1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Haşimato Ödemi Nasıl Geçer?

Haşimato Ödemi Nasıl Geçer?

haşimato ödemi nasıl geçer

Haşimato hastalığı, yıllardır sıklıkla duyulan bir hastalıktır. Bu hastalık, hipotiroidizmin ve dünyadaki diğer birçok hastalığın ana nedenidir. Fakat teşhis konulması için genellikle çok geç kalınmaktadır.

 Haşimato Hastalığı

Böylece Haşimato, Tiroid hastalığı, insanlar kendi koruyucu mekanizmalarının yani tiroid dokusunun yabancı olduğunu fark ettiğinde ortaya çıkar. Ancak Haşimato çok fazla tiroid hormonuna veya hipertiroidizme neden olur. Zira budurum yıllar içinde yetersiz tiroid hormonuna da yol açabilir. Hashimoto hastalığı, 1912’de Japon bilim adamı Akira Haşimato’nun adını almıştır.

 Haşimato hastalığı durumunda, insan vücudu tiroidi yok etmek için büyük miktarda anti-TPO antikorları ve anti-tiroglobulin antikorları üretir. Bu antikorlar tiroide bağlanır ve tiroid hücrelerini yok eder. Aynı zamanda tiroid’de birçok inflamatuar hücre birikir. İltihaplanma nedeniyle tiroid hücreleri yok edilir ve tiroid hormonları azalmaya başlar.

 Haşimato Ödemi Belirtileri

 Haşimato’ya işaret eden klinik bir bulgu yoktur. Ancak Haşimato hastalığının neden olduğu aşırı dozda tiroid hormonu görmekteyiz. Aynı zamanda tiroid hormonu eksikliği ile ilgili daha fazla etkiler, insanları doktora götürmektedir. Ayrıca Haşimato tarafından görülen belirti ve semptomlar hastalığa özgü değildir. Haşimato’nun en belirgin belirtileri aşağıdaki gibidir;

 -Fazla kilo,

 -Kuru cilt,

 -Kramp,

 -Ses değişikliği,

 -Kabızlık,

 Bu belirtiler birçok hastalıkta görülebildiği için Haşimato hastalığını tespit etmek çoğu zaman zordur. Üstelik Hastalığın semptomları arasında en çok ; düşük nabız, yavaş hareket etme, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, yavaş konuşma, yüz şişmesi, saç dökülmesi, iştahsızlık, depresyon, sinirlilik, dil büyümesi ve düzensiz adet kanaması da görülmektedir.

 Haşimato Hastalığı ve Tedavisi

 Zira hastalığı tiroid hormon ilaçları ile tedavi edilir ve bu ilaçların etkinliği gözlenir. Elde edilen sonuç; tiroid bezinin hormon eksikliği kanıtı olmayan kişilerde ise doktor “değişiklikleri bekle” yöntemini tercih edebilir. Hipotiroidizmin başlaması ve ilaç tedavisine ihtiyaç duyulursa tedavi süresi ömür boyu sürebilir. Bazı hastalarda nadir de olsa hastalık kendiliğinden de iyileşebiliyor.

 Hipotiroidizmin tedavisinin amacı eksik olan hormonların yerine konmasıdır. Bu amaçla hastalara her gün tiroid hormonları verilmektedir. Levotiroksin adı verilen tiroid hormonu ilacının emilimi, gündüz ve aç karnına alındığında en yüksek seviyeye ulaşır.

 Haşimato Ödemi Nasıl Geçer?

 Margarin gibi yağlar yerine zeytinyağı kullanılması öneriliyor. Haftada iki kez balık yenilmelidir. Fakat yemek yiyemiyorsanız, sağlık adına Omega-3 takviyeleri alınmalıdır. Selenyum, magnezyum ve çinko eksikliğiniz varsa, onlar düzeltilmeye çalışılmalıdır. Selenyum, tiroidi ve insan vücudunu zararlardan koruyan antioksidan bir mineraldir.

 Düzenli olarak hayvansal protein kaynaklarından yenilmelidir. Fakat protein adına yağsız et tercih edilmelidir. Haşimato ödemi iyileşme sürecinde bol su içmek önemlidir. Brokoli, lahana, turp ve Brüksel lahanası gibi tiroid işlevini azaltan tiroid uyarıcı hormonlu yiyecekler yememeye çalışılmalıdır.

 Çay ve kahve azaltılmalıdır. Bununla birlikte daha çok taze sebze ve meyve tercih edilmelidir. Sonuç olarak Haşimato hastalığında her hastalıkta olduğu gibi az miktarda şeker, un ve glüten ile bol miktarda selenyum, probiyotik ve Omega-3 yemek en iyisidir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap