1. Ana Sayfa
 2. Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Evimizi Renklendiren Limon Ağacı Bakımı | 5 Püf Noktası

Evimizi Renklendiren Limon Ağacı Bakımı | 5 Püf Noktası
Limon ağacı bakımı
+ - 0

Limon ağacı bakımı konusunda ilgilisiniz ama bahçeniz mi yok? Limon ağacım yok diye mi üzülüyorsunuz? Üzülmeyin! Artık evinizde de saksıda limona ağacı yetiştirebilirsiniz. Küçük bir balkon, ya da size yetecek kadar bir teras, hatta belki de odanızda bir cam kenarı limon ağacı yetiştirmeniz için yeterli olacaktır.

Limon ağacı bakımı sizi stresten, üzüntüden sıyırıp, evinize hoş bir koku yayarak ortama harika bir enerji verecektir. Kendi yetiştirdiğiniz limonu yemenin, ondan çeşitli tarifler yapmanın ve eşe dosta hediye etmenin de tadı bir başka olacaktır.

Evde Limon Yetiştirme ve Limon Ağacının Bakımı

Limon ağacı bakımı
Limon ağacı bakımı

Limon ağacı bakımı saksıda yapmak mümkün ve bir çiçek gibi evinize renk ve güzellik katacaktır. Eğer bir bahçe ya da uygun alanınız yoksa, saksıda yetiştirmek isabetli bir karar olacaktır.

1-      Limon Ağacı Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

2 21
Limon ağacı bakımı

Evde limon ağacı yetiştirirken dikkat edilmedi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bu hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle saksı seçimi ne çok büyük ne de çok küçük olmamalıdır ve drenaj delikleri açık olmalıdır.
 • Toprak seçiminiz kaliteli bir topraktan yana olmalıdır.
 • Çokça güneş alan bir yere ihtiyaç duyan bu bitki için en uygun yer açık alan ve güneş gören bir yer olacaktır.
 • Limon ağacı bakımı sulama konusunda hassasiyet gerektirir. Kış ve bahar aylarında 2 ila 7 günde bir, yazın ise 1-2 günde bir sulanması gerekmektedir.
 • Limon ağacı yüzde elli oranında neme ihtiyaç duyar. Bu yüzdenin altındaki ortamlarda sprey yardımı ile nemlenmesi sağlanabilir.
 • Limon ağacının yetiştirileceği ortamın 10 C˚ ile 28 C˚ arasında olmasına özen gösterilmelidir.

2-      Limon Ağacı Nasıl Budanır?

3 22
Limon ağacı bakımı

Limon ağacı bakımı ve budanması için yılda birkaç kez taç budama denilen budama yöntemi uygulanması gerekmektedir. Bu budama yöntemi dalların uç kısımlarından 5 cm kadar kesilerek uygulanmaktadır. Budama bitkinin canlılık kazanması ve gelişmesi için son derece önemli bir bakım aşamasıdır.

3-      Limon Ağacı Gübresi Nedir?

6 18

Limon ağacı yetiştirirken aşamalar şeklinde çeşitli gübre türlerini doğru zaman ve yöntemle kullanmak gerekmektedir.

 • Bitkiniz meyve hasadını verdikten sonra fosfor içerikli gübre vermek gerekmektedir.
 • Meyveler büyümeye başladıktan sonra ise azot içerikli potasyumlu gübre vermeniz gerekmektedir.
 • Limon ağacınıza ayda bir kez çinko mangan ve bakır içerikli gübre vererek yaz ve kış aylarındaki mevsim şartlarına dayanıklı hale getirebilirsiniz.

4-      Limon Ağacının Çiçekleri Neden Dökülür?

7 16

Limon ağacı bakımı için bir önceki başlıkta belirttiğimiz gübreleme aşamasında dikkat edilmesi gereken husus şudur ki, eğer bitkiniz çiçek açtıktan sonra meyveler badem büyüklüğüne gelmeden gübre verirseniz, bu durum bitkinizi strese sokar ve çiçeklerini dökmesine sebep olur. Bu nedenle gübreleme aşamalarına çok dikkat etmek gerekmektedir.

5-      Limon Ağacı Hastalıkları Nelerdir?

4 20

Limon ağacı bakımı sürecinde karşınızda çıkabilecek bazı hastalık durumları şu şekildedir:

 • Pamuklu bit
 • Yaprak biti
 • Uçkurutan

Bu hastalıklardan kurtulmanın en doğal yöntemi 1 litre suya 1 çay kaşığı arap sabunu ekleyerek sprey şişe yardımı ile 2-3 haftada bir ilaçlamaktır.

Limon ağacı bakımı gördüğünüz üzere o kadar da zahmetli ve yorucu bir eylem değildir. Aksine sizi rahatlatacak, stresinizi alacak ve evinize renk katacaktır. Özellikle evinizde çocuğunuz varsa, erken yaşta doğa sevgisini ve üretmenin verdiği hazzı aşılamak adına güzel bir hareket olacağına inanıyoruz.

Bir limonla başlayan yetiştirme hikayesi belki tamamen kendinizin yetiştirebileceği ürünleri tüketmenizi sağlayacaktır. Ürünlerinizden en iyi şekilde verim almak adına limonun faydaları yazımızı okuduğunuzda daha detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap