1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

10 Farklı Geleceğin En İyi Meslekleri 2022 Listesi | Türkiye’de Hangi Mesleklerin Önü Açık?

10 Farklı Geleceğin En İyi Meslekleri 2022 Listesi | Türkiye’de Hangi Mesleklerin Önü Açık?
+ - 0

Geleceğin en iyi meslekleri 2022, ileriye dönük kariyer planları yapacak kişiler için yol gösterici olabilir. Bilindiği üzere belirli bir kariyere sahip olarak yüksek kazanç sağlamanın yolu iyi bir meslekten geçiyor. Sitemizde yer alan diğer meslekler gibi bu meslekler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Şu an oldukça popüler olan birçok meslek yaklaşık 5-10 sene sonra var olmayacak. Bu nedenle şimdi popüler olan mesleklerden çok ileride hangi mesleklerin değer kazanacağını bilmek gerekiyor.

Geleceğin en iyi meslekleri 2021
Geleceğin en iyi meslekleri 2022

Hangi Mesleğin Geleceği Var? Geleceğin En İyi Meslekleri 2022 Listesi

Meslek seçme aşamasında olan ve kararsızlıklar yaşayan birçok kişi hangi mesleğin geleceği var konusuna yanıt arayabilir. Doğru bir meslek seçilmediği takdirde, ileride insan hayatında birçok şeyi geriye getirebilmesi asla mümkün olmayacaktır.

Elbette meslek seçiminde yurt dışında yaşamak düşünülmüyorsa, ülkemizin imkanları ve değerleri doğrultusunda da seçim yapılmalıdır. Bu kapsamda yazımızda Türkiye’de hangi meslek yapılmalı? Asla yok olmayacak meslekler neler? Gibi sorulara yanıt vereceğiz.

1- Bilgisayar Mühendisi

3 1

Türkiye’de geleceğin meslekleri nelerdir? Bu sorunun kesin ve net cevabı kesinlikle bilgisayar mühendisi olacaktır. Ülkemizde ve dünya teknolojide en ileri noktalarda yer almaktadır. Bilgisayar mühendisliği mesleğinin ölmesi için teknoloji çağının gerilemesi bilgisayar, tablet gibi cihazların değerini yitirmesi gerekecektir. Geleceğin en iyi meslekleri 2022 listesinde yer alan bu meslek günümüzde 7-10 bin TL aralığında kazanç sağlamaktadır.

2- Veri Tabanı Mimarı

Geleceğin en iyi meslekleri 2021

10 yıl sonra geleceğin en iyi meslekleri listesinde kuşkusuz veri tabanı mimarı yer alacaktır. Henüz yeni bir meslek olan veri tabanı mimarları şirketler ve kurumlar için veri tabanı çözümleri oluşturur. Veri mimarisini düzenleyen bu meslek verileri depolar, yönetir ve nasıl kullanılacağını belirler. İlerde 15 bin kadro seviyesine ulaşması beklenen bu meslek önemli miktarda kazanç elde etmenizi sağlayabilir.

3- Çevre Bilimcileri ve Çevre Uzmanlığı

Geleceğin en iyi meslekleri 2021
Geleceğin en iyi meslekleri 2022

Geleceğin en iyi meslekleri 2022 listesinde yer alan çevre bilimcileri, adından anlaşılacağı üzere çevrenin incelenmesinden sorumludur. Çeşitli araştırmalara ve incelemelere katılan bu kişiler insanlara zarar verebilecek doğa durumlarını belirler. Sistemle ilgili düzenli çalışmalar ve bilgilendirmeler yapan bu meslek, doğanın sonu gelmedikçe varlığını sürdürecektir. Özellikle doğa olaylarının zirveye taşındığı günümüzde çevre bilimcilerine çok ihtiyaç vardır. Günümüzde bu meslek 6-9 bin TL aralığında kazanç elde edebilir.

4- Gıda Teknolojileri Uzmanlığı

6 1

Geleceğin en iyi meslekler ve maaşları arasında gıda teknolojileri uzmanlığı da yer alıyor. Beslenme döngüsünün devamlılığı sürdükçe, gıda teknolojileri uzmanlığı da hız kaybetmeden devam edecektir. Bu meslek gıdaların sağlığa uygun olarak üretilmesi, ambalajlanması, depolanması gibi konular üzerine araştırmalar yapar. Mikrobiyolojik kaliteyi sağlamak için tamamen analiz yapan gıda teknolojileri uzmanlığı, şimdi ve 10 yıl sonrasında da değerli olacaktır.

5- Ekonomist

7 1

Ekonomist olmak demek şimdilerde geleceğin en popüler meslekleri içerisinde yer almak anlamına geliyor. İstatiksel teknikleri kullanarak elindeki verileri değerlendiren ekonomistler, ekonomik sorunları ve değişimleri değerlendirir.

İşletmelere, kamu ve diğer işverenlere ekonomik açıdan danışmanlık yapan ekonomistler, koşulların elverişli hale getirilmesini destekler. Geleceğin en iyi meslekleri 2022 listemizde yer alan ekonomistler 15 bin TL’ye kadar kazanç sağlayabilir.

6- Biyomedikal Mühendisliği

8 1

Bir sağlık alanı olarak öne çıkan biyomedikal mühendisliğinin, sağlık sektörünün en parlak mesleği olduğu söylenebilir. Geleceğin en iyi meslekleri 2022 arasında bulunan bu meslek, hasta bakımının kalitesini ve konforunu arttırabilmek amaçlar.

Bu doğrultuda ise çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Biyoloji ve tıp alanındaki sorunları araştıran ve değerlendiren bu mühendisler, gerekli cihazların üretimini de sağlar. Bu meslek ile ortalama 15 bin TL kazanç sağlayabilmek mümkündür.

7- Kimya Mühendisliği

9

Geleceğin en iyi meslekleri 2022 listesinde kimya mühendisliği mesleğine de yer veriliyor. Maddelerin kimyasal ve fiziksel süreçlerini inceleyen bu meslek en verimli ürünlerin tasarlanabilmesini destekliyor. Ülkemizde ve dünyada yeni teknoloji ürün içeriğinin bir hayli çok olduğu zaten bilinen bir gerçek! Bu sebeple kimya mühendisliği de rahatlıkla gelecekte yok olmayacak meslekler arasında gösterilebilecektir.

8- Siyaset Bilimcileri

10

En yüksek maaşlı meslekler Türkiye içerisinde en çok siyaset bilimcileri arasından çıkmaktadır. Ülkelere siyaset olgusunu aşılamaya çalışan bu meslek, bu noktada çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Siyasi vaka analizleri, rapor oluşturma ve planlama gibi konular bunlardan yalnızca bazılarıdır. Özellikle ülkemiz siyasi açıdan başarılı bir zemine sahiptir. Bu kapsamda siyaset bilimcileri için uygun iş ortamının bulunduğunu söylemek mümkündür.

9- Eğitim Danışmanı

11

Eğitim danışmanı geleceğin en iyi meslekleri 2022 arasında belki de en revaçta olan mesleğidir. Bugün birçok genç, kariyer planını yapmakta ciddi zorlanmaktadır. Ne seçmesi gerektiği, ilgisinin ne olduğu konularında kararsız kalan gençler, yardım ihtiyacı duyacaktır.

Başarılı bir eğitim danışmanı, kariyer planları yapan kişiler üzerinden araştırmalar yapar. Bu araştırmalar sonucunda kişinin ilgi duyduğu ve revaçta olan bir mesleği tercih etmesine yardımcı olur. Çalışma alanı oldukça geniş olan eğitim danışmaları bu kollarda önemli kazançlarda elde edebilecektir.

10- Epidemiyologlar

Geleceğin en iyi meslekleri 2021
Geleceğin en iyi meslekleri

Geleceğin en iyi meslekleri 2022 listemizin son sırasını epidemiyologlar oluşturmaktadır. Bulaşıcı hastalıklarla ilgilenen epidemiyologlar, özellikle Pandeminin ortaya çıkışı ile büyük değer kazandı. Bu meslek bulaşıcı hastalıkları araştırmakta, öğrenmekte, etki mekanizması ve ortadan kaldırılması konusunda araştırmalar yapmaktadır.

Salgın hastalıkların ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın olduğu günümüzde epidemiyologlara büyük iş düşmektedir. Bu nedenle bu mesleğin değerini yitirmesi uzun vadede imkansızdır. Epidemiyologlar ortalama 8-10 bin TL kazanç sağlayabileceklerdir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap