İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
  3. Gelmiş Geçmiş 20 En İyi Türk Dizileri Hangileridir?
Trendlerdeki Yazı

Gelmiş Geçmiş 20 En İyi Türk Dizileri Hangileridir?

Türk Dizileri

En iyi Türk dizileri arasında kült yapımlar haline gelen birçok yapım bulunmaktadır. Ancak bazı diziler vardır ki 7’den 70’ e herkesin hatırladığı ve bölümlerini yâd etmek için tekrar tekrar izlediği. Bizde bugün sizler için IMDB puanları en yüksek insanların en çok rağbet gösterdiği izlemekten keyif aldığı dizilerin listesini paylaşacağız.

Gelin birlikte listede hangi diziler var bakalım. Belki listenin gözde dizileri sizlerin de daha önce izlediği ve adını sıklıkla duyduğunuz dizilerden oluşmaktadır. IMDB puanlarına göre hazırladığımız top 20 listemiz gelmiş geçmiş en iyi Türk yapımı dizileri arasında yer almaktadır.

Her ne kadar bir iki tane uyarlama dizi listede yer almış olsa da Türk halkının severek izlediği yapımlar olduğu IMDB puanlarından belli olmaktadır.

En Çok İzlenen Türk Dizileri

Türk Dizileri

Türk dizileri her geçen yıl daha fazla artmakta olup dünya çapında da yayımlanmaya devam etmektedir. Özellikle tarihi filmlerin çekimi yurt dışında bulunan insanlar tarafından fazlasıyla sevilerek takip edilmektedir. Türk TV dizileri 2020 yılında da tarih temalı birçok diziyi hayata geçirmiş ve seyircilerden tam not alarak yurt dışına açılmıştır.

Ancak bizler bugün sizlerin en çok severek izlediği dizilerin listesini oluşturduk. En çok puanı alan ve rağbet gören diziler listemizi kesinlikle incelemenizi tavsiye ederiz. Hatta listede bulunan dizileri izlemeyen kişilerin de tek tek dizileri izlemesini önermekteyiz. Şimdi gelin hep birlikte unutulmayan Türk dizileri hangileriymiş bakalım.

20. Hercai (6,8 IMDB)

Son dönem Türk dizileri arasında sayabileceğimiz yapımlardan birisi sayılan hercai dizisi yayın hayatına başladığı ilk günden reyting rekorları kırmıştır. Doğu’da geçen bir aşk hikâyesini konu edinen dizi geçmişin intikamının yıllar geçtikçe herkesi nasıl zehirlediğini konu almaktadır. Mia yapım imzası taşıyan dizinin yönetmenliğini Ali İlhan üstlenmiştir.

Dizinin başrollerini ise Akın Akınözü, Ebru Şahin, Ayda Aksel, Feride Çetin, Macit Sonkan, Serdar Özer gibi usta oyuncular üstlenmiştir.

19. Unutulmaz Türk Dizileri | Muhteşem Yüzyıl (6,8 IMDB)

Türk dizileri arasında belki de dünya da en çok ses getiren nadir yapımlar arasında yer alan dizi Osmanlı devleti padişahı Kanunu Sultan Süleyman’ın hayatını konu almaktadır. Padişahın hayatı kadar nikâhlı eşi Hürrem sultan da herkesin merak ettiği karakterler arasında yer aldığından dolayı hem Türkiye’de hem yurt dışında büyük ses getirmiştir.

4 sezon süren dizi Tims Productions imzası ile Show TV ekranlarında seyirciler ile buluşmuştur. Ayrıca dizi Türk TV tarihinin Türk dizileri kategorisinde en pahalı dizi unvanına sahiptir. Dizinin başrollerini Halit Ergenç, Meryem Üzerli, Vahide Perçin, Nur Fettahoğlu, Nebahat Çehre, Mehmet Günsür, Burak Özçivit, Gürbey İleri, Engin Öztürk, Aras Bulut İynemli, Tolga Sarıtaş, Pelin Karahan gibi usta isimler paylaşmıştır.

18. Kiralık Aşk (7,1 IMDB)

Türk dizileri arasında romantik komedi olarak çok sevilen dizi 2015’de vizyona girmiştir. Aşk dizileri 2017 yılında çok rağbet görmemesi ile de final gerçekleştirmiştir. Dizinin başrollerini Barış Arduç, Salih Bademci, Elçin Sangu, Müjde Uzman, Seçkin Özdemir, Onur Büyüktopçu gibi ünlü oyuncular paylaşmıştır.

17. Ulan İstanbul Da Türk Dizileri Arasında (7,2 IMDB)

Türk dizileri arasında belki de en farklı senaryoya sahip olan unutulmaz sayılan diziler arasında yer almaktadır.  İstanbul’da bir grup dolandırıcı çetesinin hikâyesini anlatan dizinin temel felsefesi adaletli çalmaktır. Absürt bir komedide içeren dizi özellikle oyuncuların birbirleri ile uyumlarından dolayı çok sevilmiştir. Dizinin başrollerini Uğur Polat, Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil, Kaan Yıldırım, Salih Bademci gibi isimler paylaşmıştır.

16.Ufak Tefek Cinayetler (7,3 IMDB)

Tüm Türk dizileri arasında kara mizah belki de hiç bu kadar sevilmemiştir. Gerilim komedi temalarını bir arada işleyen dizi fazlasıyla sevilmiştir. 2018 yılında final yapan dizi ay yapım imzası taşımaktadır. Başrollerini Gökçe Bahadır, Aslıhan Gürbüz, Bade İşçil, Tülin Özen, Mert Fırat üstlenmiştir.

15.Aşk-I Memnu (7,4 IMDB)

Türk dizileri arasına Halit Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eserinden uyarlanan dizi kanal d ekranlarında seyirciler ile buluşmuştur. 2. Sezon sonunda final yapan dizi hala yayınlanan eski bölümleri ile birinciliğini korumaktadır. Özellikle Bihter karakterinin intihar sahnesi her yayınlandığı gün izlenme rekorları kırmaktadır.

Dizinin başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Selçuk Yöntem, Hazal Kaya, Batuhan Karacakaya, Gülsen Tuncer, Nebahat Çehre, Nur Fettahoğlu paylaşmıştır.

14. Umutsuz Ev Kadınları (7,5 IMDB)

Türk dizileri arasında uyarlama olmasına rağmen belki de en çok sevilen diziler arasında yer alan nadir bir yapımdır. Gül çıkmazı sokağında Handan’ın intihar etmesi ile başlayan dizi ABD dizisi Desperate Housewives dizinden uyarlanarak çekilmiştir. Dram komedi yapıtlarından sayılan dizinin başrollerini Bennu Yıldırımlar, Songul Öden, Ceyda Düvenci, Özge Özder ve Deniz Uğur paylaşmıştır.

13. Kurtlar Vadisi Türk Dizilerinin Vazgeçilmezi (7,6 IMDB)

Türk dizileri listesine tıpkı aşkı memnu dizisi gibi kült olan yapımlardan bir tanesi olan kurtlar vadisi dizisi bir dizi karakteri için gıyabında cenaze namazı kılınacak kadar çok sevilmiştir. Mafya dizisi olarak ekranlarda yer alan dizinin başrollerini;

Necati Şaşmaz, Özgü Namal, Selçuk Yöntem, Oktay Kaynarca, Gürkan Uygun, Kenan Çoban, Erhan Ufak, İpek Tenolcay, Seray Sever, Müge Ulusoy gibi isimler paylaşmıştır.

12. Hayat Şarkısı (7,7 IMDB)

Türk dizileri listesinde yer alan yapım Mudanya ışıklar köyünde doğup büyüyen Bayram ve kan kardeşi Salih’in hikâyesini anlatmaktadır. Flames Of Desine dizisinden uyarlanan yapım izleyicileri tarafından tam not almıştır. Özellikle Hülya ve Mahir karakterinin gizemli oyunları seyirciler tarafından kahkahalar ile izlenmiştir.

11. Ben De Özledim (8,3 IMDB)

Türk dizileri listesinde Eflatun filmin yapımcılığını üstlendiği dizi, leyla ile mecnun dizisinin aniden yayından kaldırılması ile hazırlanmış bir yapımdır. Dizi leyla ile mecnun dizisinin bir devamı niteliğinde seyircilerin sevdiği bir dizi haline dönüşmüştür.

Yönetmenliğini Onur Ünlü gerçekleştirirken senaryosunu Burak Aksak yazmıştır. Dizinin başrollerini Ali Atay, Serkan Keskin, Osman Sonant, Sera Tokdemir, Ezgi Çelik gibi ünlü isimler üstlenmiştir.

10. Suskunlar (8,3 IMDB)

Türk dizileri arasında belki de bizi haksızlıklar karşısında en çok duygulandıran yapımlar arasına alabileceğimiz bir dizidir. Kardeş gibi büyüyen 4 çocuğun masum bir hatalarından sonra cezaevine atılma süreçlerini ve o cezaevinde yaşadıkları tecavüzü ele alan dizi tüm seyircileri gözyaşları ile diziyi takip etmelerine sebep olmuştur. 

Başrollerini Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Güven Murat Akpınar, Aslı Enver ve Berk Hakman paylaşmıştır.

9. Avrupa Yakası (8,4 IMDB)

Türk dizileri listesinin unutulmaz yapıtlarından olan dizinin Yapımcılığını Sinan Çetin üstlenmişken dizinin senaristliğini Gülse Birsel gerçekleştirmiştir. 2004-2009 yıllarını kasıp kavuran dizi durum komedisini ele alarak seyircilerin kalbini fetih etmiştir. Dizi 30 yaşına gelmiş ama henüz evlenememiş Aslı’nın yaşadığı hayatı konu almaktadır.

Dizinin başrollerini Gülse Birsel, Gazanfer Özcan, Levent Üzümcü, Şenay Gürler, Hale Caneroğlu, Yavuz Şeçkin, Veysel Diker, Yıldırım Öcek ve Engin Günaydın gibi usta isimler üstlenmiştir.

8. Ezel (8,5 IMDB)

Türk dizileri arasında yabancı bir romandan uyarlama olduğu halde çok fazla sevilen yapım günümüzde hale bazı replikleri ile sosyal medya da gündem olmaktadır. Ömer karakterinin en yakın arkadaşlarının iftiraları yüzünden cezaevine girmesi ve çıktıktan sonra intikam alma serüvenini işleyen dizi tüm seyircilerin en çok sevdiği yapımlar arasında yer almaktadır.

Dizinin başrollerini, Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Yiğit Özşener, Burçin Terzioğlu, Tuncel Kurtiz, Nurhan Özenen, Haluk Bilginer, Sarp Akkaya, Bade İşçil, Sedef Avcı, Salih Kalyon, Berrak Tüzünataç, Rıza Kocaoğlu Ve Kıvanç Tatlıtuğ gibi usta isimler paylaşmıştır.

7. Sefirin Kızı ’da En Çok İzlenen Türk Dizileri Arasında (8,5 IMDB)

Türk dizileri arasında Ngm Media ve O3 Medyanın ortak yapımı olarak Star TV ekranlarında seyircileri ile buluşan dizi destanlaşan bir aşk hikâyesini konu almaktadır. Dizi çocukluktan birbirine âşık olmuş ancak kavuşamamış aşkları destanlaşmış iki gencin yıllar sonra bir araya gelmelerini konu almaktadır. Dizi geçtiğimiz yıl final bölümleri ile ekrana veda etmiştir.

Başrollerini, Engin Akyürek, Neslihan Atagül, Tuğba Büyüküstün, Beren Gençalp, Gonca Cilasun, Doğukan Polat, Hivda Zizan Alp, Cemre Öktem, Erdal Küçükkömürcü, Edip Tepeli, Uraz Kaygılaroğlu, Zerrin Sümer, Deniz Işın gibi usta oyuncular paylaşmıştır.

6. Poyraz Karayel (8,5 IMDB)

Türk dizileri arasında belki de dibin dibini görmüş bir karakterin bu kadar sevilme ihtimali olamaz ancak bu dizi de poyraz karakteri seyircilere aynı anda farklı duygular yaşatabilmiştir. Hem güldürmüş hem ağlatmış olan dizi her ne kadar mafya dizisi olarak ele alınsa da absürt bir komedi yanı da bulunmaktadır.

Dizinin başrollerini İlker Kaleli, Burçin Terzioğlu, Musa Uzunlar üstlenmiştir. Yönetmenliğini Çağrı Vila Lostuvalı üstlenmişken senaryosunu Ethem Özışık yazmıştır. Dizinin bitiminden sonra bir mucize olsun adıyla dizinin senaryosu kitaplaştırılarak yayınlanmış ve satış rekorları kırmıştır.

5.Tatlı Hayat (8,6 IMDB)

Eski Türk dizileri arasında tadı damağımızda kalan nadir diziler arasında yer alan tatlı hayat dizisi gecekonduda ailesi ile birlikte yaşayan İhsan’ın sınıf atlayarak Gültepe’den Etilere taşındıktan sonra değişen hayatlarını konu almaktadır. Aile komedisi olarak karşımıza çıkan dizi ABD yapımı The Jefforsons adlı diziden uyarlanarak Türk seyircileri ile buluşmuştur.

Başrollerini Türkan Şoray, Haluk Bilginer, Çolpan İlhan, Neco, Emre Altuğ, Asuman Dabak, Gamze Özçelik, Veysel Diker gibi ünlü isimler paylaşmıştır.

4. İşler Güçler (8,7 IMDB)

Türk dizileri arasına modern muzip yalanlar sloganı ile katılan işler güçler yapımı 41 bölüm sürmüştür. 2012 yılında Star TV’de ekranlarında seyirciler ile buluşan dizi karakterlerin oyunculuk serüvenlerini anlatmaktadır. Dizinin başrollerini; Ahmet Kural, Murat Cemcir, Sadi Celil Cengiz ve Gaye Gürsel üstlenmiştir.

3.Kardeş Payı (8,8 IMDB)

Türk dizileri arasına NTC medya imzası ile katılan dizi Star TV ekranlarında yayınlanmıştır. İki tesisatçı kardeşin dünyayı kurtaran icadı bulma serüvenini anlatmaktadır. 35. Bölümde final yapan dizinin başrollerini; Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Seda Bakan üstlenmiştir.

2. Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (8,8 IMDB)

Türk dizileri arasına Emrah Serbes’in her temas iz bırakır romanından uyarlanarak dâhil olan dizi argo kelimeleri ve farklı polis tipleri ile seyirciler tarafından fazlası ile sevilmiştir.  Polisiye macera ve dram temalarının sıklıkla kullanıldığı dizi bir kült haline gelmiş ve seyirciler tarafından en çok oy alan 2. Dizi haline gelmiştir.

10 yıl önceki diziler arasında yerini alan Behzat ç. Yıllar geçse dahi popülerliğini koruyacağı şimdiler de bile bellidir. Dizinin başrollerini; Erdal Beşikçioğlu, İnanç Konukçu, Fatih Artman, Berkan Şal, Berke Üzrek, Seda Bakan, Hakan Hatipoğlu, Engin Öztürk gibi usta oyuncular paylaşmıştır.

1.Unutulmayan Türk Dizileri Arasında Leyla İle Mecnun Yer Almaktadır (9,2 IMDB)

En iyi Türk dizileri IMDb Puan sıralamasında her zaman birinciliğini koruyan Türk dizileri arasında yerini kimselere bırakmayan yapım yıllar geçse dahi unutulmamıştır. Şu an Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu EXXEN programında yeni bölümleri çekilen dizi seyircilerin gönlüne taht kurmuş bir absürt komedi Türk dizileri içerisinden bir tanesidir.

Yönetmenliğini Onur Ünlü ’nün gerçekleştirdiği senaryosunu ise Burak Aksak’ın yazdığı dizi aynı gün aynı hastanede doğan ve beşik kertmesi yapılan Leyla ile Mecnun hikâyesini konu almaktadır.

Türk dizileri listesinde 1. Sırada yer alan Dizinin başrollerini; Ali Atay, Ahmet Mümtaz Taylan, Serkan Keskin, Cengiz Bozkurt, Osman Sonant, Köksal Engür paylaşmıştır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap