İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Hayat Eve Sığar Nasıl Yüklenir ve Nasıl Kullanılır? 2022

Hayat Eve Sığar Nasıl Yüklenir ve Nasıl Kullanılır? 2022
+ - 0

Hayat Eve Sığar nasıl yüklenir ve nasıl kullanılır gibi sorular son bir senedir hayatımızın bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Google Play Store veya App Store üzerinden indireceğiniz Hayat Eve Sığar yükleyerek pandemiye ayak uydurabilirsiniz.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden Sağlık Bakanlığı tarafından her kişiye özel bir kod verilmiştir. Bu kod ile normal hayat akışı içerisinde gerek duyulan mekân girişlerinde virüs açısından sağlıklı bireyler içeri alınmaktadır. Peki, bu Hayat Eve Sığar uygulaması özellikleri ve HES kodu nedir, HES kodu ne işe yarar gelin inceleyelim.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Özellikleri

2 27

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tanıttığı ve sunduğu Hayat Eve Sığar uygulaması Korona Virüs dönemi için kullanılacaktır. Uygulama, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sayesinde ortaya çıkmış oldu.

  1. Öncelikle kişilerin kendi sağlık durumlarını sorgulayan bir sistemle virüse karşı ne kadar duyarlı olduğunuz belirlenmektedir.
  2. Çevrenizdeki insanların ve ailenizdeki kişilerin virüs kapıp kapmadığını göstermektedir.
  3. Uygulama üzerinde arkadaşlarınızı ekleyerek onların da virüs olup olmadığının farkına vararak kendi sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  4. Çevre konumlardaki virüs risk oranını ve yoğunluğunu inceleyebilir, kendinizi riske atmamak adına korumaya alabilirsiniz.
  5. Uygulama üzerindeki HES kodu ile mekânlarda karekod okutarak girişi sağlayabilirsiniz. Ayrıca seyahat yapacak kişilerin de HES kodu yoksa eğer bir kod edinmeleri gerekmektedir.
  6. Mekân sahipleri, sağlık güvenliği açısından bir önlem olarak HES kodu sorgulama işlemi yapabilirler.
  7. Kalabalık bir alandan şüphelendiğinizde ve Korona Virüs hakkında şüphe duyduğunuz kişileri “İhbarda Bulun!” butonu ile gerekli mecralara şikâyetinizi iletebilirsiniz.
3 26

HES Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

HES kodu pandemi koşullarının getirdiği uygulamalardan bir tanesidir. Sağlık Bakanlığı, virüsün yayılımını önlemek adına böyle bir adım attı ve başarılı olduğu da görülmektedir. Ücretsiz bir şekilde telefona hızlıca indirilen bu uygulama sayesinde vatandaşların sağlıkları güvence altına alınıyor.

Özellikle AVM gibi kapalı alanlarda bulunan kişilerin huzurla gününü geçirebilmesi adına HES kodu gereklidir. Yine de rahatlığa kapılıp tedbiri elden bırakmadan sosyal mesafe kurallarına uymak gerektiğini unutmamak gerekir.

5 1 1

Korona Virüs hayatımıza gireli yaklaşık 2 sene oldu. HES kodu nedir ve HES kodu ne işe yarar soruları karşımıza çıkmaktadır. Kontrollü Sosyal Hayat ismi verilen sisteme Covid – 19 hastalığına karşı risk taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmektedir. Ayrıca size ve çevrenizdeki kişilere de belirti vermektedir.

Bireysel iletişim alanlarında HES kodu sorgulaması yapmak kişi ve dünya sağlığı açısından kesinlikle yapılmalıdır. Sadece Türkiye adına değil, yurtdışı bağlantılı kişiler adına da bu sistem büyük bir önem arz etmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap