İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Harita Mühendisi Nasıl Olunur? | 2022 Harita Mühendisi Maaşı Ne Kadardır?

Harita Mühendisi Nasıl Olunur? | 2022 Harita Mühendisi Maaşı Ne Kadardır?
+ - 0

Son yıllarda harita mühendisi olmak isteyen öğrenci sayısı ülkemizde fazlası ile artmaya başladı. Mühendislik alanları gün geçtikçe farklı alanlara doğru ilerlemeye başlıyor.

İlk olarak makine ve elektrik mühendislik alanları öğrencilerin ilgisini fazlası ile çekiyordu. Özellikle iş ve maaş gibi konularda bilgisayar mühendisliği ile birlikte bu iki bölüm en çok rağbet göre bölümler oluyordu. Fakat zamanla bu bölümlere yeni mühendislik alanları eklenmeye başladı.

Harita mühendisi
harita mühendisi

Harita mühendisliği de son zamanlarda popülerliğini arttıran alanlardan bir tanesi olmayı başardı. Sanılanın aksine harita bölümü çok fazla çalışma alanına ve yüksek maaş aralığına sahip bölümlerden biridir. Bu yüzden de ülkemizdeki harita bölümü sayısı her geçen dönem artmaya devam ediyor.

Üstelik bu bölümden mezun olan öğrenciler için sunulan iş imkanları da yurt içi ve yurt dışı olarak artmaya devam ediyor. Ülkemizde harita bölümünde okuyan öğrenciler için ayrıca Erasmus gibi imkanlar da vardır.

Harita Mühendisliği Nedir ve Harita Mühendislerinin İşi Nedir?

Yerküre üzerindeki bilim insanların yüzyıllardır ilgisini çekmiştir. Harita mühendisliği de yer küre üzerinde çalışmalar yapar. Bu çalışmalar sonrası elde edilen verilere göre de yeni haritaları çizen kişiler harita mühendislerinin en temel tabiridir.

Dünya haritasının ve yer kürenin bilim ışığında incelenmesi de yine harita mühendislerinin bir diğer tanımıdır. Mühendisler bu incelemelerine yerine göre hesaplamalar da yapabilir. Harita mühendislerinin çalışma alanları da doğal olarak yer küre alanı ile alakalı alanlardır.

Harita mühendisliği is imkanları genellikle kadastro çalışmalarında yoğunlaşır. Buna ek olarak imar çalışmalarında da harita mühendisleri devlet adına çalışmalara imza atar. Devletin yapacağı yol, köprü ya da viyadük gibi yerler için bu mühendisler ölçümler yapar ve detayları inceler.

harita mühendisi

Buna nazaran köprü ve yol gibi çalışmaların daha verimli ve ekonomik olması için de çalışmalar yapar. Bu yüzden de eğitimleri sırasında harita mühendisleri temel mühendislik eğitimleri de alır. Yani harita mühendisliği yer küre ile alakalı ihtiyaç duyulan tüm bilgilere hakim bir alandır.

Öğrencilerin Harita Mühendisi Olmak İçin Yapması Gerekenler

Harita mühendisliği bölümü lisans eğitimi ile elde edilir. Yani iki yıllık bir eğitim harita bölümünde mevcut değildir. Ayrıca Ziraat ya da makine gibi 2 yıl okuyup DGS ile 4 yıllığa tamamlanan bir bölüm de değildir. Öğrenciler TYT ve AYT sınavlarına girerek üniversitelerin Harita bölümüne başvuru yapar.

Ülkemizde harita bölümünün eğitim süresi ise 4 yıldır. Eğitim süresi yurt dışında bazı ülkelerde 3 – 5 yıl arasında değişir. Ayrıca Geomatik Mühendisliğinden mezun olan kişiler de Harita mühendisi unvanına sahip olur.

Harita Mühendislerinin Maaşları Ne Kadardır?

harita mühendisi

Diğer mühendislik alanlarında olduğu gibi harita bölümünün de maaş aralığı oldukça farklı değerler arasındadır. Genel olarak öğrencilerin tecrübesi ve çalıştığı alanlar onların maaşını etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Günümüzde ortalama olarak harita mühendisi maaşı şu şekildedir:

  • Kamuda çalışan bir haritacının baz maaşı 5750TL civarındadır. Kamuda tecrübe kazandıkça, dil öğrendikçe ve bu tarz etkenler ile maaş aralığı yukarılara çıkabilmektedir.
  • Özel sektörde yeni mezun olan bir haritacının maaşı ise yaklaşık olarak 4750TL civarındadır. Zaman içerisinde özel sektörde tecrübe kazanan mühendisler ise 15.000 TL’ye kadar çıkar.
  • Geçtiğimiz yıl ülkemizde harita mühendislerinin aldığı en yüksek maaş ise yaklaşık 6.500 TL olarak ifade edildi.
  • Ülkemizde ortalama olarak bir harita mühendisinin aldığı maaş ise 5.300 TL’dir.
  • Yurt dışında çalışan bir harita mühendisi ise maaş olarak 5.000 – 10.000 dolar arasında bir maaş alır.

Değerli okuyucularımız, diğer pek çok meslek hakkında bilgi almak isterseniz eğer aşağıya merak edilen meslekleri yorum olarak iletebilirsiniz. Mor Levha ailesi olarak daha çok meslek grupları hakkında gerçekçi bilgileri sizleri ulaştırmayı hedef edindik!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap