardır. Neye ihtiyacınız varsa ona bir faydası olacağına yaptıkça inanacaksınız. Meditasyonlar süresince kendinizde keşfedilmemiş noktalara ulaşacaksınız.

Yoga yapanların yorumları şu şekildedir: “İnancınız ne olursa olsun, yoga sizi kendinizle barıştıracak ve her şeyi düzene sokmanıza yardımcı olacaktır.” Kendinize bu iyiliği yapın ve hak ettiğiniz benliğinize kavuşun. Namaste!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap