İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Glisemik İndeks Değeri Nedir? | 4 Başlıkta Glisemik

Glisemik İndeks Değeri Nedir? | 4 Başlıkta Glisemik
glisemik indeksi
+ - 0

Vücutta tüm besinler farklı değerlere sahiptirler ve farklı nitelikler taşırlar. 1981 yılında bilim adamları tarafından ortaya atılmış olan glisemik indeks tanımı şeker hastaları için geliştirilmiş görünse de tüm insanlar için genel bir referans noktasıdır.

İndeks besinlerin kan şekerini yükseltebileceği değer olarak tanımlanabilir. Bir besini vücudunuza aldığınızda verilen kan şekeri cevabı glisemik olarak bilinir.

Glisemik İndeks Değerlerinin Önemi Nedir?

şeker hastalığı
glisemik indeks

Birçok basit karbonhidrat yüksek glisemik indeks değerine sahiptir. Bu değer yüksek olduğunda kan şekeri seviyeniz hızlı bir şekilde yükselir. Yüksek kan şekeri seviyesi ise yağlanma, yüksek kan basıncı ve daha sık acıkma gibi problemleri doğurur. Kan şekerinin sürekli yüksek olmasının riskleri bununla sınırlı değildir. Bu nedenle de besinlerin değerlerine göre tüketilmesi koruyucu bir faktördür.

İndeksi yüksek bir gıdayı tükettiğinizde kan şekeri seviyeniz hızlıca yükselir. Beslenmenizin çoğunluğunu bu gıdalar oluşturduğunda da şeker hastalığı başta olmak üzere diyabet ve kalp damar hastalıkları oluşabilir. Bunun yanında düşük glisemik indekse sahip gıdalar sizin için pek çok açıdan koruyucu olacaktır.

İndeksi 55g ve altındaysa düşük, 55-70 g olanlar orta ve 70 g üstü olanlar yüksek değerine sahiptir. Basit karbonhidratlar olarak adlandırılan şeker, patates, mısır, gevrekler, meyveler ve tam buğday ekmeği yüksek glisemik değere sahiptir. Yoğurt, süt, tavuk, baklagiller ise düşük değerlere sahiptirler.

Gıdaların Glisemik Değerini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

2 7
glisemik indeks

Bir besinin glisemik değerini sadece kendisi değil birçok faktör bir arada belirler. Besinlerin pişirilme yöntemleri, parçalara ayrılması, birbirine karıştırılması veya kızartılması gibi faktörler indeks üzerinde etkili olur. Örneğin, bir meyvenin glisemiğini taze halinde düşükken sıkılarak suyu çıkarıldığında glisemiği yükselir. Taze haldeki meyvenin içerisinde bulunan lif gibi maddeler endeksin dengeli olmasında rol oynar.

Beslenmenizde Glisemik İndeks İçin Hangi Düzenlemeler Yapılabilir?

kan şekeri
glisemik indeks

Glisemik endeksin olumlu etkilerinden yararlanabilmek için uygun bir beslenme programı benimseyerek bu durumu hayat tarzı haline getirmek gerekir. Öncelikli olarak tek tip beslenme yönteminden vazgeçmelisiniz. Tek tip beslenen kişiler dengeli bir şekilde tüm besinleri almadığından kan şekeri seviyeleri yüksek çıkabilir.

Beslenme düzeninizde bol lifli, protein ve yağ oranı yüksek bir oran belirlemek doğru olacaktır. Örneğin, patates yüksek indeks değerine sahip olmasına karşın tavukla birlikte tüketildiğinde orta endeks değerinde olabilir. Her gün farklı besinler tüketmeye çalışarak ve zengin içeriklere sahip yemekler daha koruyucu olacaktır.

Mevsim yeşillikleri, taze meyveler ve sebzeler, balık, tavuk ve kırmızı et mutlaka beslenme programınızda yer almalıdır. Yüksek glisemik indeks nedir bilmek gerekir. Bu değerlere sahip olan besinlerin yerine muadillerini seçmek de doğru olacaktır.

Ekmeklerin glisemik indeksi de incelenmelidir. Tam buğday ekmeği yerine kepekli ekmeği seçmek, patates kızartması yerine haşlamasını seçmek, meyve suyu yerine taze meyveleri kabukları ile tüketmek örnek olarak verilebilir. Özellikle şeker hastalığı olan bireylerin bu ürünlere yüksek oranda dikkat etmesi gerekir.

Düşük Glisemik İndeksli Gıdaların Yararları Nelerdir?

4 7
glisemik indeks

Basit karbonhidratlardan kaçınmak sağlığınızı ve dengenizi korumak için atabileceğiniz ilk adım olabilir. Özellikle atıştırmalıklar, glikoz içeren besinler ve asitli içecekler kan şekeri seviyesini çok hızlı bir şekilde yükselterek iştah ve acıkma dengenizi değiştirebilir.

Düşük glisemik indeks değerine sahip besinleri öğünlerinizde daha çok yer verdiğinizde size olan yararları şu şekilde olacaktır:

  • Kan şekeri seviyenizin dengede olmasına katkı sağlar.
  • Kanda bulunan lipid değerleri düşer.
  • Obezite, diyabet ve kalp damar hastalıklarına karşı korur.
  • Kalp krizi ve kalp hastalıkları riskini düşürür.
  • Kan basıncının dengede kalmasına yardım eder.

Yüksek endeks değerine sahip olan besinlerse bu yararların aksine insan dengesini ve düzenini bozarak farklı şekillerde bedene zarar verebilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap