İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Fren Hidrolik Yağı Nedir? | 2022 Senesinde Değişimi Nasıl Yapılmaktadır?

Fren Hidrolik Yağı Nedir? | 2022 Senesinde Değişimi Nasıl Yapılmaktadır?
+ - 0

Otomobiller ile ilgilenen kişilerin de bildiği gibi fren hidrolik yağı arabaların en önemli bileşenlerindendir. Fakat bu rağmen hidrolik yağı çok fazla ihmalin edilen parçalardan birisidir. Hatta pek çok sürücü hidrolik yağlarının nasıl kontrol edileceğini bile bilmez. Mor Levha ailesi olarak sizlere bu konuda detayları aktaracağız.

İlk başlarda oldukça karmaşık gibi gelse de hidrolik yağlarının bakımı oldukça kolaydır. Ayrıca bakımların doğru yapılmasıyla birlikte fren performansı en yüksek seviyelerde tutulur. İster acemi ister profesyonel sürücü olsun hidrolik yağları önem verilmesi gereken noktalardır.

 fren hidrolik yağı

Fren Hidroliği Nedir ve Nasıl Çalışır?

Sürücülerin kesinlikle bilmesi gereken sorulardan bir tanesi fren hidroliği nedir sorusudur. Hidrolik yağı, araçlardaki hidrolik fren ve hidrolik debriyaj sistemlerinde olan bir yağ çeşididir. Uygulanan kuvvetin basınca aktarılması ve frenleme kuvvetinin basma gücüne göre yükseltilmesi bu yağlar sayesinde gerçekleşir. Kısaca sürücülerin fren pedalına bastıkları zamanki basınç fren hidroliği sayesinde tekerlere aktarılır. Hem ön hem de arka tekerleklere aktarılabilen bu basınç da arabaların durmasını sağlar.

44 5

Fren Hidroliğinin Azalmasıyla Neler Olur?

Arabalarda zamanla meydana gelen sızıntılar sonucu fren hidrolikleri azalır. Hidrolik deposundaki sensörler sayesinde depodaki hidrolik yağ seviyesi belli olur. Azalan hidrolik yağları da ikaz lambasında sürücüye iletilir. Bu ikaz ışığı da her arabada aynı şekilde ifade edilmektedir.

Kırmızı bir el freni resmi her zaman azalan hidrolik yağlarını gösterir. Bir diğer yandan yeni model araçlarda bu sorun yazılı olarak da ifade edilir. Erkenden tespit edilen azalmaların hemen servise gitmesi gerekir. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde arabaların frenleri tutmamaya başlar.

 fren hidrolik yağı

Fren Hidrolik Yağı Ömrü Ne Kadardır?

Hidrolik yağları için sunulan ya da tahmin edilen bir ömür yoktur. Fren hidroliklerinin ömrünü etkileyen pek çok farklı etken vardır. Aracın kullanıldığı iklim, fren kullanma sıklığı ya da bu tarz pek çok etken ömür belirleyici bir kriterdir. Bu yüzden de hidrolik yağları sık sık kontrol edilmeli ve kritik noktaya gelmeden önlem alınmalıdır.

Yağ modeline göre kullanıcılar 12 – 24 ay arasında kontrol edilerek değişmesi önerilen bir aralıktır. Buna ek olarak hidrolik yağları kilometreden bağımsız olarak da azalan bir yağ türüdür. Ayrıca yağların DOT özellikleri de ömürlerde ve kullanımda önemli bir etkendir.

Fren Hidroliklerinde DOT Nedir?

 fren hidrolik yağı

Sürücüler genellikle DOT 3 fren hidroliği gibi kavramları fazlası ile duyar. Hidrolik yağları DOT ve bir sayı ile ifade edilmektedir. DOT arabaların fren hidrolik yağı içerisinde bulunması gereken özellikleri ifade eder. DOT sayıları tüm dünyada ortak kabul edilen değerler arasındadır.

Amerika’da üretilen pek çok araç sarı renkli olan DOT 3 ya da DOT 4 kullanır. Bunlar glikol esaslıdır ve havadan nemi emme özelliğine sahiptir. Bu DOT 3 ve DOT 4 yağlar nemi emmesi ve fren sırasındaki ısı ile zamanla performans düşürücü bir etken oluşturur. Ayrıca ABS valflerinin içerisinde azmanla pas ve kalıntı oluşmasına da neden olur.

Farklı Fren Hidroliklerini Birbiri İle Karıştırmak Uygun Mu?

66

Birbirinden farklı fren hidrolik yağı değişimi yapmak kesinlikle doğru bir tercih değildir. Araçta tavsiye edilen fren hidroliği e ise sürücülerin onu kullanması gerekir. Fakat çok acil durumlarda kısa süreliğine DOT 5 fren hidroliği hariç diğer hidroliklerin kullanılması önerilir. Kısa süreli kullanmak için DOT 3, DOT 4 ve DOT 5.1 hidrolikleri birbirlerinin yerine kullanılır. Çünkü bu 3 fren hidrolik yağı teknik olarak birbiri ile uyumlu çalışır. DOT 5 kullanılması durumunda ise fren sistemlerinde ciddi zararlar ortaya çıkar.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap