1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Excel’de Tablo Oluşturma Nasıl Yapılır?

Excel’de Tablo Oluşturma Nasıl Yapılır?
1
+ - 0

Excel’de tablo oluşturma sorusu her birey de yaşanmaktadır. Zira Excel, Microsoft Office programlarının arasında yer alır. 1980’li yıllardan günümüze kadar en sık kullanılan uygulamalardan biri olmuştur. Bu Office programının özellikle fazla sayıdaki verilerin girdisi ve değişik hesaplamaların yapılması, tablo ya da grafik oluşturulması gibi birçok özelliğinden faydalanılmaktadır. Peki, Excel’de tablo nasıl yapılır bunu sizlere en kolay ve anlaşılır haliyle anlatalım.

Excel’de Verilerden Tablo Oluşturma

exelde tablo olusturma 2

Hemen hemen herkesin ihtiyaç duyabileceği bir programdır. Özellikle iş hayatında çokça kullanılan Excel’de tablo oluşturma işlemi sizlere de çok fayda olacaktır.

Excel’de tablo oluşturma için izlenmesi gereken yollar aslında oldukça kısa ve basittir. Çok fazla bir işlem yapmanıza ihtiyaç kalmayacaktır. Zira beş dakika içerisinde kendi belirlediğiniz verilerden bir tablo meydana getirebilirsiniz.

Bunun için de yapmanız gereken ilk şey verilerinizi, cihazınızda yüklü olarak bulunan Excel programına tek tek girmeniz gerekmektedir. Burada verileri programa girerken hangi hücreden başladığınızın önemi yoktur fakat veri girişi yaparken sütun ve satır başlarına kısa bir başlık ya da verinin neyi tanımladığına dair belirteç girmelisiniz.

Böylelikle tablonuz oluşturulduğunda verilerin başlığı da tabloya eklenmiş olacaktır. Daha sonrasında tablonuz herkes tarafından daha anlaşılır hale gelecektir.

Veri girişinin tamamlanmasının ardından, verilerinizin bulunduğu ya da tablonuzda yer almasını istediğiniz bilgilerin bulunduğu kutucuğun hepsini fareniz yardımıyla sürükleyerek seçmelisiniz.

exelde tablo olusturma 3gif

Seçimi yaptıktan sonra Excel sayfasının üst sol kısmında yer alan ınsert butonuna basmalısınız. Buraya tıkladığınız anda karşınıza hangi hücreler arasında yer alan verilerin tabloya ekleneceği sorusu gelecektir. Bu çıkan minik bir kutuyu doğrulamanız gelecektir.

exelde tablo olusturma 4

Buradan verilerinizin yer aldığı hücrelerin doğru seçildiğinden emin olduğunuzda tamam butonuna tıklayarak işleminizi bitirebilirsiniz.

Excel’de tablo oluşturma sürecinin tamamlanmasının ardından artık var olan tablonuzu dilediğiniz şekilde şekillendirebilirsiniz. Bunu yapmak içinde tablonuzun üzerine fare ile gelerek 4 yöne bakan ok işaretini yakalamalısınız. Ya da doğrudan tablonuz üzerine gelerek bir kez sağ tıklamanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan seçeneklerden dilediğiniz gibi verilerin yer aldığı hücreleri şekillendirebilirsiniz.

“Bilgisayar hızlandırma programları” yazımızı okudunuz mu? tıklayın.

Excel’de Grafik Oluşturma

Bu işlemin grafik oluşturma ile birbirlerine oldukça benzeyen işlem sıralamasına sahiptir. Diğer yandan Excel’de grafik oluşturma için verilerinizi aynı tablo şeklinde tek tek hücrelerine girmelisiniz. Yani uygun olan satır ve sütunlara girmelisiniz.

Verilerinizin tamamını fareniz yardımıyla seçebilirsiniz. Daha sonrasında programın üst kısmında yer alan ekle ya da ınsert seçeneğine tıklamalısınız. Fakat bu kısımda yer alan işleminize size en uygun olan grafiği seçmelisiniz.

Grafiğiniz anında oluşturulmuş haliyle sayfanızda görünecek ve buradan yine son düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap