1. Ana Sayfa
  2. Turizm
  3. Göbekli Tepe Tarihi | 21. Yüzyıl Türkiye Turizmi İçin Önemi
Trendlerdeki Yazı

Göbekli Tepe Tarihi | 21. Yüzyıl Türkiye Turizmi İçin Önemi

Göbekli tepe tarihi

Göbekli tepe tarihi öneme sahip, dizi ve filmlere konu olmuş son derece gizemli bir kültür alanıdır. Hatta Stonehenge ve Mısır Piramitlerinden bile eski bir geçmişe sahip olan Göbekli Tepe insanlığa ait ilk yaşam belirtilerinin bulunduğu bir alan olma özelliği taşımaktadır. Peki, başka hangi özellikleri Göbekli Tepe’yi önemli kılmaktadır?

Göbekli Tepe Nedir?

Göbekli tepe tarihi tüm insanlık için önemlidir. Yapılan çalışmalar henüz tamamlanmasa da şu anki çalışmalar bu alanın insanlık tarihinin ilk ibadethanesi olabileceğini göstermektedir. “Göbekli tepe kaç yıllık? sorusuna net bir cevap veremiyoruz fakat tahmini olarak geçmişinin M.Ö. 10000’ li yıllara kadar gidebildiği görülmüştür.

Yapılan çalışmalarda herhangi bir yaşam belirtisi saptanamasa bile kayalar üzerinde yontulmuş hayvan figürleri bulunmaktadır. Buna ek olarak bir de gömülü şekilde bulunmuş hayvan kemikleri bulunmaktadır. Bu da akıllara Şamanizm inancını getirmektedir. Belki de ilk Şaman ayin ve ibadetleri burada yapılmıştır.

Göbekli Tepe Nerede?

Göbekli Tepe Şanlıurfa içerisinde araç ile yaklaşık 30 km ilerisinde bulunan bir alana yayılmıştır. Göbekli tepe tarihi önemi sebebiyle yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir. Son zamanlarda ziyaretçi sayısında artış olan ve turlar düzenlenen Göbekli Tepe’de giriş ücreti uygulanmaya da başlanmıştır.

Peki, Göbekli tepe giriş ücreti ne kadardır? Alana giriş ücretleri ilk yıllarda 5 TL ile başlamışken, günümüzde ücret çok daha fazladır. Alana Müze Kartınızla girebilmeniz mümkün. Eğer kartınız yok ise kendinize bir Müze Kart çıkartarak 60 TL karşılığında girebiliyorsunuz. Müze Kart çıkartmak istemezseniz de 65 TL ödeyerek Göbekli Tepe’yi gezmeniz mümkün.

Göbeklitepe Ne Zaman Keşfedilmiştir?

Göbekli Tepe ilk olarak Alman bir arkeolog ve tarihçi olan Klaus Schmidt tarafından 1994 yılında keşfedilmiştir. Resmi olarak ilk keşif bu sayılsa da esasında ilk keşif tarihi 1963 yılına dayanmaktadır. Ancak bu tarihte kazı çalışması araştırmaları çok yüzeysel kalmış ve önemi ancak 1994 yılında anlaşılmıştır.

Göbekli tepe tarihi yaklaşık 11000 yıl öncesine dayanmakta ve insanlığın başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Buna rağmen çok uzun yıllar varlığı fark edilmemiş ve bölge halkı tarafından bu alanda tarım yapılmaya devam edilmiştir.

Göbeklitepe’ de Kimler Yaşadı?

Göbekli tepe giriş ücreti

Göbekli tepe tarihi boyunca yaşayan insanların ileri seviyede mühendislik bilgisine sahip olduğu gözlenmiştir. Kazı alanında bulunan hayvan işlemeleri ve sütunlar, bu dönemde yaşayan insanların toplum yaşamına ayak uydurabilecek şekilde sistemli yaşadıklarını gösteriyor.

Bulunan kazılar ile insanlık tarihi arasındaki uyuşmazlık ise gizem yaratıyor. Çünkü bilinen en eski yerleşik hayat Göbekli Tepe’nin kurulmasından çok uzun süre sonra ortaya çıkıyor. Bölge hakkında en kesin bilgi bu dönemdeki insanların avcılık ve toplayıcılık ile uğraştıklarıdır.

Göbekli tepe tarihi önemi, gizemleri ve hala netlik kazanmamış araştırmaları ile insanların ilgisini çekmektedir. Bu da dünyanın her yerinden insanın bölgeye ziyarete gelmesini sağlamaktadır. Şanlıurfa ve ülkemizin turizmi açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Sizlere de en kısa zamanda ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap