İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır? 2022 Gümüş Hesapları Kârlı mı?

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır? 2022 Gümüş Hesapları Kârlı mı?
+ - 0

Gümüş hesabı nasıl açılır; gümüş hesabı bankalar ya da diğer aracı kurumlar vasıtasıyla açılabilen hesap türlerindendir. Ziynet eşyası olarak bilinen gümüşün, alım-satım işlemleri bu hesaplar üzerinden yapılabilmektedir. Gümüş hesabı üzerinden, Türk Lirası ya da Dolar kullanarak gümüş satın almak ve satmak mümkündür.

Geleceğin yatırım araçlarından biri kabul edilen gümüş; düşükten alınmaktadır. Ardından yüksek miktarlara ulaşınca satılmaktadır. Bu sayede gümüş yatırımcıları kâr elde etmektedir.

istockphoto 182058084 612x612 1

Peki, gümüş hesabı kârlı mı? Gümüş, tıpkı altın gibi güvenilir yatırım araçlarından biridir. Geçmişten günümüze güvenilir bir liman olarak görülen altının yanında ikinci planda kalmıştır. Ancak yine de şu zamanda bile popülerliğini sürdürmektedir.

Gümüşün fiyat hareketleri altına göre daha keskin şekilde seyretmektedir. Bu seyir genellikle yukarı yönlü gerçekleşmektedir. Gümüş, altın ile karşılaştırıldığında daha fazla dalgalı fiyat hareketi sergilediğinden dolayı kârlı bir yatırım aracıdır.

Hangi Banka Gümüş Hesabı Açıyor?

2 5 1

Tıpkı altın gibi gümüş hesapları da bankalar üzerinden açılabilmektedir. Gümüş yatırımı yapmak isteyen bireyler, öncelikle gümüş hesabı açan bir bankaya başvurmalıdır. Ardından açılan hesaba para gönderimi yaparak ya da doğrudan banka kartı kullanarak satın alma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

İşlemlerin ardından banka piyasası üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirilir. Gümüş fiyatı yükseldiğinde yine aynı piyasa üzerinden yüksek rakamlara gümüşler satılabilmektedir. Peki, gümüş hesabı açan bankalar hangileridir? İşte gümüş hesabı açan banka listesi…

Gümüş Hesabı Olan Bankalar

Gümüş hesabı kolay ve hızlı bir şekilde aşağıdaki bankalar aracılığıyla açılmaktadır:

 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • HSBC
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • VakıfBank (Vakıf Katılım)
 • DenizBank
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi

Gümüş hesabı olan bankalar başlıca bu şekilde sıralanabilmektedir. Bankalar haricinde özel aracı kurumlarda gümüş hesabı açarak gram cinsinden gümüş ticareti de yapılabilmektedir.

Ziraat Gümüş Hesabı Var mı?

Gümüş hesabı nasıl açılır Ziraat; gümüş hesabı açma işlemleri için bir hizmet sunmamaktadır. Ziraat Bankası mobil uygulama, Ziraat şubeleri ve internet bankacılığı üzerinden henüz gümüş hesabı oluşturulamamaktadır.

Ziraat Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

3 4 1

Son dönemlerde altının fiyatının artmasıyla yatırımcılar rotalarını gümüşe çevirmiştir. Gümüş, altın gibi değerli madenlerden biridir. Ayrıca kârlı bir yatırım aracıdır. Vatandaşlar ise gümüş hesabı açmanın yollarını aramaktadır. Gümüş hesabı açma işlemleri Ziraat bankası gibi kamu bankalarında faizsiz bir şekilde yapılabilmektedir.

Ziraat bankası ise geçtiğimiz günlerde gümüş hesabı açmak isteyen bireylere üzücü bir haber vermiştir. Ziraat Bankası üzerinden şu anda gümüş hesabı açmak mümkün değildir. Bu sebeple böyle bir hizmet sunulmamaktadır.

Garanti Bankası Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

4 2 1
Gümüş hesabı nasıl açılır

Gümüş hesabı internet bankacılığından, müşteri hizmetlerinden ya da Garanti bankası şubelerine başvurularak açılabilmektedir. Müşteri hizmetlerini kullanarak gümüş hesabı açmak isteyenler 444 0 333 hattını aramalı ve müşteri temsilcisine gerekli detayları iletmelidir.

Şubeden gümüş hesabı açmak isteyen bireyler Garanti Bankası şubelerine bizzat giderek başvuruda bulunmalıdır. Şubeye giderken istenen belgeleri yanınızda getirmenizde fayda vardır. İstenen belgeler ve dolduracağınız formlar aşağıdaki şekildedir:

 • Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi
 • Risk bildirim fonu
 • Alım-satım çerçeve sözleşmesi
 • Sözleşme formları
 • Gümüş hesabı açılış sözleşmeleri
 • Diğer sözleşmeler

Belgelerin tamamlanmasıyla, kolay yoldan gümüş hesabı nasıl açılır Garanti Bankasından, daha iyi kavranmış olacaktır.

Şubelerle uğraşmak istemeyen vatandaşlar Garanti Cep uygulamasını indirerek de gümüş hesabı açabilmektedir. Telefonunuza indirdiğiniz uygulamaya müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Hesabınıza girdikten sonra Yatırımlar > Hesap Türleri > Gümüş Hesabı seçeneklerini takip ederek gümüş hesabı açabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanarak açmak isteyenler, bu adresi ziyaret edebilmektedir. TC kimlik numarası ve parola kullanarak giriş yapmak mümkündür.

Halkbank Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

5 3 1
Gümüş hesabı nasıl açılır

Halkbank’ta Gümüş hesabı var mı, gibi sorular bireylerin sıklıkla araştırdığı konulardandır. Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden şu anda gümüş hesabı açma hizmeti sunulmamaktadır. Halkbank dışında farklı bankaları kullanarak gümüş hesabı açmak mümkündür. Bankalar haricinde özel aracı kurumlarda hesap açılabilmektedir. 

Vakıfbank Gümüş Hesabı Nasıl Açılır, Kazandırır mı?

6 2 1

Vakıfbank, değerli emtiaların pek çoğuna ev sahipliği yapan bir bankadır. Bu sebeple tercih oranı yüksek en iyi bankalar arasındadır. Vakıfbank üzerinden gümüş hesabı açmak, alım-satım yapmak ve gümüş depolamak mümkündür. Peki, Vakıfbank gümüş hesabı nasıl alınır?

Gümüş hesabını;

 • Vakıf bank şubelerinden,
 • VakıfBank internet bankacılığından,
 • VakıfBank Mobil Bankacılık üzerinden,
 • 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezinden oluşturmak mümkündür.

İnternet Bankacılığını tercih eden bireyler sırasıyla şu sekmeleri takip etmek gerekir; “Hesaplar” > “Gümüş Hesapları” > “Gümüş Hesabı Aç”. Son sekmeden ise bakiyesiz gümüş hesabı açılabilmektedir.

Mobil bankacılık tercih eden bireyler sırasıyla şu menüleri takip etmelidir; Tüm İşlemler > Hesaplar > Hesap Aç > Gümüş. Tüm bu işlemlerin ardından son sekmedeki butondan gümüş hesabı açma işlemleri yapılabilmektedir.

İş Bankası Gümüş Hesabı Açma

7 1 1

Son dönemlerde sıklıkla Gümüş hesabı nasıl açılır İş Bankası? Sorusu merak edilmektedir. İş Portföy üzerinden gümüşe yatırım yapmak mümkündür. İş Bankası, diğer bankalardan farklı olarak yatırım yapacak bireylerde belirli kriterleri aramaktadır.

Bu kriterlerin başında “nitelikli yatırımcı olmak” şartı yer almaktadır. SPK’nın düzenlemeleri uyarınca düzenlenen şartların detaylı bilgilerine info@isportfoy.com.tr adresine e-posta göndererek erişmek mümkündür.

8 2 2

Türkiye’de gümüşe yatırım yapan ilk serbest fon olarak bilinen “İş Portföy Gümüş Serbest Fon” 23 Kasım 2020 tarihinde hizmete sunulmuştur. Fon satış başlangıcı olarak belirlenen bu tarihten sonra nitelikli yatırımcılar olarak adlandırılan bireyler, Tefas’a üye banka ve aracı kurumları kullanarak işlem yapabilecektir.

Akbank Gümüş Hesabı Açma

9 3

Gümüş hesabı açılabilen bir diğer banka da Akbank’tır. Akbank; Ak Portföy Gümüş Fonu ile yatırımcılara hizmet sunmaktadır. Bu fon kapsamında gümüş ve gümüşe dayalı yatırım ürünlerine dair hizmet alabilir ve tasarruflarını çeşitlendirebilirsiniz. Peki, gümüş hesabı nasıl açılır Akbank?

Akbank Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme ile 23.12.2020-31.07.2021 tarihleri arasında alınan GUM – Ak Portföy Gümüş Fon Sepeti Fonu’ndan elde edilen gelir ve kazançlara, fonun satış tarihinden bağımsız olarak %0 stopaj uygulamaktadır.

Ayrıca gümüş hesabı açmak isteyen bireyler öncelikle Akbank Yatırım Fonları sayfasını ziyaret etmelidir. Fonun özellikleri ve avantajları bu sayfada yer almaktadır. Aynı sayfa üzerinden “Hemen Hesap Aç” bölümünden TC kimlik numarası ve parola ile giriş yaparak gümüş hesabı açılabilmektedir.

KuveytTürk Gümüş Hesabı Yorumları

10 3

KuveytTürk, gümüş hesabı açma hizmeti sunan bir diğer bankadır. Kurum uzun yıllardır gümüş hesabı oluşturma işlemlerini başarıyla gerçekleştiren bir kurumdur. Fakat son 1 yıl içerisinde KuveytTürk gümüş hesabı ile alakalı 2100 adet şikâyet gelmiştir. Şikâyetler başlıca makas aralıkları ile alakalı problemleri kapsamaktadır.

Gümüş hesabı nasıl açılır konusundan sonra en merak edilen konu da makas aralığı oranıdır. Banka politikasına göre belirlenebilen makas aralıkları KuveytTürk tarafından sıklıkla artırılmıştır. Bu sebeple vatandaşlar aracı siteler ile şikâyetlerini dile getirmektedir.

DenizBank Gümüş Hesabı Yorumları

11 2

DenizBank gümüş alım-satım işlemlerinin yapılabildiği bankalardan biridir. Son dönemde ise en çok kredi kartı havale/EFT ile alakalı şikâyetler gelmektedir. Bu nedenle bankalar, yatırımcıların varlıklarını koruma ve muhafaza etmekle yükümlüdür. Bu tip problemlerin artması banka itibarını da sarsmaktadır.

Denizbank, KuveytTürk ile karşılaştırıldığında şu zamana kadar 12 bin 958 adet şikâyetle karşı karşıya gelmiştir. Bu sebeple son 1 yılın verilerine göre yorumlara göre 3 yıldız ile değerlendirilmiştir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap