1. Ana Sayfa
 2. Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Evlerimizin Baş Tacı Menekşe Bakımı Nasıl Olur? | 3 Adımda

Evlerimizin Baş Tacı Menekşe Bakımı Nasıl Olur? | 3 Adımda
+ - 0

Şarkılara, şiirlere, türkülere konu olmuş, güzelliği ile kendinden sıkça bahsettiren menekşe bakımı nasıl olur? Bahçelerde, balkonlarda, evlerde ve çiçekçi vitrinlerinde çok sık rastladığımız menekşe, güzelliği ile son derece dekoratif bir bitkidir ve bakımı da oldukça basittir. Menekşe bakımı hakkında her şeyi çiçek severler için bir araya getirdik. İşte ayrıntıları ile menekşe bakımı nasıl olur görelim.

Menekşe Bakımı Hakkında Püf Noktaları

a 4

Sizce menekşe bakımı nasıl olur? Menekşe bakımı zahmetli midir?Merak etmeyin tüm sorularınızın yanıtı yazımızda var. Oldukça zahmetsiz ve şık bir bitki olan menekşe en çok tercih edilen saksı ve bahçe çiçeklerinden bridir.

Menekşe çiçeği menekşegiller ailesinden gelen, çoğunlukla mor renkte olan ve çok sayıda çeşidi de bulunan minimal bir çiçektir. Saksıda yetiştirilebileceği gibi, bahçelerde peyzaj amaçlı kullanılabilir ya da doğada kendiliğinden de yetişebilir. Peki evde menekşe bakımı nasıl yapılır? Çok sulamak gerekir mi? Güneşi çok sever mi? Haydi sorularımızı birlikte cevaplandıralım.

a.      Evde Çiçek Bakımı ve Menekşe

c 2

Evde menekşe bakımı nasıl olur sorusuna gelirsek, her çiçek ve bitki gibi güneş ışığı, sulama ve nem dengesine dikkat etmek gerekir. Öyleyse menekşe bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Menekşe bakımında;

 • Güneş ışığına doğrudan maruz kalmadan yeterli ışık alabileceği bir yere yerleştirmeniz en önemli adımdır.
 • Menekşe bakımı sulama aşamasında çok dikkat etmek gerekmektedir. Menekşe sulanırken yapraklarına değdirmeden toprağının sulanması gerekmektedir. Yoksa çiçekler zarar görebilir ve bitki ölebilir.
 • Menekşe bakımı ve sulaması rutin gerektirir. Sulamanın sağlıklı olabilmesi için drenajlı saksı seçilmesi de son derece önemlidir.
 • Yaz mevsiminde haftada iki kez, kış mevsiminde haftada bir kez sulamak yeterlidir.
 • Bulunduğu ortamın nemli olması menekşenin sağlıklı büyümesini sağlar. Bu yüzden mutfak hem ışık hem de nem açısından en doğru tercih olabilir.

    Peki, menekşe çiçeği nasıl çoğaltılır? Hadi gelin onu da anlatalım.

b.      Menekşe nasıl çoğaltılır?

d

Menekşelerinize yukarıdaki uyarılara dikkat ederek baktığınız takdirde, sağlıklı ve gür çiçekler elde edeceksiniz. Gürleşen bitkiyi çoğaltmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız, fazla görünen yaprakları dikkatli bir şekilde budamalısınız. Budadığınız yaprakları bir süre su solu bir kapta bekleterek köklenmesini sağlayın. Köklenen bitkilerinizi kaliteli bir toprak ve drenajlı saksı seçerek güzelce ekerek ekebilirsiniz.

Yeni ekilen menekşe bakımı nasıl olur? Çoğalttığınız menekşelerinizi yukarıda bahsettiğimiz adımları takip ederek yetiştirebilirsiniz.

c.       Menekşe Çeşitleri Nelerdir?

menekşe bakımı nasıl olur

Menekşe dediğimizde aklımızda oluşan resim mor menekşe olsa da birbirinden farklı menekşe çeşitleri vardır. Bazı menekşe çeşitleri şu şekildedir;

 • Cezayir menekşesi
 • Afrika menekşesi
 • Hercai menekşe
 • Dağ menekşesi
 • Yünlü mavi menekşe
 • Orman menekşesi
 • Tarla menekşesi çeşitleri bulunmaktadır.

Gördüğünüz gibi yukarıda çeşit çeşit menekşe türlerinden bahsettik. Çoğaltmak istersek bu liste uzar gider. Doğada daha bir sürü çeşit menekşe bulunmaktadır ve hepsinin güzelliği de görülmeye değerdir. Umarız hazırladığımız bu yazı menekşe bakımı nasıl olur konusunda soruları olan çiçek severlere yardımcı olur. Çiçekli günler dileriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap