İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı

Gül Bakımı Nasıl Yapılır ve Gül Bakımı Püf Noktaları Nelerdir? 2022

Gül Bakımı Nasıl Yapılır ve Gül Bakımı Püf Noktaları Nelerdir? 2022
+ - 0

Çiçeklerin, türlü renklere gebe prensesi gül hakkında, hatırlardaki en çarpıcı mevzu, gül bakımı olmaktadır. Bitkiler camiasındaki en popüler çiçek, açık ara farkla güldür. Dolayısıyla bu çiçeğin hitap ettiği kitle oldukça geniştir. Balkon köşelerinden, saray bahçelerine uzanan namı sebebiyle, her detayına derinlemesine vakıf olunması gereken çiçeklerin başını çekmektedir.

Rosaceae familyasına mensup olan gülün her türü ayrı bir gize sahiptir. Odunsu ve dikenli gövdesi, karşılıklı birbirine göz kırpan taç yapraklarıyla birçok rengi kucağında misafir etmektedir. Özellikle gül bitkisi süslü yaprakları için yetiştirilir. Bazı gül fidelerinin odunsu kısımları da kaliteli olmakla beraber, türlü alanlarda faaliyet göstermektedir. Bunca girizgahın ardından gül bakımı nasıl olur sorusu kaçınılmazdır.

Gül Bakımı Nasıl Yapılır?

1 18

Kırmızı, beyaz, pembe, sarı, mavi, siyah derken renk paleti geniş olan gül, zatı hakkında birçok ipucu vermektedir. Yetiştirmesi bazı çiçeklere kıyasen zahmetli olmayan gül, çok uyarlanabilir bir bitkidir. Fakat evde, bahçede derken gül yetiştirme adı altında bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, her çeşit gül her iklimde ve yörede yetişmez.

Temin edilen gül, eski gül çeşitlerinden ise ömrü 40-50 sene arasında gidip gelmektedir. Fakat seralardan satın alınan güllerden ise, ömrü 10-12 sene arasında değişmektedir. Bu nedenle gül fidesi seçimi daha yolun başındayken mühim bir meseledir. Gül yetiştirmeye aday olanların seralardan açık kök veya saksıda çiçeği burnunda bir fide almaları akıllıca olmaktadır. Zira acemiler için tohumdan gül yetiştirmek tavsiye edilmemektedir.

Bu seçimin ardından, üreticinin de verdiği öneriler ışığında, açık kök fidanı bir gece önden suda bekletilmelidir. Gül, mevsimsiz bir bitkidir. Bu nedenle hemen hemen her mecrada, yıl boyunca dikimi gerçekleştirilebilir. Fakat sarı sıcağın parıltısı altında çiçek açması isteniyorsa, dikim tarihi sonbahar sonu yahut ilkbahar başlarına denk getirilmelidir.

Gül Nasıl Dikilir?

2 18

Gül bakımı püf noktaları arasında sere serpe ilerlerken, parmak basılması gereken başka mevzular da vardır. Gülün evi olacak olan saksı plastikten değil, seramikten inşa edilmelidir. Aynı zamanda büyüyüp serpilmeye başlayan gül, her 2 yılda bir taze ve daha büyük bir saksıya transfer edilmelidir. Gül yetiştirirken, besin bakımından zengin topraklar tercih edilmelidir. Optimum havalandırma ve drenaj temin etmek adına, toprak perlit ile karıştırılmalıdır.

Eğer kişi seçimini çit yahut tırmanıcı gül çeşidinden yana kullandıysa, pergola destek sistemi kullanımı elzemdir. İlk olarak dikim esnasında, yaklaşık 30-40 cm derinliğinde çukurlar oyulur. Dikim öncesi gülün kökleri gelinlik kız gibi taranıp, düzeltilir. Fidenin dikim derinliğine tekabül eden kısmı, aşı yerinden aşağada olmalıdır. Son olarak dikim ardından çukurlar toprak ile doldurulmalıdır ve gülün köklerini zedelememek kaydıyla hafifçe bastırılmalıdır.

Ekilen bu fideler çoğaltılmak istenirse tohum, çelik, aşılama ve kökten ayırma yöntemleri kullanılabilir. Böylece güller, bir iken üç beş yavrulayabilirler.

Gül Kaç Günde Bir Sulanır?

3 17

Bu aşamalardan kaliteyle geçen ve evine yerleşen gülün sağlıkla büyüyebilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Suyu kana kana içmekten hoşlanan gül, bilhassa yaz mevsiminde haftada bir yahut iki kez sulanmalıdır. Aynı zamanda sulama esnasında istikrar korunmalıdır. Özellikle nem akışı kontrol edilmelidir. Toprağın birbirine eş bir şekilde ıslanması konusuna sadık kalınmalıdır.

Özellikle yeni çiçekler verebilmek için yaz ve sonbahar arasındaki çiçeklenme evresinde suya oldukça duyarlıdırlar. Güllerin su istekleri çeşitlerine ve şartlarına göre değişim gösterebilmektedir. Böylelikle damlama sulama yöntemi ile nem oranları takip edilmektedir. Bu durum gübreleme aşaması için de mühimdir.

4 16

Gübreleme konusunda hassas olan bu bitki, yılda bir yahut iki kez gübre veya kompost talep eder. Bununla birlikte özellikle ilkbahar aylarının girişinde, sık sık dengeli yahut yavaş salınımlı gübre uygulanmalıdır. Gübreleme işlemi öncesi altı aylık yahut yıllık toprak keşfi yapılmalıdır. PH değeri, besin eksiklikleri tespit edilmelidir.

Dikim aşamasında gül fidesinin köklerinin yanmaması için, azotlu gübreden kaçınmak gerekmektedir. Aynı zamanda muz kabuklarını rendeden geçirerek ev yapımı gübre hazırlanabilmektedir. Böylece gülün potasyum değerine de katkı sağlanacaktır.

Gül Bakımı Budama İster Mi?

5 16

Güller budanma ihtiyacı duyan isteyen çiçeklerdendir. Büyük, odunsu gövdelerini hastalıktan korumak adına, her sene zayıf, yaşını almış, hastalığı kapmış sürgünlerin itinayla temizlenmesi gerekmektedir. Böylelikle bu terbiye sistemi, gülün şeklini korur; havalanmasına ve güneş almasına yardımcı olur. Gül bakımı ve hastalıkları hususunda bu detay önem arz etmektedir.

Bunun yanında budama işlemi yaygın olarak ilkbahar başında ve son donun ardından yapılmaktadır. Genellikle çiçekler tomurcuk evresindeyken sabah günün ilk ışıklarıyla yahut gece geç saatlerde hasat etmek gerekir. Tabi ki bu durum gülün çeşidine göre evrilmektedir.

Gül hasadı yaparken, 45 derecelik makaslar tercih edilmelidir. Gülün sapı, sapın son yaprağının üzerinden kesildiğinde kısa sürede taze bir çiçek filizlendirir. Gülün bakımı yapılırken eldiven takmak gerekmektedir. Çünkü gülü seven dikenine ancak böyle katlanabilmektedir.

Gül Güneş Sever Mi?

istockphoto 1078521794 612x612 1

Gül, formu fark etmeksizin gün içerisinde en az 3-4 saat güneş ister. Çünkü gül tomurcukları açmak için fazlaca güneşe ihtiyaç duymaktadır. Bu muhtaç olunan güneş, gülü besin açısından besler ve büyütür. Böylece toprağı kurudukça verilen su ve dengeli güneş takviyesi ile sağlıklı güller yetiştirmek için hiçbir engel kalmamaktadır.

Kuruyan Gül Nasıl Kurtarılır?

6 10

Gül bakımı, bitkide hasar oluşumunun ve ölümün önüne geçilmesi adına önemlidir. Aksi taktirde güller kurur, solar ve istenen performansı veremezler. Kuruyan gülü suni teneffüs yaparak hayata döndürmek mümkün olabilmektedir. Öncelikle gülün kuruma sebebi tespit edilmelidir. Bu sebepten saksısı değiştirilmelidir. Buna ek olarak iç içe geçen kökler ayıklanıp, gevşetilmelidir.

Bitki üzerinde boy gösteren bir hastalık varsa, bitki bu hastalıktan temizlenmelidir. Yaprak bitleri, kırmızı örümcekler, kara leke, gül küllenmesi, gül midiyösü bu hastalıklar arasında sayılmaktadır. Dolayısıyla bir tedavi de kaçınılmazdır.

Bu hastalıkların önünü kesmek adına biyolojik kontroller önem arz etmektedir. Kimyasal takviyeler bu hastalıklara set örmektedir. Lakin bu takviyeler lisanslı agronomist gözetiminde uygulanmalıdır. Ziraat mühendislerinin önerisi ile soğuk kompres uygulama gerekmektedir.

Kısacası gül bakımı meselesine hakim olunmaması halinde, tahtın üzerine bakımsız gülün hastalık kapması geçmektedir. Bu iki durum, iki zıt kutupta birbirine pamuk ipliği ile bağlıdır. Birinin yokluğu diğerinin varlığı demektir.

Bundan dolayıdır ki estetik haz uyandıran bu bitkinin sahibiyle yaşlanabilmesi için bakımında titiz olunmalıdır, hataya mahal verilmemelidir. Zaten ancak gülün sorumluluğunu almaya gönülden talip olanlar, o güle hakkıyla bakabilmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap