İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
 3. Hangi Altın Alınmalı? Yatırım İçin Altın Önerileri 2021

Hangi Altın Alınmalı? Yatırım İçin Altın Önerileri 2021

hangi altın alınmalı

Hangi altın alınmalı sorusu sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Geçmişten günümüze altın, güvenilir yatırım araçlarından sayılmaktadır. Gram ve ayarına göre çeşitliliği bulunan bu değerli madenin pek çok yatırımcısı bulunmaktadır. Özellikle yıllık fiyat grafikleri incelendiğinde sürekli yükseliş eğiliminde olduğu gözlemlenmektedir.

Özellikle yaz aylarına girerken altın fiyatlarında önemli artışlar görülebilmektedir. Hediyelik, takı ve yatırım için kullanılan altın, her alana hitap etmektedir. Ancak genellikle, altın yatırımcıları tarafından altına dair bazı noktalar bilinmemektedir. Uzmanlar ve ekonomistler bu soru işaretlerine detaylıca yanıt vermektedir. Bizler ise bugün; yatırım olarak hangi altın alınmalı, hangi altın birikime uygun? Sorularını uzman görüşlerine göre detaylıca cevaplıyor olacağız.

Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı 2021?

Uzun bir araştırma sonucunda hangi altına yatırım yapacağını bilemeyen bireyler, bazı konularda soru işaretleriyle baş başa kalabilmektedir. Altına yatırım yapmak isteyenler için farklı birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki gram altındır. Gram altın, 2021 yılı için uzman görüşlerine göre tercih edilebilmektedir. Ayrıca en kârlı yatırım aracıdır. Özellikle birikim yapmak isteyenler için risksiz bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

Gram altını bu denli kârlı kılan pek çok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikleri sıralayacak olursak:

 • Alındığı değerden satılabilmektedir.
 • İşçilik maliyeti bulunmamaktadır.
 • Farklı ağırlıkları ve çeşitleri bulunmaktadır.
 • Bankalardan hesap açtırılabilmektedir.

Tüm bu özellikler sayesinde, her bütçeden yatırımcı gram altına kolayca kavuşabilmektedir. Özellikle işçilik maliyeti barındırmayan gram altın çeşitlerinin kâr getirisi yüksek olmaktadır. Ayrıca piyasada farklı ağırlık çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler 0,1 gramdan 20 grama kadar değişebilmektedir. Böylelikle her bütçeye hitap eden gram altın, yatırımlık hangi altın alınmalı sorusunun cevabıdır.

Gram Altın mı Cumhuriyet Altını mı Kârlı 2021

Orta veya uzun vadeli yatırım fark etmeksiniz, altın her zaman vatandaşın yüzünü güldürmüştür. Ancak yatırım amaçlı alınan altınların bazıları istenilen kadar kazandırmamaktadır. Piyasadaki bazı tasarım altınlarda (bilezikler, takı setleri vs.) işçilik maliyeti bulunmaktadır. Bu maliyet altının alış fiyatını ve satış fiyatını ciddi oranda etkilemektedir. İşçilik maliyeti nedeniyle bir bilezik yüksek fiyattan alınır ancak satışı da düşük fiyattan olabilecektir.

Hangi altın daha çok kazandırır sorusuna ise “işçilik maliyeti olmayan altınlar” cevabı verilebilir. Bu sebeple Gram altın ilk tercih olmalıdır. Cumhuriyet altınında ise altının basım tarihi bulunmamaktadır. Basım tarihinin var olması, bir altının değerini düşüren etkenlerdendir. Bu sebeple Cumhuriyet altını, Gram altından sonra iyi bir yatırım aracı olmaktadır.

Hangi Altın Alınmalı: Gram Altın mı Çeyrek Altın mı Daha Kârlı 2021

Gram altın biriktirenler çoğunlukla çeyrek altını da bu ürünlerin yanına koymaktadır. Ancak sanıldığı aksine çeyrek yatırıma değer midir? Gram altın bütçesi olan yatırımcıların dostudur. Bu sebeple çeyrek altından bir adım öndedir. Maliyetler incelendiğinde ise gram ve çeyrek altında herhangi bir işçilik maliyeti bulunmamaktadır. Bu sebeple her iki altını bozdururken işçilik maliyeti adı altında herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Ancak bu iki ürün ağırlık konusunda birbirinden farklıdır. Genellikle gram altın 1 gr. değerindedir. Çeyrek altın ise 1.75 gram olarak satıştadır. Ancak gram altının farklı pek çok ağırlıkta çeşidi bulunmaktadır.

Öte yandan bu iki altının ayar oranları da farklılık göstermektedir. Gram altın 24 ayarken, çeyrek altın 22 ayardır. Bu sebeple gram altının değeri çeyrekten yüksek olmaktadır. Alım satım işlemlerinde ise çeyrek altının kuyumcu kesinti ücretleri grama göre fazla olabilmektedir. Tüm bu karşılaştırmalar göz önüne alındığında, altında en kârlı yatırım hangisi sorusunun cevabı gram altın olmaktadır.

Yatırım İçin Bilezik Alınır mı?

Piyasada hediyelik amaçlı tasarlanan pek çok bilezik türü bulunmaktadır. Ancak bileziklerin birçoğu işçilik maliyeti içerdiğinden dolayı yatırım amaçlı alınması önerilmemektedir. Hangi altın zarar etmez sorusuna ise bilezik yerine Gram ya da Cumhuriyet altını yanıtı verilebilir.

Hangi Bilezikte İşçilik Yok?

İşçilik maliyeti az olan modeller düz bileziklerdir. Bu modellerin yanı sıra 22 ayar düz bombeli bilezikler de tercih edilebilmektedir. Bu sayede alım-satım işlemlerinde fazladan para ödemediğiniz gibi, maliyet kesintisi yaşamamış olursunuz.

Hangi Altın Alınmalı: Gram Altın Biriktirmek Kârlı mı?

Gram altın biriktirmek her dönemde kârlı olmuştur. Her zaman için piyasa değerinden alınıp satılabilmektedir. Tabii ki gram altınların düşeceği dönemler olacaktır. Bu dönemler geldiğinde iyi bir alım fırsatı doğar. Bu sebeple Gram altına ne kadar düşük ücretle sahip olursanız, satışta o kadar kâr edebilirsiniz.

Hangi gram altın alınmalı konusunda ise pek çok alternatif bulunmaktadır. Burada önceliğiniz kendi bütçenizdir. Bütçenize uygun bir gram altında karar kıldıktan sonra alım yapabilirsiniz. Bu sayede aldığınız gram altın türü kadar kâr sağlayabilirsiniz. Gram altının farklı türlerinin bulunması, kâr etmenizi bu aşamada etkilemez.

Bozdurunca Değer Kaybetmeyen Altın Hangisi?

hangi altın alınmalı

Yatırım amaçlı alınabilen pek çok altın çeşidi bulunmaktadır. Bunların en bilinenleri bilezik, gram altın, takı, çeyrek altın, hurda altın vb. çeşitlerdir. Yatırım amaçlı alınan ve bozdurunca değer kaybetmeyen altınların en az kayba sahip olanları seçilmelidir. Bu aşamada aşağıdaki listede sıralı olarak verilen ve bozdurunca değeri azalmayan altın çeşitlerini görebilirsiniz

 1. Gram Altın
 2. Külçe Altın
 3. Düz Bilezikler
 4. Hurda Altın
 5. İşçiliği Olmayan Diğer Ürünler

Bu ürünler bozdurunca değer kaybetmediği için, yatırım amaçlı hangi altın alınmalı sorusunun da yanıtını vermektedir.

En Çok Kazandıran Altın Hangisi?

En çok kazandırabilecek altın çeşitleri yukarıda da anlatıldığı gibi; işçilik maliyeti olmayan, üretim tarihi içermeyen ve işlem kesintisi az olan ürünlerdir. Bu altınlardan, yüksek bütçeli kişiler için en uygunu külçe altındır. Gram altın ise düşük bütçeli bireyler için iyi bir yatırım aracıdır. Tasarruf için hangi altın alınmalı sorusuna ise yine Gram altın cevabı verilebilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap