1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Göz Kanlanması Nedir? | 2022 Tedavi Yöntemleri Nedir?

Göz Kanlanması Nedir? | 2022 Tedavi Yöntemleri Nedir?
morlevha-Göz-kanlanması.jpg
+ - 0

Göz kanlanması, halk dilinde göz kızarması, göze kan oturması gibi çeşitli isimlerle nitelendiriliyor. Çoğu insanın hayatında 3-4 kez yaşayabildiği durumlardan birisidir. Bu durum çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi ciddi bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Bu gibi sağlık sorunları ve tedavi yöntemleri için sayfamıza bakabilirsiniz.

Aslında göz neden kanlanır sorusunun cevabı bellidir. Hemen hemen her insanda ciddi bir hastalık belirtisi teşkil etmediği takdirde teknolojik ürün kullanımlarınızla, uykusuz kalmakla, kullandığınız şampuan ya da şehir suyunun kloru ile kanlanma yaşanabilir. Kısaca bilimsel olarak tarif etmek gerekirse gözün Sklera olarak bilinen beyaz kısmı Konjonktiva adı verilen ince berrak bir dokuyla kaplıdır. Küçük ince kan damarları bulunur. Bu damarlar kolayca kırılır ve patlamalarla kan dışarı sızarak göz akı arasına karışır böylece kızarıklık oluşur.

morlevha-Göz-kanlanması.jpg
Göz Kanlanması

Göz Kanlanması Neden Olur Nasıl Geçer?

Gözler kalbin aynasıdır derken atalarımız boşa konuşmamış aslında. Gözlerimiz vücudumuzda ki hastalıkların görünen penceresidir. Bedenimiz ne kadar sağlıklı olursa pencereleriniz o kadar parlak ve temiz oluyor anlayacağınız. Yetişkinlerde göründüğü kadar yeni doğan bebeklerde de sıklıkla görülebiliyor. Göz kanlanması sebepleri çeşitli nedenlerden ortaya çıkmaktadır.

 • Uzun süre teknolojik ürünlerle uğraşmak…
 • Yüksek basınç…
 • Uyku bozukluğu…
 • Mevsimsel alerji…
 • Göz tansiyonu…
 • Göz iltihabı…
 • Göz kuruluğu…
 • Arpacık, kirpik iltihapları…
 • Hapşırma (Ani basınçla damar çatlaması oluşur).

Göz kanlanması bunedenlerledamar kızarıklıklarına ya da diğer bir isimle damar çatlamasına sebep olabilmektedir. Bu durumlarda oluşan kızarıklıklar çoğunlukla 2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazı zamanlarda bu kanlanmalar ciddi hastalık belirtileri de olabilmektedir. 2 gün geçmesine rağmen yok olmuyor ve ağrınız artıyor, görme de bulanıklıklar yaşamaya başlıyorsanız, yüksek ateş, kaşıntı, sulanma varsa hastalığınız ciddi olduğunun sinyallerini veriyor demektir sizlere.

En yakın hastanenin göz hekimine başvurarak testlerinizi yaptırmalısınız. Aksi takdirde Hekim tedavisi uygulanmazsa ciddi göz rahatsızlıkları yaşayabilir hatta gözünüzü kaybetme durumları ile yüzleşebilirsiniz.

5 15

Peki, göz kanlanmasına ne iyi gelir nasıl geçer biliyor musunuz? Aslında bu durum hastalığın sebeplerine göre değişkenlik göstermektedir. Misal nedeni yüksek tansiyonsa yüksek tansiyonunuzun kontrol altına alınması ile bu iyileşme görülür. Lens kullandığınız için bu rahatsızlığa yakalandıysanız gözlerinizi dinlendirmeli lensinizden uzak durmalı ya da lens markanızı değiştirmelisiniz. Hijyen olmayan, tozlu, güneş ışınları ve mavi ekran ışınlarından mümkün olduğunca uzak durarak bu rahatsızlığı geçirme ihtimaliniz azalır.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer Evde

istockphoto 1148807264 612x612 1
Göz Kanlanması

Göz kanlanması sorununuz ciddi bir hastalıktan meydana gelmiyorsa tedavisi inanılmaz kolaydır. Şimdi onlardan bahsedeceğiz sizlere;

 • Buz Tedavisi

Göz kapaklarınıza direkt uygulamadan 10-15 dakika buz tutabilirsiniz bu durum damarları daraltacağı için gözlerinizi rahatlatır.

 •  Su

Hafif darbeler ile gözlerinizi temiz ılık suyla yıkamalısınız. Kaşıntınız varsa bu durum sizi rahatlatacaktır.

 • Süt İle Temizlemek

Küçük bir pamuk ya da makyaj temizleme pamuğunu süte batırarak gözlerinizi siliniz. Göz yaşarmalarınızı azaltacak ve sizi dinlendirecektir.

Ayrıca kullandığınız şampuanınızı sabununuzu değiştirebilirsiniz. Çünkü kanlanma bu ve benzer etkenlerle de görülebilmektedir.

istockphoto 1175296527 612x612 1

Şahsınıza ait ürünlerin kullanımına dikkat etmeli alerjenik ürünlerden kaçınmalı özellikle de göz makyaj ürünlerinizi kimse ile paylaşmamalısınız. Bu tarz ürünlerle göz hastalıklarının buluşması muhtemelen kaçınılmazdır.

Günümüzde ki virüs salgınlarında da söylendiği gibi her mikrobu ve hastalığı gözlerimiz yolu ile vücudumuza aktarabiliyoruz. Bilim adamları ellerimizle göz teması sonucu korona virüsün bize bulaşabileceğini söylüyorlar. Bunu duymayanımız yoktur. O zaman eller kadar kalbimizin penceresi olan gözlerimizi de temiz tutmalı onlara özen göstermeli en önemli organımızı kaybetmemeliyiz.

Göz Kanlanması Neden Olur?

istockphoto 1202109939 612x612 1

Aslında Çoğu zaman sebepleri bilinmez. Göz dokumuz herhangi bir hastalığın haberini bize veriyor da olabilir. Ya da tamamen yorgunluk belirtisinden dolayı yaşanır. Ortalama olarak en çok telefon, tablet ve bilgisayar kullanımlarında, uykusuz kaldığımızda ortaya çıkan bir olgudur. Bu tip bulgularda Göz kanlanması ve baş ağrısı genellikle birlikte seyreden durumlardır. Mavi ekran ışınlarından ne kadar uzak kalırsak bu hastalık riskimiz o denli azalır.

Tek Göz Kanlanması Neden Olur?

istockphoto 1215109947 612x612 1

Kanlanma tek bir göz de göründüğü zamanlar tek göz olarak nitelendirilir. Ancak sıklıkla çift gözde görülen kanlanma bazı durumlarda tek gözde de meydana gelebilmektedir. Bu durumların neden olduğunun netliği bilinmemektedir. Gözün yapısal durumu dış etkenlere bağlı olarak belirtiler göstermektedir. 2 gün içerisinde geçmeyen kızarıklıklarınız var ise hekiminize başvurabilirsiniz.

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Uzun süre devam eden ve tahriş hissi, kaşıntı, gözün daha dolgun hissedilmesi, göz ağrısı, bulanık görme ya da görmede bozukluk, gözde basınç hissi ve şişme varsa hemen hekime başvurmalı tedavinizi yaptırmalısınız.

istockphoto 1294344874 612x612 1

 Muhtemelen göz iltihaplanması yaşamış olduğunuz için göz kanlanması için damla tedavisi ile gözlerinizin kızarıklığı geçecektir. Onun dışında evde kendinizce bir tedavi uygulamamanız gerekmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap